Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak, właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor. Urodził się 22 lipca 1878r., albo 1879r. w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak, właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor. Urodził się 22 lipca 1878r., albo 1879r. w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Janusz Korczak, właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor. Urodził się 22 lipca 1878r., albo 1879r. w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem. Pochodził z rodziny zamożnego adwokata pochodzenia żydowskiego. Całe życie Korczaka związane było z Warszawą. Już jako student medycyny zaczynał interesować się psychiką i warunkami życiowymi dzieci biednych. Wkrótce podjął działalność społeczną w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. W1903 r. Korczak po skończeniu medycyny na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął pracę jako lekarz pediatra w szpitalu dziecięcym w Warszawie J. Korczak włączył się do działalności Towarzystwa „Pomoc dla Sierot”, włączył się do starań o budowę domu przystosowanego do potrzeb sierocińca. Objął funkcję dyrektora Domu Sierot i stał się jego mieszkańcem. Dom Sierot stał się warsztatem samodzielnej pracy i badań Korczaka. Tam wypracował swój system wychowawczy ,a wieczorami i nocami pisał dzieła pedagogiczne i powieści. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę J. Korczak wspólnie z Marią Falską zorganizował zakład opiekuńczy dla dzieci i sierot z ubogich przedmieść Warszawy W okresie międzywojennym współpracował z Polskim Radiem pod pseudonimem Stary Doktor, wygłaszał tam pogadanki o wychowaniu, których słuchano całymi rodzinami W 1942r. J. Korczak został zamknięty w getcie z wychowankami Domu Sierot, odrzucił propozycję ocalenia i w sierpniu 1942 r. został wywieziony wraz z dziećmi do obozu zagłady w Treblince, gdzie wraz z nimi zginął. J. Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka. Zwracał szczególną uwagę na nierównoprawną pozycję dzieci w społeczeństwie, ich niewolniczą zależność od dorosłych Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin i na każdym etapie swojego istnienia. Uważał, że dziecko ma prawo być sobą, być takim, jakim jest.

3 Janusz Korczak

4 Janusz Korczak jako chłopiec

5 Dom Sierot założony przez Korczaka w Warszawie

6 Janusz Korczak z dziećmi w sierocińcu

7 Dom Sierot w Warszawie

8 Film o życiu Korczaka

9

10

11 KSIĄŻKI DLA DZIECI

12 KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

13 Symboliczny grób w Treblince

14 Pomnik Janusza Korczaka na cmentarzu żydowskim w Warszawie

15 Pomnik Korczaka w centrum Warszawy

16 Pomnik Korczaka z dziećmi w Yad Vashem
( Instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holocaustu )

17 Złote myśli Janusza Korczaka

18 „Człowiek dojrzały ma doświadczenie nieudanych wysiłków, więc pogodził się z losem. Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz, jeśli nie może - pomóż! Jeśli przy największym wysiłku dozna porażek, należy tak pobłażać, jak pobłażliwie godzimy się z naszymi własnymi wadami i nałogami” „Pisma wybrane” Jak wychowywać dzieci, tom II

19 „Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam; przemówmy do ich serca - odczują nas.” „Prawo dziecka do szacunku”

20 „Daj dzieciom dobrą wolę daj wysiłkom ich pomoc, ich trudom błogosławieństwo. Ale najłatwiejszą prowadź ich drogą, ale najpiękniejszą. A jako prośby mej zadatek przyjmij jedyny mój klejnot: Smutek. Smutek i pracę.” Modlitwa wychowawcy


Pobierz ppt "Janusz Korczak, właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, pseudonim Stary Doktor. Urodził się 22 lipca 1878r., albo 1879r. w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google