Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITOLD PILECKI – BOHATER NIEZŁOMNY. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ROTMISTRZA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITOLD PILECKI – BOHATER NIEZŁOMNY. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ROTMISTRZA."— Zapis prezentacji:

1 WITOLD PILECKI – BOHATER NIEZŁOMNY. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ROTMISTRZA

2 Czy wiemy wszystko o Witoldzie Pileckim? A teraz przeniesiemy się do Justyny, która w swoim reportażu przybliży nam postać Witolda Pileckiego. tvm

3 Witam! Nazywam się Justyna Pawlak. Właśnie znajdujemy się przed domem Elżbiety Kalinowskiej, znanej historyczki i wielbicielki Witolda Pileckiego.

4 Dzień dobry! Cieszę się, że jeszcze ktoś pamięta o tak wielkim bohaterze jakim był pan Witold Pilecki. Tak więc, kim był ten człowiek?

5 Moja pamięć zawodzi, a nie chciałabym pominąć żadnego istotnego faktu, dlatego posłużę się krótką biografią…

6 Biografia Witolda Pileckiego

7 45 Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, w Rosji, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. Kawaler Orderu Orła Białego. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego.

8 67 Pilecki młodość spędził w Ołońcu razem z czwórką rodzeństwa (Jerzym, Marią, Józefem i Wandą) oraz rodzicami, Julianem i Ludwiką Pileckimi. Później zamieszkali w Wilnie. Od 13 roku życia Witold należał do zakazanego w Rosji harcerstwa. Założył tam nawet własną drużynę. Według wspomnień Witolda Ferchmina, Pilecki przyjechał do Orła w 1915 roku. W tym mieście był zastępowym zastępu "Puhaczy Pierwszej Orłowskiej Drużyny Harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział w wojnie polsko- bolszewidzkiej, II wojnie światowej i konspiracji.

9 89 W 1940 Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Nauczył się życiorysu nieujawnionego Niemcom polskiego żołnierza, by jako Tomasz Serafiński stworzyć dla Gestapo powód do zesłania do obozu zagłady. Podczas łapanki celowo dostał się do obozu Auschwitz, by zdobyć informacje o panujących w nim warunkach.

10 1011 Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tak zwanym drugim transportem warszawskim. Jako więzień był głównym organizatorem konspiracji w obozie w Oświęcimiu. W stworzonej przez siebie organizacji wyznaczył różne cele, m. in. podtrzymywanie kolegów na duchu, potajemne zdobywanie jedzenia i odzieży, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu.

11 Może ja dopowiem resztę…

12 Po ucieczce Pilecki wraz z kolegami odbył długą i skomplikowaną podróż. Zatrzymywali się u różnych ludzi. Pan Witold spotkał się nawet z prawdziwym Tomaszem Serafińskim. Yhym…

13 Później, dzięki informacjom od Witolda Pileckiego planowany był atak na obóz w Oświęcimiu. Niestety nie dostał aprobaty dowództwa.

14 8 maja 1947 roku został aresztowany. Podczas zamknięcia był torturowany.

15 Ostatecznie został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Proces rozpoczął się w maju, następnego roku. Pilecki został oskarżony o wiele rzeczy, m. in. nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami i nielegalne posiadanie broni palnej.

16 To chyba najważniejsze informacje o bohaterze, Witoldzie Pileckim. Serdecznie zachęcam do lepszego poznania tego człowieka, gdyż był on naprawdę wspaniałą osobą.

17 Bardzo Pani dziękuję za poświęcony czas. A teraz łączymy się ze studiem…

18 KONIEC Przygotowały: Magdalena Hajduk i Agnieszka Kozera

19 Bibliografia www.wikipedia.org Google – Grafika postaci – www.komixxy.pl


Pobierz ppt "WITOLD PILECKI – BOHATER NIEZŁOMNY. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ROTMISTRZA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google