Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piramida Cheopsa 7 Cudów Świata Prace wykonał: Mikołaj Ignyś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piramida Cheopsa 7 Cudów Świata Prace wykonał: Mikołaj Ignyś."— Zapis prezentacji:

1 Piramida Cheopsa 7 Cudów Świata Prace wykonał: Mikołaj Ignyś

2 Streszczenie: Prezentacja dotyczy jednego z cudów świata- Piramidy Cheopsa W prezentacji dowiecie się krótkich informacji o egipskiej piramidzie W prezentacji tej zobaczycie również kilka zdjęć Piramidy Cheopsa

3 Spis Treści Piramida Cheopsa-ogólnie Wnętrze piramidy Cheopsa Wymiary
Herodot o piramidzie

4 Piramida Cheopsa-ogólnie
Egipska Piramida Cheopsa, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu wzniesiona została około 2560r.p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hermona. Stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa.

5 Piramida w Gizie jest jedynym z siedmiu cudów starożytnego świata, który przetrwał do naszych czasów. Znajdują się one na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowią one największa atrakcję turystyczną Egiptu.

6 Cheops - Władca starożytnego Egiptu IV dynastii z okresu Starego Państwa. Imię "Cheops" to spopularyzowana przez Herodota, grecka forma egipskiego imienia Chu-fu, skrótu od Chnum-chuefui (z egip. Chnum-mnie-chroni).

7 Wnętrze Piramidy Cheopsa
Legenda: A - Wejście główne B - Komnata królowej C - Komnata króla D - Korytarz E - Tunele wychodzące w stronę świętych gwiazd dla Egipcjan F - Komnata nad komnatą królewską G - Tunel wykopany prawdopodobnie przez złodziei  H - Ślepy tunel I - Fałszywa komnata dla oszukania złodziei

8 Wymiary Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund. Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem.

9 Zewnętrze ściany piramidy były pokryte płytami polerowanego, białego alabastru. Przetrwały one do XIII wieku, kiedy to zostały rozkradzione jako materiał budowlany

10 Herodot o Piramidzie O budowie piramidy pisał już Herodot: „Cheops na wystawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat. Wszystkim Egipcjanom kazał na siebie pracować. Jednym rozporządzono z łomów kamienia w górach arabskich włóczyć skały do Nilu, innym sprowadzone na łodziach przez rzekę kazał odbierać. Pracowało tak bez przerwy do stu tysięcy ludzi. Budowano zaś piramidę w kształt schodów.”

11 Podsumowanie Piramida Cheopsa pomimo upływu lat nadal jest atrakcyjnym miejscem dla turystów. Jej piękno i wyjątkowość sprawiają że jest ona zabytkiem który każdy chce zobaczyć.

12 Prace wykonał : Mikołaj Ignyś klasa IG nr. 9
Koniec  Prace wykonał : Mikołaj Ignyś klasa IG nr. 9


Pobierz ppt "Piramida Cheopsa 7 Cudów Świata Prace wykonał: Mikołaj Ignyś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google