Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Hufca Pruszków Janusz Korczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Hufca Pruszków Janusz Korczak."— Zapis prezentacji:

1 Patron Hufca Pruszków Janusz Korczak

2 Janusz Korczak - przyjacielem dzieci.
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Janusz Korczak - przyjacielem dzieci.

3 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak - lekarz z wykształcenia i zawodu - pisarz z zamiłowania, - wychowawca i pedagog z powołania.

4 czas nie wyrabiał synowi metryki.
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Janusz Korczak urodził się w rodzinie adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z Gębickich. Jednak nie wiadomo, w którym właściwie roku: 22 lipca 1878 lub 1879 roku, bowiem pan Józef nie dopełnił formalności metrykalnych swojego syna i przez dłuższy czas nie wyrabiał synowi metryki.

5 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak W roku 1898 Henryk Goldszmit student medycyny przybiera nazwisko, którego będzie używał do końca. Przepisując swój dramat „Którędy” na konkurs literacki „Kuriera Warszawskiego” dla młodszych, spojrzał na leżącą obok książkę I. Kraszewskiego pt. ”Historia o Januszu Korczaku i pięknej miecznikównie” i na chybił trafił wziął sobie tego bohatera za godło konkursowe, a zecer składając listę wyróżnionych pomylił się w imieniu o jedną literę. Tak właśnie powstało nazwisko Janusz Korczak.

6 W 1890 roku przeżył wielką tragedię.
Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak W 1890 roku przeżył wielką tragedię. Po ciężkiej chorobie umiera jego ojciec. Niespełna 11 letni Janusz bierze na siebie obowiązek utrzymania rodziny. Później powie: „Ja byłem bogaty, kiedy byłem mały, a potem już biedny, więc znam to i to”. Może przeżycia z dzieciństwa sprawiły, że później z tak wielką troską zajmował się dziećmi biednymi i porzuconymi.

7 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak

8 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Mimo szansy opuszczenia getta pozostał ze swymi podopecznymi i zginął w sierpniu 1942 r. zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Treblince.

9 Napisał między innymi następujące książki dla dzieci:
„Jak kochać dziecko?” „Prawo dziecka do szacunku”. „Król Maciuś Pierwszy”. „Król Maciuś na wyspie bezludnej”. „Bankructwo małego Dżeka”. „Kiedy znów będę mały”.

10 Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka Janusz Korczak Dlaczego Korczak : - Zarówno swoim życiem, jak i śmiercią udowodnił, że kochał dzieci, że jest wzorem do naśladowania dla nas – młodych ludzi, harcerzy -Uczy nas szacunku do człowieka - dziecka, jego uczuć i przeżyć, pokazywał, że każdy jest ważny, że nikogo nie wolno przekreślać -Docenia ważność dzieciństwa dla całego życia człowieka - Człowiek wszechstronny, który ocalił najwyższe wartości moralne - Patriota - dla nas, młodych ludzi - harcerzy jest przykładem bohaterstwa i obrony wartości - jego wytrwałość i dążenie do celu może nas wiele nauczyć - ma bardzo ciekawą i pouczającą historię życia. - może być wzorem dla wielu harcerzy poprzez swoje dokonania


Pobierz ppt "Patron Hufca Pruszków Janusz Korczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google