Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Kozielewski – Jan Karski ( )

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Kozielewski – Jan Karski ( )"— Zapis prezentacji:

1 Jan Kozielewski – Jan Karski (1914 - 2000)

2 Młodość Jana Karskiego
Jan Kozielewski („Jan Karski” to pseudonim) urodził się w 1914 roku w Łodzi. Wychowany w duchu tolerancji, w latach szkolnych przyjaźnił się z żydowskimi kolegami szkolnymi. Niewątpliwie miało to wpływ na jego późniejszą postawę, kiedy jako kurier alarmował przywódców państw zaangażowanych w działania II wojny światowej o tragicznym losie mordowanych Żydów.

3 Misje Karskiego Jego najważniejsza misja rozpoczęła się w 1942 roku. Zadaniem Karskiego było dostarczenie rządowi polskiemu w Londynie raportów działaczy podziemnych partii politycznych. Karski – Kozielewski przedostał się także nielegalnie do warszawskiego getta, gdzie przedstawiciele Bundu - lewicowej organizacji żydowskiej, przekazali mu raport i informacje o zagładzie Żydów w Polsce.

4 Zawartość raportów Karskiego
Materiały i informacje, które otrzymał Karski, składały się na dramatyczny apel do przywódców państw alianckich o powstrzymanie hitlerowskiej polityki eksterminacji Żydów europejskich. Karski dostarczał raporty nie tylko rządowi polskiemu na uchodźstwie. Spotykał się także m.in. z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, przedstawicielami środowisk politycznych, literackich i dziennikarskich.

5 Znaczenie misji Karski – Kozielecki zdaje sobie sprawę, że część jego misji polegająca na powstrzymaniu Holokaustu zakończy się niepowodzeniem. Politycy państw alianckich, mimo jego dramatycznych apeli, szczegółowości raportów i okrutnej sytuacji, którą opisywał, nie byli skłonni do faktycznego działania na rzecz powstrzymania eksterminacji Żydów.

6 Historia Karskiego Kozielecki – Karski po wojnie wiąże się z Georgetown University w Waszyngtonie. Wykładał tam doktryny polityczne i stosunki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej; uważano go za jednego z najlepszych specjalistów tego tematu w Ameryce. Profesor Karski otrzymał wiele wyróżnień za swoją działalność: liczne doktoraty honorowe uczelni polskich i zagranicznych, odznaczenia (m.in. Order Orła Białego) i honory składane przez wybitnych mężów stanu na całym świecie. Materiał przygotowany z wykorzystaniem informacji zawartych na stronie Zdjęcie pochodzi ze strony Opracowała Iga Kazimierczyk, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej


Pobierz ppt "Jan Kozielewski – Jan Karski ( )"

Podobne prezentacje


Reklamy Google