Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irena Sendler 1910-2008.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irena Sendler 1910-2008."— Zapis prezentacji:

1 Irena Sendler

2 Irena Sendler urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie
Irena Sendler urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Z wykształcenia była polonistką, a z zamiłowania działaczką społeczną. Pracowała w instytucjach opieki społecznej.

3 Była wrażliwa na cudze cierpienie
Była wrażliwa na cudze cierpienie. Podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tysięcy dzieci, narażając siebie na ogromne niebezpieczeństwo. Była odważna, bo pomimo tego, że wiedziała, iż może za swe czyny zginąć, sumiennie wykonywała swą powinność. Wykazywała się niezwykłą pomysłowością i sprytem, który wykorzystywała do ratowania żydowskich dzieci. Podstępem chroniła je przed wywożeniem do obozów koncentracyjnych, gdzie groziła im śmierć.

4 Kiedy 5 listopada 1940 roku Niemcy utworzyli w Warszawie getto, izolując 450 tysięcy Żydów, dla Ireny Sendler było jasne, że ludziom tym trzeba pomóc. Jako pracownik opieki społecznej miała swobodny dostęp do zamkniętej dzielnicy. Początkowo przemycała do getta żywność, lekarstwa oraz ubrania.

5 Następnym zadaniem jakie postawiła przed sobą Jolanta (pod takim pseudonimem działała Irena Sendler) było wywożenie z getta żydowskich dzieci. Ratowała je na wiele sposobów. Małe dzieci Pani Irena usypiała i ukryte w workach, skrzyniach czy pudłach z pomocą zaufanych ludzi wywoziła w karetce sanitarnej. Czasem zmuszona była przeprowadzić dzieci przez kanały, czy też piwnice domów. Młodzież wyprowadzała z getta mieszając ich w tłumie Żydów, idących rano do pracy.

6 Podczas, gdy dzieci aklimatyzowały się z nowym otoczeniem, pani Irena wraz z przyjaciółmi przygotowała dla nich nowe dokumenty tożsamości, uczyła polskich modlitw, pieśni, wierszy. Starała się, by dzieci były dobrze odżywione, dbała o ich stan zdrowia. Potem przekazywała je do polskich rodzin, które podobnie jak Irena Sendler, również odczuwały potrzebę niesienia pomocy.

7 Irena Sendlerowa prowadziła kartotekę ratowanych dzieci
Irena Sendlerowa prowadziła kartotekę ratowanych dzieci. Obok imion i nazwisk żydowskich notowała ich imiona i nazwiska zgodnie z nadanymi im nowymi dokumentami oraz dane o miejscu nowego pobytu. Kartoteka ta nigdy nie trafiła w ręce Niemców. Przed Powstaniem Warszawskim ukryła ją w dwóch butelkach, które zakopała w ogródku swojej przyjaciółki, gdzie przetrwały wojnę. Dzięki tej kartotece wiemy, że uratowała około 2500 żydowskich dzieci.

8 W swej codziennej działalności Irena Sendler narażała swoje życie
W swej codziennej działalności Irena Sendler narażała swoje życie. Została aresztowana 20 października 1943 roku. W więzieniu na Pawiaku (największym na terenie okupowanej Polski więzieniu politycznym, gdzie Gestapo dopuszczało się zbrodni) była przesłuchiwana i torturowana przez wiele dni i nocy. Nigdy się jednak nie poddała, nie zdradziła konspirujących z nią osób. Po trzech miesiącach została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Współpracujący z Sendlerową Komitet Pomocy Ludności Żydowskiej im. Konrada Żegoty przekupił jednego z Niemców, który umożliwił ucieczkę pani Irenie.

9 Pod koniec 2006 roku z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, z pomocą stowarzyszenia Dzieci Holocaustu podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendler do pokojowej nagrody Nobla. Na początku 2008 roku starania te ponowiono. Irena Sendler została uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została odznaczona medalem „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata", wyróżniona honorowym obywatelem państwa Izrael, odznaczona Orderem Uśmiechu oraz Nagrodą im. Jana Karskiego „Za Odwagę i Serce”. W 2007 roku Irenie Sendler przyznano tytuł Honorowej obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy oraz Tarczyna.

10 Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie.
Jej postać została upamiętniona w światowej kulturze: - „Dzieci Ireny Sendlerowej” - amerykański film biograficzny (2009). Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej” - polski film dokumentalny „Wróżka z getta” (2007) opowiadający historię życia Ireny Sendlerowej.

11 Ta Wielka Polka przez całe swoje życie prezentowała wartości, które powinny być wzorem dla każdego człowieka. Nadanie naszej szkole imienia Ireny Sendler na zawsze utrwali w pamięci naszej społeczności Jej dokonania, a młodemu pokoleniu da właściwy punkt odniesienia w kwestiach moralnych.

12 Koniec Wykonawcy projektu : 1. Szymon Laskowski 2. Anna Karpińska 3
Koniec Wykonawcy projektu : 1. Szymon Laskowski 2.Anna Karpińska 3.Angelika Jędryczko 4.Agnieszka Jaśniewska


Pobierz ppt "Irena Sendler 1910-2008."

Podobne prezentacje


Reklamy Google