Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała: Monika Gajewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała: Monika Gajewska"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała: Monika Gajewska
Rap NOWE GATUNKI MUZYCZNE Przygotowała: Monika Gajewska

2 Pojęcie Rap Rap – miejska kultura i gatunek muzyczny powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku. DJ Afrika Bambaataa wprowadził pojęcie czterech filarów hip-hopu, którymi są rap, DJing, b-boying i graffiti. Część środowiska hip-hopowego dodaje jeszcze piąty filar – wiedzę, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury. Innym, ważnym elementem jest beatbox. Od momentu powstania w Południowym Bronxie, hip-hop kultura rozprzestrzeniła się na cały świat. Muzyka hip-hop powstała gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do tego doszedł rap, czyli rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu i beatbox – technika wokalna polegająca głównie na naśladowaniu dźwięków i różnych efektów technicznych stosowanych przez DJów. Oryginalny taniec i styl ubierania się stworzony przez fanów nowej muzyki, spowodował rozbudowę i udoskonalenie się wciąż powstającej kultury.

3 Główne oblicza rapu - Djing -Mcing -Graffiti - B-boying

4 Djing Turntablizm to sztuka prezentowana przez osoby zwane DJami, polegająca na posługiwaniu się gramofonem poprzez tworzenie scratchy, czy beat jugglingów na płycie winylowej. Jednym z pierwszych DJów jest DJ Kool Herc, który wydzielił tak zwane "breaki" (części utworów skupiające się na samym bicie), jako oddzielne formy muzyki hip-hop. Wraz z rozwojem muzycznych technik, DJe Grandmaster Flowers, Grandmaster Flash, Grand Wizard Theodore i Grandmaster Caz poczynili dalsze innowacje m.in. poprzez wprowadzenie skreczy

5 Mcing Rap pochodzi od rapowania, inaczej MC-ing, czyli wypowiadanie słów do rytmu(zwanego beatem) w postaci rymów. Wypowiadane słowa podążają rytmicznie za uderzeniami beatu. Tematyka tekstów w rapie jest nieograniczona. Choć rap słynie z buntu i tekstów poruszających tematykę otaczającej nas rzeczywistości, a zwłaszcza ciężkiego życia w getcie(stamtąd się wywodzi) to tak naprawdę teksty traktują o wszystkim. "Jest późno w nocy, ja znów piszę, te linie, oddany sztuce jak writer, który pisze swe imię. To nie minie mi, hip-hop wpłynął na głębokie wody, odpadły ofiary losu i ofiary mody."

6 GraFFiti Formy Graffiti
nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń. Graffiti (szczególnie nielegalnie umieszczane w przestrzeni publicznej) przez jednych traktowane jest jako akt wandalizmu, przez innych – jako forma sztuki. Formy Graffiti -Style Writing – tagowanie Scratching (Wydrapywanie Graffiti Polityczne

7 B-Boying Bboying polega na tańcu. Dlatego toprock i footwork są tak ważnymi elementami tego tańca. Nimi da się bowiem w pełni odzwierciedlić muzykę, którą słyszymy. Tylko w tych elementach istnieje coś takiego jak totalny freestyle, kiedy to możemy robić dowolne ruchy, nie zastanawiając się czy utrzymamy równowagę lub czy zdążymy zrobić dany element przed upadkiem. Przy air moves czy blow-ups musimy omijać niektóre dźwięki aby zastosować jakiś schemat. Musimy zastanowić się z jakim elementem je łączyć i czy jesteśmy w stanie to zrobić. A to niszczy podstawowy cel w tańcu – zabawę. Bboying polega również na byciu oryginalnym. Prawda jest taka, że każdy człowiek jest nieco inny. Każdy ma swój własny charakter, własną osobowość i własny styl życia, trochę wyobraźnię i trochę inne gusta i poczucie smaku. Jeśli tak jest, to dlaczego istnieje tak dużo takich samych tancerzy, wykonujących te same ruchy, ubierających i zachowujących się tak samo? Dzieje się tak dlatego, że ludzie boją się tego, że ich prawdziwe oblicza nie spodobają się reszcie. Wolą stosować sprawdzone przez innych schematy. Istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo tego, że zostaną wyśmiani. Nie zdają sobie sprawy z tego, że w ten sposób tylko ograniczają samych siebie. Dlatego też wchodząc w świat bboyingu najpierw trzeba poznać jego zasady (foundations, czyli w dużej mierze toprock i footwork, oraz podstawy tego czym ogólnie jest taniec), a następnie wzbogacić je o swoją osobowość aby, poprzez bycie sobą w tańcu, można było odzwierciedlić słyszaną muzykę.

8 Dziękuje za Uwagę !


Pobierz ppt "Przygotowała: Monika Gajewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google