Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formatowanie tekstu w Microsoft Word

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formatowanie tekstu w Microsoft Word"— Zapis prezentacji:

1 Formatowanie tekstu w Microsoft Word
Małgorzata Kalita Paula Cichowska Klasa 3F

2 Początek. Początki są najtrudniejsze, wymagają włożenia wiele wysiłku i chęci do ich realizacji. Zacznijmy od przedstawienia tematu problemu: „Formatowanie jest to zmiana ułożenia i wyglądu tekstu na stronie. Formatowaniu poddaje się jeden wyraz, jeden wiersz, jeden akapit lub cały tekst, dokument. Aby przeformatować cały tekst, lub jego część należy go zaznaczyć. Następnie z paska narzędzi lub paska menu wybrać to, co chcemy zmieniać”.

3 Aby zobrazować formatowanie tekstu, zajmiemy się przykładem przedstawionym poniżej.

4 Spróbujmy w naszym przykładowym tekście dokonać zmiany wielkości i koloru czcionki Otwieramy tekst, który chcemy sformatować. Inaczej mówiąc otwieramy Nowy Dokument w programie Microsoft Word.

5 2. Spróbujmy pogrubić tytuł książki w tekście
2. Spróbujmy pogrubić tytuł książki w tekście. Należy to zrobić za pomocą zaznaczenia wybranego tekstu, a następnie użycia odpowiedniego skrótu klawiszowego tj. Ctrl + B lub też kliknięciu na literkę „B” tak jak pokazane jest to poniżej.

6 Wyśrodkowanie tekstu.

7 Kolor wyróżnienia tekstu.

8 3. Aby zmienić kolor naszego tekstu należy zaznaczyć obszar, w którym chcemy zmienić kolor liter, a następnie wybrać z listy narzędzi głównych literkę „A”. Aby zobaczyć więcej możliwych kolorów należy kliknąć na strzałkę znajdującą się obok znaku i wybrać interesujący nas kolor.

9 Co to jest „akapit”? Akapitem jest każdy wiersz zawierający znak końca akapitu pojawiający się w dokumencie po naciśnięciu klawisza Enter.

10 . . . Styl akapitu kontroluje wszystkie aspekty wyglądu akapitu, takie jak wyrównanie tekstu, tabulatory, odstępy między wierszami i obramowania oraz może obejmować formatowanie znaków.

11 Jak stworzyć wcięcie w tekście
Jak stworzyć wcięcie w tekście? > w narzędziach głównych korzystamy z kliknięcia strzałki obok wyrazu „Akapit”.

12 . . .

13 Efekt końcowy.

14 Czcionki. W edytorze tekstów możemy używać wszystkich czcionek zainstalowanych w systemie Windows. Czcionki możemy wybierać na dwa różne sposoby - przed rozpoczęciem pisania lub też zmienić czcionkę w już napisanym tekście. Klikamy na strzałkę znajdującą się z prawej strony pola z nazwą aktualnie używanej czcionki. Pod spodem otworzy się okno z listą dostępnych czcionek. Klikając na strzałkach lub przeciągając suwak poruszamy się po liście w górę lub w dół. Gdy w okienku pojawi się nazwa interesującej nas czcionki, klikamy na niej raz. Lista zniknie, a my możemy już pisać nową czcionką.

15 . . . > Możemy także wprowadzić zmiany do już istniejącego tekstu. Po napisaniu go lub otwarciu wcześniej stworzonego dokumentu zaznaczamy fragment tekstu, który ma być zmieniony. Teraz klikamy na strzałkę obok pola z używaną właśnie czcionką [Times New Roman] i wybieramy nową. Klikamy jeszcze raz w dowolnym miejscu dokumentu. Podświetlenie zniknie, a nagłówek będzie widoczny w nowej postaci.

16 Obok przedstawiony jest sposób wybrania czcionki.
. . . Obok przedstawiony jest sposób wybrania czcionki. W tym przypadku wybrana została czcionka systemowa o nazwie „Arial”.

17 . . . Obok przedstawiony jest sposób zmiany rozmiaru czcionki zaznaczonego tekstu.

18 Tabele

19 . . . Styl tabeli umożliwia nadawanie jednorodnego wyglądu obramowaniom, cieniowaniu, wyrównaniu i czcionkom w tabelach.

20 Otwieramy nowy dokument i postępujemy tak, jak pokazane jest to poniżej.

21 # 1 Następnie po wciśnięciu ikony z tabelą otworzy nam się okno, w którym możemy wybrać ilość wierszy i kolumn. # 2 Nasza tabela została utworzona! Przejdźmy do jej formatowania . . .

22 Możemy zastosować przykładowy kolor i format tabeli podany w pasku poleceń.

23 > Wybierz „Obramowanie i Cieniowanie”
.. > Wybierz „Obramowanie i Cieniowanie” > Ustaw swoje parametry

24 Efekt Końcowy.

25 Słownik skrótów. Ctrl + B – pogrubienie tekstu.
Ctrl + I – pochylenie tekstu. Ctrl + U – podkreślenie tekstu. Ctrl + L – tekst do lewej. Ctrl + E – tekst wyśrodkowany. Ctrl + R – tekst do prawej. F1 – pomoc programu Microsoft Word.

26 . . . Przybliżone zostały pokrótce najważniejsze reguły formatowania tekstu w programie Microsoft Word. Teraz pogrubiasz tekst, tworzysz tabele czy zmieniasz kolor czy rozmiar czcionki bez problemu.


Pobierz ppt "Formatowanie tekstu w Microsoft Word"

Podobne prezentacje


Reklamy Google