Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O co w ogóle tu chodzi... Co w ogóle oznacza słowo "BLOKERS" ??? Blokers to człowiek mieszkający na wielkim osiedlu, które jak grzyby po deszczu wyrastały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O co w ogóle tu chodzi... Co w ogóle oznacza słowo "BLOKERS" ??? Blokers to człowiek mieszkający na wielkim osiedlu, które jak grzyby po deszczu wyrastały."— Zapis prezentacji:

1

2 O co w ogóle tu chodzi... Co w ogóle oznacza słowo "BLOKERS" ??? Blokers to człowiek mieszkający na wielkim osiedlu, które jak grzyby po deszczu wyrastały za czasów PRL-u. Większość wolnego czasu spędza na ławce lub klatce schodowej. Najczęściej słucha hip- hopu, bo właśnie ten rodzaj muzyki odzwierciedla jego życie, problemy- cała jego rzeczywistość. Podkreślam najczęściej, bo nie jest to jedyny rodzaj muzyki jaki go interesuje. Blokersem może być równie dobrze fan jazzu, czy rocka... Wyglądają różnie, bo tak naprawdę łączy ich wspólne życie a nie wygląd. Na swoich osiedlach są dobrze znani. Sąsiedzi wola ich omijać z daleka, bo w mediach pokazywani są jako ćpuny, alkoholicy, złodzieje. Jednym słowem całe zło tego świata... A przecież nie każdy złodziej jest blokersem, tak jak nie każdy blokers musi być koniecznie odrzutem społeczeństwa. W świecie w którym nie ma perspektyw będą tworzyły się grupy młodych osób, które na ulicach będą szukały zrozumienia dla problemów wśród podobnym sobie.

3 PRASA I MEDIA Termin spopularyzowany przez prasę I media określający sfrustrowanych, uważających się za pozbawionych perspektyw, młodych ludzi, dla których stojąca przed blokiem ławka jest centrum życia towarzyskiego, często nadużywających alkoholu i marihuany. Większość mediów przedstawia ich w złym świetle jako ludzi złych. Często ukazują się informacje typu: ukończyli tylko podstawówkę, pochodzą z biednej lub średnio zamożnej rodziny. Zdarza się, że mówi się o nich odrzuty. Wychodzą tylko wieczorami, bo nie boją się wtedy rozpoznania przez przechodniów.

4 BLOKERSI Blokersi są to ludzie, którzy zazwyczaj mieszkają na osiedlu blokowisk. Większość swojego czasu spędzają na klatce schodowej lub pobliskiej ławeczce. Są to młodzi ludzie zazwyczaj w wieku od 16 do 25 lat. Młodzież ta jest dobrze znana na swoich osiedlach przez mieszkających tam ludzi.

5 MUZYKA Blokersi to również hip - hopowcy. Słuchają oni hip - hopu i rapu. Wiążą z tym swój styl ubioru, języka i poglądów na otaczający ich świat. Jedną z najbardziej popularnych gwiazd hip - hopu jest PEJA.

6 HIP - HOP Powstanie kultury hip-hopowej buduje coś nowego, opierając się na tym, co zostało zbudowane przez starsze pokolenia, częściowo burząc wykształcone wartości świata. Hip-hop ma być nie tylko stylem muzyki, lecz jednocześnie stylem życia, manifestacją postaw, a także głosem pokolenia. Jest odrębnym sektorem kultury, innym niż główne nurty, gdyż jest niechęcią do społecznych przymusów, zasad dobrego wychowania. Hip-hop w Polsce jest wyzwaniem dla głównych nurtów kultury popularnej. Młodzi ludzie rapują o tym, jaka podła jest rzeczywistość, w której wypada nam żyć. Śpiewają również o bójkach, czy też o balangach. Hip-hopu można nie lubić, trudno mu jednak odmówić racji bytu tylko, dlatego, że posługuje się wulgaryzmami, slangiem i przesadnie brutalnym opisem rzeczywistości. Hip–hop ma być wyrazem buntu, a także opisem tego, co dzieje się na polskich ulicach.

7 TANIEC Breakdance - taniec ten narodził się w 1969 roku w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku. Polega on na wykonywaniu ewolucji połączonych z czystym rytmicznym tańcem a wszystko to płynnie wykonane do muzyki.

8 JĘZYK Jest to slang typowy dla tej grupy osób. Charakteryzuje się szeregiem różnych zwrotów i określeń, które nie są zawarte w słowniku Języka Polskiego. Językowi temu towarzyszą również wulgaryzmy.

9 ŻYCIE CODZIENNE Blokersi zamieszkują stare osiedla lub kamienice w miastach. Ich życie nie jest zbyt ciekawe, ponieważ toczy się tylko wokół własnego bloku czy też osiedla. Wolny czas spędzają przeważnie na przesiadywaniu na klatce schodowej lub na ławce z kolegami. Towarzyszy temu często alkohol i narkotyki, które są przyczyną czy też powodem częstych rozbojów, kradzieży i napadów.

10 CODZIENNE ROZRYWKI Blokersi często urozmaicają swoje życie różnego typu używkami np. narkotykami czy alkoholem. Po zażyciu tego pierwszego środku ich życie zmienia się na kilka godzin, nie jest już takie szare. Poza tym jest to również metoda na zarabianie pieniędzy. Często bywają agresywni. Są sprawcami włamań i napadów – tylko tak mogą zdobyć kapuche na nowe ciuchy i cotygodniowy melanż.

11 UBIÓR Są to bluzy z kapturem, spodnie jeans-owe ze spuszczonym w dół krokiem lub dresy. Buty - jest to obuwie sportowe znanych marek np. Nike lub Unit.

12 GRAFFITI Napisy lub symbole zamieszczane na ścianach i murach, zazwyczaj w sposób nielegalny. Wyrażają one uczucia bądź są to też dzieła sztuki, którym żeby powstały trzeba było poświęcić dużo czasu i własnych zdolności.

13 BLOKERSI W INNYM ŚWIETLE Blokersi to nie tylko to nie zawsze i niekoniecznie młodzież nie ucząca się i nie pracująca. Są wśród nich tacy którzy pracują i się uczą na wyższych uczelniach. Jednak przeciętnie polski blokers jest wieku od 15 lat wzwyż.

14 STRACH PRZED BLOKERSAMI ??? Blokersi są dobrze znani na swoich osiedlach jak i przez starszych mieszkańców, ale często się zdarza, że sąsiedzi czują lęk przed nimi, gdy widzą ich w dużych grupach lecz niekoniecznie muszą być niebezpieczni.

15 FILM BLOKERSI Jego bohaterami są młodzi ludzie często wywodzący się z właśnie takich blokowisk w różnych miastach Polski. Sami mówią, że przez dorosłych i emerytów są nazywani marginesem, że znajdują się najniżej łańcucha pokarmowego. To właśnie oni tworzą Hip – Hop tzw. muzykę z blokowisk.

16 PODSUMOWANIE Reasumując stwierdzamy, że dzięki młodemu pokoleniu mamy nową kulturę, język polski wzbogacił się o nowe słownictwo, zwane slangiem młodzieżowym. Ostatecznie stwierdzamy, iż problem tkwi również w tym, że młodzi ludzie nie mają konkretnych perspektyw na dalsze życie i dlatego też reprezentują bunt.


Pobierz ppt "O co w ogóle tu chodzi... Co w ogóle oznacza słowo "BLOKERS" ??? Blokers to człowiek mieszkający na wielkim osiedlu, które jak grzyby po deszczu wyrastały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google