Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irena Sendlerowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irena Sendlerowa."— Zapis prezentacji:

1 Irena Sendlerowa

2 IRENA SENDLEROWA (1910 – 2008) IRENA SENDLEROWA-działaczka społeczna, która ocaliła z holokaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. W 2006r. została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 1965r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał jej tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 1991r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Była przykładem dla wszystkich ludzi na całym świecie

3 Pomoc Żydom rozpoczęła na długo przed powstaniem Getta Warszawskiego
Pomoc Żydom rozpoczęła na długo przed powstaniem Getta Warszawskiego. Gdy wybuchła wojna Sendler wciąż pracowała jako opiekunka środowiskowa w Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miasta Warszawy. Od drugiego miesiąca wojny Opiece Społecznej nie wolno było udzielać pomocy materialnej Żydom, mimo to Sendlerowa – posiadająca legitymację kolumny sanitarnej – przemycała w ubraniu żywność, odzież, pieniądze i lekarstwa, zwłaszcza cenną szczepionkę przeciwko tyfusowi. Od 1942r. zaczęły się masowe wysiedlenia. Bohaterka założyła sobie jeden cel – wyprowadzić z getta jak najwięcej Żydów, a zwłaszcza dzieci. Pod koniec 1943r. Sendlerową aresztowało Gestapo, torturowało i skazało na śmierć – cudem jej uniknęła dzięki działalności przyjaciół. Aresztowanie i tortury nie wpłynęły na jej postawę. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci, poradnie życia rodzinnego, szkoliła opiekunów społecznych.. Pomagała kobietom z marginesu społecznego, zorganizowała dla nich Dom Pomocy w Henrykowie.

4 Na emeryturę przeszła w 1967r. , jednak do 1984r
Na emeryturę przeszła w 1967r., jednak do 1984r. wciąż pracowała - w szkolnej bibliotece. Marek Edelman – jeden z przywodców powstania w Getcie Warszawskim – nazwał Sendlerową „wielkim czlowiekiem o wielkim sercu”. Ratując ponad dwa tysiące dzieci, dokonała wielkiej rzeczy. Jej czyny przerosły czyny przeciętnego człowieka. „Takich ludzi, którzy się sami narażają dla innych, dla słabych, jest bardzo mało. Gdyby było ich więcej, byłby lepszy świat” – dodał Edelman.

5 Z życia I.Sendlerowej Irena Sendlerowa, właściwie Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 w Warszawie) – polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Jej ojciec, Stanisław Krzyżanowski, był lekarzem, którego pacjentami było wielu ubogich Żydów. Swoje dzieciństwo ze względu na stan zdrowia spędziła w Otwocku, który miał status uzdrowiska. W latach międzywojennych mieszkanka Tarczyna. W czasie wojny pracowała dla miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

6 Irena Sendlerowa za swoją działalność została aresztowana w 1943 przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci – uratowała ich ok. 2,5 tys.

7 Nagrody i Odznaczenia W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych instytutu. Postanowieniami Prezydenta RP została odznaczona: Orderem Orła Białego – 10 listopada 2003[6] Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – 7 listopada 2001[7] Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – 12 czerwca 1996[8] Pod koniec 2006 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z pomocą stowarzyszenia Dzieci Holocaustu podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendler do pokojowej nagrody Nobla w roku Na początku 2008 roku akcja ta została z inicjatywy Prezydenta RP wznowiona.

8 14 marca 2007 r. Senat RP, przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom "Żegota" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej. Uchwała Senatu stwierdza m.in.: Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd 97-letniej Irenie Sendlerowej, żyjącej dziś w Warszawie oraz nieżyjącym i żyjącym członkom podziemnej Rady Pomocy Żydom "Żegota" i osobom ratującym Żydów w okupowanej Polsce. (...) Zespół kierowany przez Irenę Sendlerową, dziś już w większości nieżyjących osób świeckich i duchownych, przyczynił się w sposób decydujący do uratowania życia co najmniej 2500 dzieci skazanych na zagładę. 11 kwietnia 2007 r. decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, na wniosek 15-letniego Szymona Płóciennika z Zielonej Góry, Irena Sendler odznaczona została Orderem Uśmiechu; była najstarszą osobą, która ten order otrzymała. Specjalny prezent muzyczny z tej okazji przygotowały dla niej świdnickie Serduszka. Sendlerowa powiedziała, że obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata to Order Uśmiechu, odznaczenie od dzieci, jest dla niej największym szczęściem, jakie ją spotkało.

9 24 maja 2007 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy (dyplom, w przeddzień Dnia Pamięci Warszawy, 31 lipca 2007 r., odebrała w jej imieniu córka, Janina Zgrzembska), a w czerwcu 2007 r. wyróżnienie Honorowy Obywatel Miasta Tarczyna. Ostatnie lata życia spędziła w gościnie w domu prowincjalnym Bonifratrów w Warszawie. Irena Sendler zmarła 12 maja 2008 roku o godz. 8:40 w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie. Jak poinformowała kancelaria chorych w szpitalu, leżała tam od 4 maja na oddziale ratunkowym. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Powązkowskim, 15 maja 2008 r. W 2007r. władze Tarczyna przyznały Irenie Sendler tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarczyna, a Towarzystwo Przyjaciół Tarczyna nadało jej tytuł swego Honorowego Członka. 1 czerwca 2008 r. Sejm Dzieci i Młodzieży, przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie uhonorowania działalności Ireny Sendlerowej i Referatu Dziecięcego Podziemnej Rady Pomocy Żydom "Żegota" w czasie II wojny światowej[9].

10 30 lipca 2008 Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję upamiętniającą postać Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2500 dzieci żydowskich[10]. 19 kwietnia 2009 – w Seton Hall University w New Jersey Irenę Sendler uhonorowano pośmiertnie nagrodą Humanitarian of the Year, przyznawaną przez The Sister Rose Thering Endowment. Nagrodę odebrał konsul generalny w Nowym Jorku Krzysztof W. Kasprzyk, a do Polski przywiozła ją Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka. 4 maja 2009 została wyróżniona Nagrodą Humanitarną im. Audrey Hepburn. Statuetkę odebrał w Berlinie ambasador Polski w Niemczech, Marek Prawda[11]. W 2009 roku powstał film na podstawie życiorysu Ireny Sendlerowej − Dzieci Ireny Sendlerowej. W postać Ireny Sendlerowej wcieliła się laureatka Oscara Anna Paquin.

11 19 czerwca 2009 imię Ireny Sendler zostało uroczyście nadane Elbląskiemu Centrum Społecznemu Młodych Socjalistów[12] Irena Sendler jest patronką Gimnazjum nr 28 we Wrocławiu, Gimnazjum nr 23 w Warszawie, Gimnazjum Publicznego w Lamkach, Gimnazjum Gminnego w Sianowie (koło Koszalina), Gimnazjum nr 61 w Warszawie, Gimnazjum nr 2 w Otwocku, Gimnazjum w Sępopolu jak również Liceum Ogólnokształcącego w Skwierzynie.

12 Drzewko Ireny Sendlerowej w Yad Vashem

13 Zdjęcia Ireny Sendlerowej


Pobierz ppt "Irena Sendlerowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google