Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego warto odwiedzić Benice

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego warto odwiedzić Benice"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego warto odwiedzić Benice

2 Benice Benice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Krotoszyn, około 5 km na północny zachód od Krotoszyna i około 32 km na zachód od Ostrowa, przy drodze powiatowej Krotoszyn-Mokronos. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska Bynia - zniekształconej formy imienia Beniamin lub Benedykt i do XVI w. miała brzmienie Bynice. W XIV - XVII wieku była to własność Rozdrażewskich herbu Doliwa. Staraniem kasztelana gnieźnieńskiego Paszka z Wolicy w 1358 roku nadano osadzie średzkie prawa miejskie. Do 1510 roku wymieniano Benice jako miasto, ale później spadły one do roli wsi i po założeniu miejskim nie ma dziś ani śladu. W końcu stycznia 1945r. w okolicach wsi miało miejsce dość duże starcie wojsk pancernych sowieckiej IV Armii Pancernej I Frontu Ukraińskiego z resztkami niemieckich dywizji SS wycofujących się do Głogowa. W 1946r. w pobliżu wsi miało miejsce ostatnie starcie partyzantów z rozbitego oddziału "Błyska", miejsce pochówku "Bory" i jego żołnierzy nie jest do dziś znane.

3 Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Benicach.
Okazała szkoła z końca XIX wieku została rozbudowana w latach 1999 – Obecnie uczy się tu około 200 uczniów. Zespół Szkół im. Jana Pawła II obejmuje przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum i przedszkole filialne w Wielowsi.

4 Dom przy ulicy Rozdrażewskich1, szachulcowy z końca XIX wieku.

5 Drewniany krzyż na łące przy ulicy Rozdrażewskich
Drewniany krzyż na łące przy ulicy Rozdrażewskich. Prawdopodobnie w tym miejscu stał kiedyś kościół.

6 Kościół św. Mikołaja W południowej części wsi przy ul. Starogrodzkiej, wznosi się kościół parafialny św. Mikołaja. Parafia tutejsza powstała prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku choć pierwsza wzmianka o niej pochodzi dopiero z roku Zachowany do dziś kościół wzniesiono na przełomie XVI i XVII wieku z fundacji Anny z Łukowa Rozdrażewskiej. Po pożarze świątynię odrestaurowano w latach 1906–12. Kościół jest w stylu późnorenesansowym, ale jego bryła nawiązuje do gotyku. Jest to budowla orientowana jednonawowa, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, oraz wysoką kwadratową wieżą od zachodu. W neobarokowym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Różańcowej z 1909r. Ołtarze boczne są rokokowe. Po prawej stronie znajduje się chrzcielnica z połowy XVIII w. z rzeźbą anioła i późnorenesansowy nagrobek fundatorki kościoła z początku XVII wieku. Zachowały się stare drzwi z XVII/XVIII w. do kruchty i zakrystii, obite blaszanymi kratownicami. Przy kościele położony jest cmentarz, pośrodku którego ustawiono głaz – pomnik ks. Franciszka Grześka tutejszego proboszcza zamęczonego w obozie hitlerowskim w Dachau. Po przeciwnej stronie ulicy rośnie dąb o obwodzie 3,5m.

7 Propozycje wycieczek rowerowych do pobliskich miejscowości.

8 Wronów Wieś położona 2 km na płn – zach. od Benic. Znajduje się tu zespół dworski. Bezstylowy dwór z 1871r. stoi w kępie zieleni pośrodku folwarku. Zabudowania gospodarcze pochodzą częściowo z końca XIX w. Po zach. stronie gospodarstwa wznosi się piętrowy dom rządcy z 1911r., kryty dachem naczółkowym. Przy drodze do Unisławia znajduje się zespół czworaków z pocz. XX w.

9 Zespół dworski z niedużym bezstylowym dworem z 1871 r
Zespół dworski z niedużym bezstylowym dworem z 1871 r. , a wokół niego resztki parku o powierzchni 1,34 ha z 2. połowy XIX wieku. Po zach. stronie gospodarstwa wznosi się piętrowy dom rządcy z 1911r., kryty dachem naczółkowym.

