Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”"— Zapis prezentacji:

1 Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”
Fryderyk Chopin Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”

2 Menu Biografia Kalendarium Twórczość Tematyczny spis utworów
Jego rodzina Bibliografia

3 Biografia Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli (ok. 50 km od Warszawy) w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, z pochodzenia Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner. Matka, Justyna z Krzyżanowskich pochodząca z Kujaw, była osobą bardzo muzykalną - grała na fortepianie i śpiewała; w naturalny sposób stała się więc pierwszą nauczycielką muzyki dla małego Frycka, jak często nazywano go w domu. W parę miesięcy po urodzeniu się Fryderyka rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec objął posadę nauczyciela w Liceum Warszawskim. W wieku sześciu lat chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Wspólnie ze starszą siostrą Ludwiką muzykowali w domu, grywając na cztery ręce. Wkrótce pojawiły się również pierwsze próby kompozytorskie małego Fryderyka. Pierwszy utwór, Polonez B-dur, zapisany został ręką ojca. Okres nauki u Wojciecha Żywnego to także początek występów publicznych małego Chopina; grywał w salonach arystokracji warszawskiej i brał udział w koncertach dobroczynnych.

4 Biografia Jako szesnastolatek Chopin rozpoczął studia w zakresie teorii kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W tym okresie bardzo znaczący wpływ na rozwój jego talentu miało obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i Lubelszczyzny, którym z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwał się podczas wakacji spędzanych m.in. w Szafarni, Antoninie, Sannikach. W 1826 roku odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do Berlina, a wkrótce także do Wiednia (gdzie dwukrotnie występował publicznie) oraz do Drezna i Pragi. Mając lat dziewiętnaście Chopin ukończył studia muzyczne u prof. Elsnera, zyskawszy ogromne uznanie swego pedagoga. W raporcie dotyczącym uczniów profesor napisał: "Chopin Fryderyk, trzecioletni, szczególna zdolność, geniusz muzyczny". W październiku 1830 roku Fryderyk ostatni raz wystąpił przed publicznością warszawską. 2 listopada 1830 roku opuścił Warszawę na zawsze, udając się najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem rozgłos europejski.

5 Biografia W pierwszych latach paryskich Chopin rozwinął ożywioną działalność koncertową. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Świadczą o tym niezwykle pochlebne wypowiedzi Roberta Schumanna, autora słynnej recenzji, która ukazała się po wykonaniu Wariacji na temat "La ci darem la mano" na fortepian i orkiestrę, głoszącej "Panowie, czapki z głowy, oto geniusz!". W późniejszym okresie Chopin skoncentrował się głównie na twórczości kompozytorskiej, wydając swe dzieła u wydawców francuskich, niemieckich i angielskich. Głównym źródłem jego utrzymania była jednak działalność dydaktyczna. Miał bardzo wielu uczniów, a wśród nich, oprócz amatorów, także grupę profesjonalnie kształcących się pianistów. Był człowiekiem bardzo towarzyskim. Łączyły go przyjazne kontakty zarówno z wybitnymi muzykami przebywającymi w Paryżu, m.in. Franciszkiem Lisztem, Vincenzo Bellinim, Gioacchino Rossinim i Feliksem Mendelssohnem, jak i z wydawcami, krytykami oraz całą polską emigracją. W 1836 roku poznał pisarkę George Sand, która stała się jego życiową partnerką, mającą znaczący wpływ na życie kompozytora. Razem podróżowali, zawitali wspólnie na Majorkę, do Marsylii i Genui. Przez kilka lat z rzędu spędzali lato w Nohant, zimą wracając do Paryża. Od 1839 roku stan zdrowia chorego na gruźlicę Chopina pogarszał się z każdym rokiem. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, dając 16 listopada ostatni publiczny koncert w Londynie, po którym ciężko zaniemógł. Po powrocie do Paryża nie odzyskał już zdrowia. Zmarł 17 października 1849 roku w mieszkaniu przy placu Vendome 12. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

