Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MŁODE MAMY W PRACY Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MŁODE MAMY W PRACY Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim."— Zapis prezentacji:

1 MŁODE MAMY W PRACY Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

2 Podjęte przez naszą instytucję działania sprzyjają: - wzrostowi poziomu kultury organizacyjnej, - wysokiej motywacji pracowników, - stabilności warunków zatrudnienia, - jakości komunikacji wewnętrznej. Pomimo ograniczeń budżetowych i ograniczeń związanych z wynagrodzeniami dbamy o warunki pracy, zatrudnienia i wysoki poziom motywacji. Budujemy wzajemne zaufanie i z niezwykłą starannością respektujemy prawa pracownicze. Promujemy metody zarządzania poprzez wartości i budujemy etos pracownika instytucji kultury, co gwarantuje trwałą i wysoką jakość usług dla mieszkańców. Kultura organizacyjna naszej instytucji sprzyja rozwojowi dialogu społecznego, sprzyja zaangażowaniu pracowników, współodpowiedzialności i efektywności, motywującej atmosferze w pracy. Tworzymy miejsce przyjazne młodym mamom w pracy.

3 Młode Mamy i ich dzieci mają możliwość korzystania z ciekawych nowatorskich rozwiązań, pakietów i projektów: dogodność w planowaniu urlopów wypoczynkowych (dostosowanych terminowo do wakacji i ferii swoich pociech), możliwość przyprowadzania dziecka do pracy, możliwość pracy 4 dni w tygodniu w zaproponowanych przez siebie godzinach rozpoczęcia pracy (dotyczy osób zatrudnionych w Gminnych Pracowniach Edukacji Kulturalnej ARTiK-ach). Możliwość wydłużenia weekendu od piątku do niedzieli lub od soboty do poniedziałku, co jest w przypadku młodych mam niezwykle istotne, możliwość skorzystania z udziału dzieci pracowników w wykładach i konwersatoriach Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka, młode mamy (zatrudnione w centrum) mogą brać udział w organizowanych dla nich Festiwalach Młodej Mamy (zajęcia warsztatowe ze szkoły rodzenia, aranżacji pokoi dziecięcych, ćwiczeń dla młodych mam, odżywiania matki i dziecka, zajęć dydaktycznych...), możliwość korzystania przez dzieci pracowników ze Szkoły Dobrych Manier..

4 Adekwatność zgłaszanego rozwiązania: Młode Mamy są pracownikami niezwykle zorganizowanymi. Potrafią w sposób bardzo efektywny organizować pracę i zarządzać jej czasem. Nawał obowiązków domowych (związanych z urodzeniem dziecka, opieką nad nim, wychowaniem) powodują, że rytm i czas całodobowy jest niezwykle ekonomicznie wykorzystany. Opinia pracownika (młodej mamy) Pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową bywa bardzo trudnym zadaniem, któremu musi sprostać wiele kobiet. Tak właśnie było u mnie, nie obowiązywał jeszcze roczny urlop macierzyński, dlatego nie wyobrażałam sobie powrotu do poprzedniej pracy w pełnym wymiarze godzin, kiedy mój syn miał niespełna kilka miesięcy. Postanowiłam więc zaryzykować i zmienić dotychczasowe zajęcie. Pomimo powszechnemu przekonaniu o dyskwalifikowaniu kobiet z małymi dziećmi, zostałam zatrudniona na stanowisko instruktora edukacji kulturalnej w CKiS i spotkałam się z bardzo sympatycznym i życzliwym przyjęciem wobec mam wracających do pracy. Dzięki wykonywaniu pracy w niepełnym wymiarze godzin mogłam sprawnie łączyć rolę matki i pracownika. Poza tym praca dla CKiS umożliwiła mi obecność w wielu zajęciach, w których mogłam uczestniczyć razem z synkiem. Katarzyna Senske – instruktor animacji kulturalnej w Gminnej Pracowni,,ARTiK w Lutowie