10 Czworaki Przy drodze do Unisławia, znajduje się zespół czworaków z końca XVII wieku

11 Starygród   Wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Kobylin, oddalona o 1km od Benic. Pierwsza wzmianka pod datą 1181 w dokumencie podrobionym w XIII w. Od dawna istniał tutaj gród, wzmiankowany w 1232r. i miejsce odbywania targów. Od 1412 r. był on własnością prywatną i przechodził z rąk do rak. W 1845 r. Aleksander Mielżyński uruchomił tutaj jedną z pierwszych cukrowni w Wielkopolsce (istniała 11 lat). W latach 1860 – 1939 wieś należała do zasłużonej dla życia narodowego rodziny Chełkowskich. Zabudowa wsi rozłożona jest wzdłuż jednej ulicy. Po płn. stronie tej ulicy położony jest zespół zabudowań folwarcznych, pochodzących głównie z ok r. Nieco dalej rozciąga się park krajobrazowy ze stawem i starymi drzewami. W parku znajduje się dwór z ok r., wydłużony ,z piętrowym ryzalitem pośrodku. Na wsch. skraju wsi wznosi się drewniany kościół Oczyszczenia NMP. Obok kościoła stoi neoromańska kaplica grobowa Chełkowskich z 1888r. oraz dzwonnica z 1957r. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się grobowiec szambelana królewskiego Jana Nepomucena Węgorzewskiego z Kuklinowa oraz mogiły Jakuba Hanna – kapitana z powstania listopadowego i Ignacego Goszczyńskiego – uczestnika powstania styczniowego.

12 Dworek z XVII w. Park krajobrazowy ze stawem i starymi drzewami. W parku znajduje się dwór z ok r., wydłużony, z piętrowym ryzalitem pośrodku.

13 Wielowieś Wieś nad Orlą, położona 2 km na płn. – zach. od Benic. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1293r. Pierwotnie była gniazdem rodowym Wielowiejskich herbu Poraj. W XV wieku właściciele wsi założyli tu stawy rybne, a przy ich utrzymywaniu pracowali specjalni ludzie zwani grobelnymi. Przed 1510r. wieś przeszła na rodzinę Cieleckich. W płd. części wsi znajduje się kościół parafialny Wszystkich Świętych. Parafię założono być może w XIII/ XIV w. Obecna świątynia powstała w 1665r., a w 1929r. została gruntownie odrestaurowana. Kościół jest drewniany, zbudowany w konstrukcji zrębowej, jednonawowy z nieco węższym i niższym prezbiterium. Na dwuspadowym dachu, krytym gontami znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Przy kościele wznosi się drewniana dzwonnica z końca XIX w., a nieco dalej plebania z 1 poł. XIX w. , przebudowana w XX w. Dalej droga schodzi w dolinę Orli. W pół. części wsi znajduje się dwór z XVIII/ XIX w. murowany z szachulcowymi szczytami, kryty dachem naczółkowym, ostatnio odnowiony. Obok pozostałości folwarku: kuźnia z 1910r. z wieżyczką i ruina obory z końca XIX w. W rejonie skrzyżowania z drogą do Kuklinowa stoi kilka czworaków z 2 połowy XIX wieku. Na wsch. od tego skrzyżowania , na wysokości pierwszego zakrętu ul. Krotoszyńskiej po lewej stronie znajduje się niewielkie grodzisko stożkowate o średnicy ok. 20 m. i wys. 2 m. , otoczone śladami fosy. W rejonie wsi zlokalizowano na Orli zbiornik retencyjny , ale do jego budowy nie doszło.

14 Dworek Dwór z XVIII/ XIX w. murowany z szachulcowymi szczytami, kryty dachem naczółkowym, ostatnio odnowiony.

15 Grobla Grodzisko stożkowate o średnicy ok. 20 m. i wys. 2 m. , otoczone śladami fosy.

16 Kościół p.w. Wszystkich Świętych
Kościół jest drewniany, zbudowany w konstrukcji zrębowej, jednonawowy z nieco węższym i niższym prezbiterium. Na dwuspadowym dachu, krytym gontami znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę.

17 Dzwonnica Drewniana dzwonnica z końca XIX w

18 W dolinie Orli

19 Benice w różnych porach roku

20 Dziękujemy za uwagę. Kamil Dudkowiak Szymon Maciejewski Maciej Bielarz
Patryk Szymański Krystian Szymczak


Pobierz ppt "Dlaczego warto odwiedzić Benice"

Podobne prezentacje


Reklamy Google