Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mechanizmy warunkujące aktywność człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mechanizmy warunkujące aktywność człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Mechanizmy warunkujące aktywność człowieka
Mechanizm ukierunkowujący aktywność (cele, potrzeby, motywacje…) Mechanizm przetwarzania informacji (procesy poznawcze – wyobraźnia, myślenie, pamięć) Mechanizm wzmacniający aktywność (emocje – stres, frustracja…) Mechanizm komunikowania się

2 cel Mechanizm ukierunkowujący aktywność działanie treść zadanie
warunek + kryterium

3 Masłowa hierarchia potrzeb
Zgodnie z teorią Masłowa, potrzeby na niższych poziomach piramidy muszą być zaspokojone, zanim skoncentrujemy się na potrzebach z poziomów wyższych.

4 Motywowanie Motywuje nas wiele różnych celów, od obietnicy, że dobre oceny doprowadzą nas do świetlanej przyszłości poczynając, poprzez potrzebę bycia ogrzanym, aż po bycie obiektem uwagi innych. Jakie cele najsilniej motywują ciebie?

5 Mechanizm przetwarzania informacji
Przetwarzanie dostosowane do transferu przypominanie sobie informacji jest łatwiejsze wtedy kiedy w trakcie ich wydobywania wykorzystywany jest ten sam rodzaj przetwarzania, który byt używany podczas ich zapamiętywania. Zakres przetwarzania stopień zorganizowania przetwarzanych informacji i ich zintegrowania z posiadaną wiedzą, które często obejmują tworzenie skojarzeń. Kodowanie rozbudowane kodowanie angażujące szeroki zakres przetwarzania informacji.

6 Mechanizm wzmacniający aktywność - emocje
Emocja jest przekazywana nie tylko poprzez wyraz twarzy, lecz także poprzez ton głosu i język ciała. Ludzie potrafią wyczytać szczęście trafniej niż inne emocje z wyrazu twarzy - lecz mniej trafnie z tonu głosu. Natomiast spośród wszystkich emocji gniew jest najłatwiej wyczuwany w tonie głosu, a gorzej odczytywany z twarzy (Elfenbein i Ambady, 2002). Informacje niewerbalne nie są przekazywane w całości poprzez wyraz twarzy, zatem rozsądne jest zwracanie uwagi na wszystkie źródła informacji.

7 Mechanizm wzmacniający lub osłabiający aktywność
Stres Frustracja

8 Mechanizm komunikowania się

9 Mechanizm komunikowania się

10 Mechanizm komunikowania się

11 Mechanizm komunikowania się
Kanały komunikowania


Pobierz ppt "Mechanizmy warunkujące aktywność człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google