6 Kalendarium 1810 1816 (Fryderyk ma 6 lat) 1817 (Fryderyk ma 7 lat)
Fryderyk Chopin urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego) we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. Jego ojciec Mikołaj był Francuzem z Lotaryngii, który przywędrował do Polski w 1787 roku, wraz z wracającym do kraju Janem Adamem Weydlichem. Weydlich zarządzał dobrami hrabiego Michała Paca we wsi Marainville, skąd pochodził Mikołaj Chopin. Matka Fryderyka, Justyna z Krzyżanowskich, była powinowatą hrabiny Ludwiki Skarbkowej, właścicielki dóbr w Żelazowej Woli. Chopinowie mieszkali w oficynie jej dworu, Mikołaj był guwernerem synów hrabiego. 23 kwietnia Fryderyk Franciszek Chopin został ochrzczony w kościele św. Rocha w niedalekim Brochowie października Mikołaj Chopin zaczyna uczyć w Liceum Warszawskim i rodzina Chopinów przenosi się do Warszawy. 1816 (Fryderyk ma 6 lat) Fryderyk rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka. 1817 (Fryderyk ma 7 lat) Chopin komponuje swój pierwszy utwór, który zapisuje ojciec; jest to POLONEZ B-DUR. Powstały w tym samym czasie POLONEZ G-MOLL wychodzi wkrótce drukiem z parafialnej sztycharni nut kościoła Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny na Nowym Mieście. 1818 (Fryderyk ma 8 lat) Pierwszy publiczny występ na koncercie charytatywnym; Chopin gra KONCERT FORTEPIANOWY G-MOLL czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza

7 Kalendarium 1822 (Fryderyk ma 12 lat) 1824 (Fryderyk ma 14 lat)
Koniec lekcji u Wojciecha Żywnego, Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera i gry na organach u Wilhelma Würfla. 1824 (Fryderyk ma 14 lat) Wakacje w majątku rodziny szkolnego kolegi w Szafarni, tradycyjnej wsi mazowieckiej. Fryderyk styka się tu z mazowieckim i żydowskim folklorem, komponuje MAZURKA A-MOLL zwanego "Żydkiem". Później jeszcze kilkakrotnie będzie na wsi, zawsze żywo interesując się muzyką ludową. 1825 (Fryderyk ma 15 lat) Wychodzi drukiem opus pierwsze Chopina RONDO C-MOLL. 1826 (Fryderyk ma 16 lat) Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera, w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzech latach, w końcowej opinii dla ministerstwa Elsner napisze:"Szopen Friderik - szczególna zdolność, geniusz muzyczny". 1829 (Fryderyk ma 19 lat) Podczas pobytu w Wiedniu Chopin daje dwa koncerty w Kärntnerthortheater. Prasa wiedeńska pisała: "W panu Chopinie poznaliśmy jednego z najznakomitszych pianistów, pełnego delikatności i najgłębszego uczucia".

