Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stabilność metod numerycznych. Stabilność metody numerycznej Stabilność numeryczna algorytmu odnosi się do możliwości uzyskania określonej dokładności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stabilność metod numerycznych. Stabilność metody numerycznej Stabilność numeryczna algorytmu odnosi się do możliwości uzyskania określonej dokładności."— Zapis prezentacji:

1 Stabilność metod numerycznych

2 Stabilność metody numerycznej Stabilność numeryczna algorytmu odnosi się do możliwości uzyskania określonej dokładności obliczeń. Algorytm jest stabilny numerycznie, gdy zwiększając dokładność obliczeń można z dowolną dokładnością określić dowolne z istniejących rozwiązań.

3 Przykład

4

5 Błąd względny 9.84 i rośnie

6 Niestabilność algorytmu wynika z faktu, że przy obliczaniu następnego wyrazu, poprzedni jest mnożony przez liczbę 13/3. Zatem błąd wartości początkowej x 0 przenosi się na błąd wyrazu x n z mnożnikiem (13/3) n

7 Sposoby częściowej eliminacji niestabilności na przykładzie numerycznego rozwiązywania równania różniczkowego

8 Funkcje wolno i szybkozmienne

9 Składnik wolnozmienny i szybkozmienny w rozwiązaniu Jeśli Gdzie μ jest bardzo małe – tak aby w przybliżeniu

10 To składową wolnozmienną przybliży rozwiązanie równania algebraicznego Przykład I –natężenie prądu, R opór, E – siła elektromotoryczna, L- indukcyjnośc

11 Równanie liniowe

12

13

14

15 Składnik wolnozmienny Składnik szybkozmienny

16 Składnik wolnozmienny rozwiązania


Pobierz ppt "Stabilność metod numerycznych. Stabilność metody numerycznej Stabilność numeryczna algorytmu odnosi się do możliwości uzyskania określonej dokładności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google