Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bohaterka, Wspaniała Kobieta, Anioł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bohaterka, Wspaniała Kobieta, Anioł."— Zapis prezentacji:

1 Bohaterka, Wspaniała Kobieta, Anioł.
Irena Sendler Bohaterka, Wspaniała Kobieta, Anioł.

2 Przedstawienie Irena Sendlerowa, właściwie Irena Sendler, z domu Krzyżanowska – polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

3 Dzieciństwo Przyszła na świat 15 lutego 1910 w Warszawie.
Ze względu na swój słaby stan zdrowia dorastała w Otwocku. Już jako dziecko uczyła się mówić po żydowsku podczas zabawy z rówieśnikami.

4 Lata nauki Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim Już wtedy otwarcie buntowała się przeciwko przejawom antysemityzmu.

5 Lata nauki Sendler mówiła : „Ogromnym dla mnie wstrząsem było niesławne getto ławkowe. Oczywiście zawsze siedziałam z kolegami Żydami. Nie wytrzymując kiedyś nerwowo napisu w indeksie – »prawa strona aryjska« – przekreśliłam tę hańbiącą adnotację. Zostałam zawieszona w prawach studentki i gdyby nie interwencja w mojej sprawie prof. Kotarbińskiego, ówczesnego na moje szczęście Rektora, nigdy bym pewno Uniwersytetu nie ukończyła”.

6 Czas Wojny We wrześniu 1939 r. pracowała w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego. Zdobyte przez podstawianie fałszywych wywiadów środowiskowych pieniądze, żywność i ubrania, Irena i jej współpracowniczki wnosiły do getta.

7 Czas Wojny Irena Sendler zorganizowała w Warszawie siatkę ludzi, zajmujących się przemycaniem żydowskich dzieci na aryjską stronę miasta. Dzieci trafiały do polskich rodzin, gdzie zapewniano im schronienie. Miała pod opieką osiem mieszkań, w których ukrywały się żydowskie rodziny. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z Żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta

8 Czas Wojny Aresztowana w 1943 przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci – uratowała ok dzieci.

9 „Life in a Jar” W 1999 r. amerykański nauczyciel Norman Conard z Uniontown w stanie Kansas zainspirował powstanie szkolnej sztuki teatralnej pt. "Życie w słoiku" (ang. Life in a Jar). Jej tytuł nawiązuje do sposobu, w jaki zachowały się informacje o pochodzeniu uratowanych dzieci: nazwiska rodziców i nowe, przybrane personalia Irena Sendler zakopywała w słoiku, w ogrodzie – tylko dzięki tym notatkom, dzieci które przeżyły wojnę, dowiedziały się o swoich rodzinach. Przedstawienie oparte na faktach z życiorysu Ireny Sendler wystawiono ponad dwieście razy w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Zdobyło ono duży rozgłos w mediach amerykańskich i doprowadziło w końcu do powstania fundacji "Life in a Jar" promującej bohaterską postawę Ireny Sendler. W 2006 r. stowarzyszenie Dzieci Holocaustu wespół z fundacją "Life in a Jar" oraz przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP powołało do życia nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".

10 Odznaczenia W czasie okupacji jeden z szefów Żegoty, Leon Feiner „Mikołaj”, mówił Irenie, że jeśli przeżyje wojnę, będzie mieć pomnik w Izraelu. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych instytutu. Drzewko Ireny Sendler w Yad Vashem

11 Odznaczenia W 2003 r. z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Order Orła Białego. Jest odznaczona również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

12 Order Uśmiechu Ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu
11 kwietnia 2007 r. decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odznaczona została Orderem Uśmiechu; była najstarszą osobą, która ten order otrzymała. Sendlerowa powiedziała: „… że obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata to Order Uśmiechu, odznaczenie od dzieci, jest dla niej największym szczęściem, jakie ją spotkało”

13 Odznaczenia W roku 2006 z inspiracji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, z pomocą Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu oraz Forum Żydów Polskich podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007.

14 Inni o Irenie Sendler … była jedną z osób, która potrafiła się oprzeć największemu złu, jakie grasowało na tym świecie w ostatnich stuleciach bp. Pieronek … to autorytet moralny, a jej życie i postawa to ciche bohaterstwo "bez atmosfery rozgłosu wokół siebie" abp Józef Życiński. metropolita lubelski … jest dla nas legendą i była dla nas wzorem . Dawid Peleg ambasador Izraela w Polsce … jej serce było świątynią świątyń Szewach Wiess były ambasador Izraela … to wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w Getcie Warszawskim

15 O sobie… … pragnę jak najmocniej podkreślić, że nie my, ratujący jesteśmy jakimiś bohaterami - te słowa nawet mnie bardzo drażnią -odwrotnie - ciągle mam wyrzuty sumienia, że tak mało zrobiłam ... śni mi się do dziś, że rodzice nie chcą oddać dziecka, a następnego dnia ich mieszkanie jest już ... puste

16 Zwana MATKĄ DZIECI HOLOCAUSTU
Dlaczego Irena Sandler ? Znana na całym świecie Gotowa do poświęceń – uratowała prawie 2500 dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Mówi się „kto raz ratuje życie człowieka ten podobno zbawia świat” Zwana MATKĄ DZIECI HOLOCAUSTU Związana z dziećmi – otrzymała od nich ORDER UŚMIECHU Swoją skromnością może być wzorem dla naszych uczniów Jej świat to świat: dobra, patriotyzm, współczucia dla drugiego człowieka Zarażała dobrocią tych którzy się z Nią zetknęli Cichy bohater, autorytet moralny Doceniana i odznaczana przez władze RP i rządy innych państw

17 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Bohaterka, Wspaniała Kobieta, Anioł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google