8 Kalendarium 1830 (Fryderyk ma 20 lat) 1831 (Fryderyk ma 21 lat)
Powstaje KONCERT F-MOLL OP. 21, wykonany 17 marca na pierwszym własnym koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Karola Kurpińskiego. Maurycy Mochnacki pisze: "Jest cały oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie, oddycha". 11 października Chopin daje pożegnalny koncert przed wyjazdem (jak się okaże - na zawsze) z Warszawy do Wiednia i Paryża. W programie nowy KONCERT FORTEPIANOWY E-MOLL OP W prasie opinia: "Jest to utwór geniusza". 2 listopada Chopin opuszcza Warszawę, żegnany kantatą ZRODZONY W POLSKIEJ KRAINIE Józefa Elsnera. Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: "Przeklinam chwilę wyjazdu". 1831 (Fryderyk ma 21 lat) 8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie - według tradycji - powstaje ETIUDA C-MOLL OP. 10 NR 12 nazywana "Rewolucyjną".W tym miesiącu przybywa do Paryża 1832 (Fryderyk ma 22 lata) Pierwszy koncert Chopina w Paryżu, w Salle Pleyel gra KONCERT F-MOLL i WARIACJE NA TEMAT ARII "LA CI DAREM LA MANO" z opery DON JUAN Mozarta op. 2. W prasie pisze się o "odrodzeniu muzyki fortepianowej". W lipcu WARIACJE NA TEMAT MOZARTA gra w Lipsku Clara Wieck, słynna wówczas pianistka, żona Roberta Schumanna, który komentując ten utwór, powiedział o Chopinie: "Panowie, czapki z głów, oto geniusz". 1833 (Fryderyk ma 23 lata) W styczniu Chopin zostaje przyjęty do emigracyjnego Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego. 15 grudnia wraz z Ferencem Lisztem i Ferdinandem Hillerem gra w Konserwatorium Paryskim KONCERT NA TRZY FORTEPIANY Bacha. Hector Berlioz pisze entuzjastycznie o jego grze.

9 Kalendarium 1834 (Fryderyk ma 24 lata) 1835 (Fryderyk ma 25 lat)
Chopin odmawia złożenia podania do ambasady rosyjskiej w Paryżu o wydanie paszportu i wybiera status emigranta politycznego. Oznacza to, że nie ujrzy już kraju. 1835 (Fryderyk ma 25 lat) 26 kwietnia w sali Konserwatorium gra z orkiestrą INTRODUKCJĘ i WIELKIEGO POLONEZA ES-DUR OP. 22, odnosząc wielki sukces. W sierpniu Fryderyk spotyka się w Karlsbadzie z rodzicami, którzy przyjechali tutaj na kurację uzdrowiskową 1836 (Fryderyk ma 26 lat) We wrześniu w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej. Jego oświadczyny zostają przyjęte warunkowo: przez rok ma obowiązywać okres próbny, w którym Chopin ma zadbać o swoje wątłe zdrowie, zmieniając tryb życia. W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d´Agoult, kochanki Liszta, spotyka po raz pierwszy trzydziestodwuletnią wówczas George Sand. Komentuje: "Cóż za antypatyczna kobieta". 1837 (Fryderyk ma 27 lat) Rodzina Wodzińskich wycofuje się z projektu małżeństwa Chopina z Marią. Na pakiecie listów od Marii Wodzińskiej Chopin pisze: "Moja bieda". 1838 (Fryderyk ma 28 lat) W maju zbliża się z George Sand, w lipcu Eugene Delacroix szkicuje ich wspólny portret, w październiku wyjeżdżają razem na Majorkę, gdzie ma się dopełnić ich romans. Pozostaną tam do lutego przyszłego roku, mieszkając między innymi w opustoszałym klasztorze kartuzów w Valldemosie. Chopin, ze względu na wilgotny klimat i zimową porę, podupada na zdrowiu. Na Majorce ukończone zostaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl 24 PRELUDIÓW.

10 Kalendarium 1839 (Fryderyk ma 29 lat) 1840 (Fryderyk ma 30 lat)
Po opuszczeniu Majorki kolejne trzy miesiące Chopin i George Sand spędzają w Marsylii. Stąd robią wycieczkę do Genui, po czym jadą do posiadłości George Sand w Nohant, w środkowej Francji. Tutaj powstaje SONATA B-MOLL z MARSZEM ŻAŁOBNYM. Chopin studiuje DAS WOHLTEMPERIERTE KLAVIER Jana Sebastiana Bacha. W październiku wraca do Paryża, związek z George Sand utrzymuje w tajemnicy. 1840 (Fryderyk ma 30 lat) Razem z George Sand uczęszcza na wykłady Adama Mickiewicza w College de France. 1841 (Fryderyk ma 31 lat) Lato w Nohant. Chopin będzie tu spędzał kolejne lata do 1846 roku. 1842 (Fryderyk ma 32 lata) Po występie w Salle Pleyel ukazują się entuzjastyczne recenzje: "Chopin osiągnął swój szczyt". 1844 (Fryderyk ma 34 lata) Spotkanie z siostrą Ludwiką i jej mężem w Paryżu, wspólny pobyt w Nohant. 1845 (Fryderyk ma 35 lat) Podczas pobytu w Nohant dochodzi do pierwszych poważniejszych nieporozumień z George Sand i jej synem Maurycym.