5 Adekwatność zgłaszanego rozwiązania: Młode Mamy są pracownikami niezwykle zorganizowanymi. Potrafią w sposób bardzo efektywny organizować pracę i zarządzać jej czasem. Nawał obowiązków domowych (związanych z urodzeniem dziecka, opieką nad nim, wychowaniem) powodują, że rytm i czas całodobowy jest niezwykle ekonomicznie wykorzystany. Opinia pracownika (młodej mamy) Pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową bywa bardzo trudnym zadaniem, któremu musi sprostać wiele kobiet. Tak właśnie było u mnie, nie obowiązywał jeszcze roczny urlop macierzyński, dlatego nie wyobrażałam sobie powrotu do poprzedniej pracy w pełnym wymiarze godzin, kiedy mój syn miał niespełna kilka miesięcy. Postanowiłam więc zaryzykować i zmienić dotychczasowe zajęcie. Pomimo powszechnemu przekonaniu o dyskwalifikowaniu kobiet z małymi dziećmi, zostałam zatrudniona na stanowisko instruktora edukacji kulturalnej w CKiS i spotkałam się z bardzo sympatycznym i życzliwym przyjęciem wobec mam wracających do pracy. Dzięki wykonywaniu pracy w niepełnym wymiarze godzin mogłam sprawnie łączyć rolę matki i pracownika. Poza tym praca dla CKiS umożliwiła mi obecność w wielu zajęciach, w których mogłam uczestniczyć razem z synkiem. Katarzyna Senska – instruktor animacji kulturalnej w Gminnej Pracowni,,ARTiK w Lutowie

6 Przejrzystość procesu wdrożenia rozwiązania Sprzyjające Młodym Mamom rozwiązania są jasno określone już na etapie rekrutacji i zgodne są z ogólnopolskimi przepisami Kodeksu Pracy.

7 Trwałość zgłaszanego rozwiązania Wdrażane w naszej instytucji rozwiązanie ma charakter stały i jest utrzymywane niezmiennie. Dalsze funkcjonowanie proponowanego rozwiązania nie wymaga nakładów finansowych, ale jedynie dobrej woli zainteresowanych stron. Zrozumienie potrzeb ludzkich i rodzinnych pracowników owocuje efektem w postaci dobrej pracy. Minimalnym warunkiem skuteczności rozwiązania jest więc zrozumienie pracownika – młodej matki, kobiety. Zapewnienie jej komfortu psychicznego i fizycznego polegającego na odciążeniu od dotychczasowych obowiązków, polepszeniu warunków pracy, dogodności w planowaniu urlopów wypoczynkowych, elastycznym czasie pracy, zabieraniu dziecka do pracy.

8 Skuteczność zgłaszanego rozwiązania POZYTYWNE REZULTATY OSOBISTE – dla młodych mam i ich dzieci: proponowane przez nas warianty przyczyniają się do zmniejszenia reakcji stresowych na rozłąkę z maleństwem, elastyczny czas pracy pozwala na lepsze przygotowanie dziecka do oddania pod opiekę niani czy opiekunek w żłobku, dłuższe weekendy sprzyjają harmonijnemu rozwojowi pociech, udział dzieci w zajęciach z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej pozwala na bezpłatne i pozbawione ograniczeń obcowanie z kulturą i sztuką. POZYTYWNE REZULTATY - dla władz i decydentów: pracownicy zatrudnieni w instytucji kultury pełnią służbę publiczną. Świadczona przez nich praca przyczynia się do polepszenia standardów życia w dłuższej perspektywie, daje poczucie satysfakcji dla radnych i mieszkańców, że ich instytucja samorządowa jest doceniana i wyróżniana spośród innych o podobnym zakresie działalności. POZYTYWNE REZULTATU – dla pracodawcy i firmy: Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim jest laureatem ogólnopolskiego konkursu,,MAMA W PRACY (Warszawa 25 maja 2010 r.). Konkurs organizowany jest przez Fundację św. Mikołaja, Dziennik Rzeczpospolita, Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC. Jest również laureatem ogólnopolskiego konkursu RÓWNO-WAŻNI (Szczecin 2013). Organizatorem Plebiscytu jest Telewizja Polska Oddział SA w Szczecinie, realizująca projekt RÓWNO-WAŻNI. Plebiscyt ma na celu wyłonienie i wyróżnienie firm z terenu całej Polski stosujących ideę równych szans kobiet i mężczyzn w praktyce. Ponadto promuje dobre praktyki w zakresie stosowania równych szans na rynku pracy, niweluje postawy dyskryminujące kobiety na rynku pracy, popularyzuje rozwiązania ułatwiające godzenie życia rodzinnego z zawodowym.

9 Możliwość zastosowania w innych jednostkach samorządowych: Naszym zdaniem proponowane przez nas rozwiązanie może być wykorzystywane z powodzeniem w innych firmach. Próby jego powielenia nie wymagają spełnienia trudnych lub niemożliwych dla pracodawców warunków. Jego wdrażaniem powinny być zainteresowane instytucje kultury, biblioteki, szkoły… DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "MŁODE MAMY W PRACY Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google