Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak."— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak

2 Pan Doktor Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit zwany również Panem Doktorem czy też Starym Doktorem urodził się 22 lipca lub Był polskim lekarzem pochodzenia żydowskiego, również pedagogiem, publicystą, pisarzem i działaczem społecznym.

3 „Mały Przegląd” W 1926 roku Janusz Korczak zapoczątkował pierwsze pismo w większości redagowane przez dzieci pt. „Mały Przegląd” .

4 Dom Sierot Janusz Korczak razem ze Stefanią Wilczyńską założył Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie . Znajdował się on przy ulicy Krochmalnej października roku Dom został przeniesiony do getta na ulicę Chłodną 33. Jego opiekuna aresztowano, lecz po kilku miesiącach zwolniono za kaucją. Kolejne miesiące życia Korczak spędził w gettcie blisko swych podopiecznych. Gdy dano mu szansę na opuszczenie tego miejsca, odmówił. Nie zdecydował się opuścić dzieci.

5 Treblinka Janusz Korczak zginął najprawdopodobniej 5 sierpnia roku. Padł ofiarą Holocaustu, czyli prześladowania Żydów. Został wywieziony z wychowankami do obozu zagłady w Treblince . Dobrowolnie towarzyszył dzieciom w drodze na śmierć w komorze gazowej .

6 Ostatni marsz Korczaka z dziećmi
Kadr z filmu „Korczak” Andrzeja Wajdy.

7

8 Rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka

9 …Pomnik w Warszawie na cmentarzu żydowskim…


Pobierz ppt "Janusz Korczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google