11 Kalendarium 1846 (Fryderyk ma 36 lat) 1847 (Fryderyk ma 37 lat)
W lutym wraz z George Sand bierze udział w balu u książąt Czartoryskich na rzecz emigrantów polskich. Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów. Powstają wówczas NOKTURNY OP. 62 i MAZURKI OP. 63. 1847 (Fryderyk ma 37 lat) W gwałtownym sporze George Sand z córką Solange Chopin bierze stronę córki. 1848 (Fryderyk ma 38 lat) 16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu. Recenzje są entuzjastyczne.4 lutego dochodzi do przypadkowego, ostatniego spotkania Chopina z George Sand. Od kwietnia do listopada przebywa w Anglii i Szkocji, gdzie koncertuje i udziela lekcji. 16 listopada w Londynie gra po raz ostatni publicznie. Pisze ostatnie ukończone utwory: WALCA A-MOLL i MAZURKA G-MOLL 1849 (Fryderyk ma 39 lat) Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy. 9 sierpnia przyjeżdża do Paryża siostra Ludwika z mężem i córką. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera. 18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny. 30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.

12 Twórczość Znakomitą większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem. Chopin sięgał do bardzo wielu różnych, istniejących już gatunków kompozytorskich, wykorzystując je w swej twórczości (jak np. nokturny, etiudy, sonaty). Ponadto sam tworzył gatunki nowe (np. mazurki). Bardzo znaczące miejsce wśród wszystkich utworów zajmują, tworzone przez całe życie, polonezy i mazurki.

13 Tematyczny spis utworów
Polonezy Mazurki Walce Ronda Wariacje Etiudy Preludia Impromptus Nokturny Ballady Scherza Sonaty Pieśni Utwory na fortepian i orkiestrę Pozostałe kompozycje Utwory niepewnego pochodzenia

14 Tematyczny spis utworów
Polonezy Chopin w polonezach podejmuje tradycję gatunku polskiego tańca narodowego, zwanego chodzonym. Część polonezów jest opusowanych (tzn. kompozytor sam przyporządkował im numerację, a utwory te zostały wydane za jego życia), natomiast pozostałe zawierają adnotację posth. bądź numerację opusu powyżej 65 (tzn. wydane po śmierci kompozytora). Polonez B-dur op. posth. Polonez g-moll op. posth. Polonez As-dur op. posth. Polonez gis-moll op. posth. Polonez d-moll op. 71 nr 1 Polonez B-dur op. 71 nr 2 Polonez f-moll op. 71 nr 3 Polonez b-moll op. posth. "Les Adieux" Polonez Ges-dur op. posth. Polonez cis-moll op. 26 nr 1 Polonez es-moll op. 26 nr 2 Polonez A-dur op. 40 nr 1 Polonez c-moll op. 40 nr 2 Polonez fis-moll op. 44 Polonez As-dur op. 53 Polonez-Fantazja As-dur op. 61 Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 (istnieją dwie wersje: na fortepian solo lub z towarzyszeniem orkiestry) Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3

15 Tematyczny spis utworów
Mazurki Są to miniatury (tzn. małe utwory), które wywodzą się od gatunku na wpół użytkowego, przeznaczonego do tańca. Mazurki oparte są na tradycji muzyki ludowej, a w szczególności trzech tańców tradycyjnych: mazura, kujawiaka i oberka. Chopin tworzył je nieprzerwanie od 1825 roku aż do chwili śmierci. 4 Mazurki op. 6 : fis-moll, cis moll, E-dur, es-moll 5 Mazurków op. 7 : B- dur, a-moll, f-moll, As-dur, C-dur 4 Mazurki op. 17 : B-dur, e-moll, As-dur, a-moll 4 Mazurki op. 24 : g-moll, C-dur, As-dur, b-moll 4 Mazurki op. 30 : c-moll, h-moll, Des-dur, cis-moll 4 Mazurki op. 33 : gis-moll, C-dur, D-dur, h-moll 4 Mazurki op. 41 : e-moll, H-dur, As-dur, cis-moll 3 Mazurki op. 50 : G-dur, As-dur, cis-moll 3 Mazurki op. 56 : H-dur, C-dur, c-moll 3 Mazurki op. 59 : a-moll, As-dur, fis-moll 3 Mazurki op. 63 : H-dur, f-moll, cis-moll 4 Mazurki op. 67 : G-dur, g-moll, C-dur, a-moll 4 Mazurki op. 68 : C-dur, a-moll, F-dur, f-moll Mazurek B-dur Mazurek G-dur Mazurek D-dur Mazurek C-dur Mazurek As-dur

16 Tematyczny spis utworów
Walce Utwory inspirowane formą taneczną walca, ale jako kompozycje nie pełnią roli użytkowej, lecz przeznaczone są wyłącznie do słuchania. Powstało ich 19. Grande Valse Brillante Es-dur op. 18 Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1 Grande Valse Brillante a-moll op. 34 nr 2 Grande Valse Brillante F-dur op. 34 nr 3 Grande Valse As-dur op. 42 Walc Des-dur op. 64 nr 1 Walc cis-moll op. 64 nr 2 Walc As-dur op. 64 nr 3 Walc As-dur op. 69 nr 1 Walc h- moll op. 69 nr 2 Walc Ges-dur op. 70 nr 1 Walc As-dur op. 70 nr 2 Walc Des-dur op. 70 nr 3 Walc e-moll op. posth. Walc E-dur op. posth. Walc As-dur op. posth. Walc Es-dur op. posth.

17 Tematyczny spis utworów
Ronda Rondo jest to forma charakteryzująca się zasadą kilkakrotnego powtarzania podstawowej myśli muzycznej (tzw. refrenu), przedzielonej różnorodnymi kupletami. Chopin z właściwą sobie fantazją wykorzystał w swoich utworach tę znaną formę. Rondo c-moll op. 1 Rondo ala Mazur F-dur op. 5 Rondo Es-dur op. 16 Rondo C-dur na 2 fortepiany op. 73 Rondo C-dur op. posth. Wariacje Jest to forma cykliczna, polegająca na przetwarzaniu na rozmaite sposoby tematu muzycznego, będącego tym samym tematem wariacji. Tematy wariacji chopinowskich zaczerpnięte są z repertuaru pieśniowego i operowego. Wzorów gatunku dostarczały Chopinowi utwory klasyczne, wiedeńskie. Wariacje E-dur na temat niemieckiej pieśni ludowej "Der Schweitzerbub" op. posth. Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore'a, op. posth. na 4 ręce Wariacje B-dur na temat arii "La ci darem la mano" z opery "Don Juan" Mozarta Op. 2 (na fortepian i orkiestrę) Wariacje A-dur ("Warianty") Wariacje B-dur na temat ronda "Je vends des scapulaires" z opery "Ludovic" Hérolda i Halévy´ego Wariacje E-dur z Hexameronu na temat marsza z opery "Purytanie" Belliniego

18 Tematyczny spis utworów
Etiudy Chopin uczynił z formy etiudy dzieła, stanowiące nie tylko zestaw ćwiczeń technicznych dla pianistów, jak to było dotychczas, lecz zdecydowanie wykroczył poza te praktyczne zadania, nadając tym utworom wyjątkową ekspresję i głębię wyrazu. 12 Etiud op. 10 : C-dur, a-moll, E-dur, cis-moll, Ges-dur, es-moll, C-dur, F-dur, f-moll, As-dur, Es-dur, c-moll 12 Etiud op. 25 : As-dur, f-moll, F-dur, a-moll, e-moll, gis-moll, cis-moll, Des-dur, Ges-dur, h-moll, a-moll, c-moll Trois Nouvelles Etudes : f-moll, As-dur, Des-dur Preludia To cykl krótkich utworów, obejmujący wszystkie 24 tonacje, powstały na Majorce, zimą w 1838/39. Chopin grał preludia na swoich koncertach w Paryżu i Londynie, zwykle po kilka na rozpoczęcie recitalu. Dzisiaj wykonuje się je w grupach lub całości, jako cykl kompozycyjny. Oprócz cyklu 24 Preludiów, istnieje jeszcze jedno Preludium, jako osobny utwór. 24 Preludia op. 28 : C-dur, a-moll, G-dur, e-moll, D-dur, h-moll, A-dur, fis-moll, E-dur, cis-moll, H-dur, gis-moll, Fis-dur, es-moll, Des-dur, b-moll, As-dur, f-moll, Es-dur, c-moll, B-dur, g-moll, F-dur, d-moll Preludium cis-moll op. 45

19 Tematyczny spis utworów
Impromptus Utwory te mają charakter improwizacyjnej swobody, będącej wynikiem modnego w owym czasie publicznego improwizowania na zadany temat. Impromptu As-dur op. 29 Impromptu Fis-dur op. 36 Impromptu Ges-dur op. 51 Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66 Nokturny Forma nokturnu bezpośrednio nawiązuje do gatunku, stworzonego przez Irlandczyka Johna Fielda. Sam tytuł nokturn w wolnym tłumaczeniu oznacza "pieśń nocy". 3 Nokturny op. 9: b-moll, Es-dur, H-dur 3 Nokturny op.15: F-dur, Fis-dur, g-moll 2 Nokturny op.27: cis-moll, Des-dur 2 Nokturny op.32: H-dur, As-dur 2 Nokturny op.37: g-moll, G-dur 2 Nokturny op.48: c-moll, fis-moll 2 Nokturny op.55: f-moll, Es-dur 2 Nokturny op.62: H-dur, E-dur Nokturn e-moll op.72 nr.1 Nokturn cis-moll op.posth. Nokturn e-moll op.posth.

20 Tematyczny spis utworów
Ballady Chopin jest twórcą ballady jako nowego gatunku muzyki fortepianowej, typowo romantycznego o charakterze epickim. W muzyce instrumentalnej nie odnotowuje się wcześniej tej właśnie formy. Ballada g-moll op. 23 Ballada F-dur op. 38 Ballada As-dur op. 47 Ballada f-moll op. 52 Scherza Scherza chopinowskie stanowią kulminacyjny punkt w historii tego gatunku. Każde z jego scherz, choć oparte na od dawna kształtującej się formie, ma własny odcień wyrazowy i własną odmianę tej formy. Scherzo h-moll op. 20 Scherzo b-moll op. 21 Scherzo cis-moll op. 39 Scherzo E-dur op. 54 Sonaty Wszystkie sonaty Chopina to formy czteroczęściowe, nawiązujące do tradycji formy sonatowej. Wraz z balladami, scherzami i Fantazją f-moll op. 49, Sonaty b-moll i h-moll stanowią grupę utworów mistrzowskich warsztatowo, najbardziej intensywnych w wyrazie i są szczytowym osiągnięciem w całej twórczości kompozytora. Sonata c-moll op. 4 Sonata b-moll op. 35 Sonata h-moll op. 58 Sonata g-moll op. 65 na fortepian i wiolonczelę

21 Tematyczny spis utworów
Pieśni Pieśni i piosnki Chopina powstawały w sytuacjach towarzyskich, wpisywane do sztambuchów śpiewających pań lub improwizowane na spotkaniach emigracyjnych. Inspirowane były tekstami polskich poetów współczesnych, m.in. Mickiewicza, Pola, Krasińskiego. "Jakież kwiaty, jakie wianki" op. posth. "Życzenie" op. 74 nr 1 "Gdzie lubi" op. 74 nr 5 "Czary" op. posth. "Hulanka" op. 74 nr 4 "Precz z moich oczu" op. 74 nr 6 "Poseł" op. 74 nr 7 "Wojak" op. 74 nr 10 "Piosnka litewska" op. 74 nr 16 "Smutna rzeka" op. 74 nr 3 "Narzeczony" op. 74 nr 15 "Leci liście z drzewa" op.74 nr 17 "Pierścień" op.74 nr 14 "Moja pieszczotka" op. 74 nr 12 "Wiosna" op. 74 nr 2 "Śliczny chłopiec" op. 74 nr 8 "Dwojaki koniec" op. 74 nr 11 "Nie ma, czego trzeba" op. 74 nr 13 "Z gór, gdzie dźwigali" op. 74 nr 9

22 Tematyczny spis utworów
Utwory na fortepian i orkiestrę pisał Chopin wyłącznie w latach młodzieńczych; powstały w czasie studiów lub bezpośrednio po nich. Oba koncerty, to utwory trzyczęściowe a pozostałe utwory oparte są na różnorodnych gatunkach, takich jak: wariacje, rondo, polonez. Wariacje B-dur na temat "La ci darem la mano" z opery "Don Juan" Mozarta op. 2 Koncert e-moll op. 11 Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 Rondo ala krakowiak F-dur op. 14 Koncert f-moll op. 21 Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Pozostałe kompozycje Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę Bolero a-moll op. 19 Tarantella As-dur op. 43 Allegro de concert A-dur op. 46 Fantazja f-moll op. 49 Berceuse Des-dur op. 57 Barkarola Fis-dur op. 60 Marsz żałobny c-moll op. posth. Trois Ecossaises op. 72 : D-dur, G-dur, Des-dur Allegretto op. posth. Grand duo concertant E-dur op. posth. na temat z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera na fortepian i wiolonczelę Cantabile B-dur op. posth. Presto con leggierezza As-dur op. posth. Andantino g-moll op. posth. Sostenuto Es-dur op. posth. Moderato E-dur op. posth. Largo Es-dur op. posth.

23 Tematyczny spis utworów
Utwory niepewnej autentyczności Mazurek D-dur Mazurek D-dur (druga wersja) Mazurek C-dur Walc Es-dur Contredanse Ges-dur Wariacje E-dur na temat "Non piu mesta" z opery "Kopciuszek" Rossiniego, na flet i fortepian Fuga a-moll Preludium F-dur Andantino d-moll Galop As-dur ("Marquis")

24 Jego rodzina Przyszedł na świat w rodzinie, w której muzyka była na
porządku dziennym. Ojciec Mikołaj urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat i spędził tu resztę swojego życia. Początkowo był guwernerem, a po przenosinach z Żelazowej Woli do Warszawy wykładowcą języka i literatury francuskiej w kilku warszawskich szkołach, prowadząc w końcu elitarny internat dla synów z najwybitniejszych polskich rodów arystokratycznych.

25 Jego rodzina Fryderyk miał trzy siostry: . -Ludwikę . -Izabellę .
-Emilię Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie. Jego pierwszym, domowym nauczycielem w Warszawie był Czech, Wojciech Żywny. To on odkrył niezwykły talent swego młodego ucznia.

26 Bibliografia http://www.chopin.info.pl/ Dodatkowe informacje:


Pobierz ppt "Przygotował Bartosz Leśniewski III „D”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google