Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kampania na rzecz przejrzystości mediów w Polsce Wybrane wyniki badań Listopad 2004.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kampania na rzecz przejrzystości mediów w Polsce Wybrane wyniki badań Listopad 2004."— Zapis prezentacji:

1 Kampania na rzecz przejrzystości mediów w Polsce Wybrane wyniki badań Listopad 2004

2 2 Opis metody Rodzaj badań Badania wśród specjalistów zrealizowano za pomocą sondażu telefonicznego CATI (Computer Assisted Telephone Interview) Badania społeczne przeprowadzono w ramach standardowego sondażu CAPIBUS Oba badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2004 na zlecenie Związku Firm Public Relations. Charakter próby – badanie społeczne ogólnopolska, losowo-kwotowa, imienna próba osób, reprezentatywna dla dorosłej (15-75 lat) populacji Polaków (~29,860 tys. osób) wielkość próby N = 1005 Charakter próby - specjaliści próba celowa; dobór na podstawie bazy Klienta – respondenci z 3 grup: dziennikarze (1/3 badanych) specjaliści marketingu (1/3 badanych) PR-owcy (1/3 badanych) wielkość próby N = 287

3 Badanie społeczne

4 4 15-24 lata, stanu wolnego, studenci/ uczniowie, bez dochodu os., doch. na głowę do 300 PLN wykształcenie średnie, miasta do 100 tys. stanu wolnego, studenci/ uczniowie, bez dochodu os. żonaci/ zamężne, miasta do 100 tys. 15-24 lata, stanu wolnego, studenci/ uczniowie, bez dochodu os. stanu wolnego, studenci/ uczniowie, bez dochodu os. podgrupy o istotnie większym odsetku odpowiedzi Opinie na temat problemu korupcji w mediach i PR - top2boxes (raczej i zdecydowanie się zgadzam) Stwierdzenia bardziej akceptowane Opinie na temat problemu korupcji w mediach i PR - top2boxes (raczej i zdecydowanie się zgadzam) Stwierdzenia bardziej akceptowane B1.-B12. Proszę powiedzieć, na ile zgadza się Pan(i) z każdą z opinii… Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=1005)

5 5 podgrupy o istotnie większym odsetku odpowiedzi Opinie na temat problemu korupcji w mediach i PR - top2boxes (raczej i zdecydowanie się zgadzam) Stwierdzenia słabiej akceptowane Opinie na temat problemu korupcji w mediach i PR - top2boxes (raczej i zdecydowanie się zgadzam) Stwierdzenia słabiej akceptowane B1.-B12. Proszę powiedzieć, na ile zgadza się Pan(i) z każdą z opinii… Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=1005) doch. na głowę powyżej 600 PLN, miasta do 100 tys. stanu wolnego, wykształcenie podstawowe, bez dochodu os., doch. na gł. 300-600 PLN doch. na głowę 300-600 PLN mężczyźni, miasta do 100 tys. studenci/uczniowie, miasta do 100 tys.

6 Badanie wśród specjalistów

7 7 Wiarygodność mediów w Polsce i UE Wiarygodność mediów w Polsce i UE Q1. W porównaniu z największymi mediami w innych krajach Unii Europejskiej, wiarygodność mediów w Polsce jest … Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287) różnice statystycznie istotne w stosunku do wartości ogółem

8 8 Definicje niewiarygodności środków masowego przekazu Definicje niewiarygodności środków masowego przekazu Q2. Uważam, że dany środek masowego przekazu jest niewiarygodny, kiedy jego polityka informacyjna jest … Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

9 9 Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Q2B. Uważam, że dany środek masowego przekazu jest niewiarygodny, kiedy jego polityka informacyjna jest zależna od reklamodawców. Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

10 10 Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Q2C. Uważam, że dany środek masowego przekazu jest niewiarygodny, kiedy jego polityka informacyjna jest podlega wpływom koncernu będącego jego właścicielem. Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

11 11 Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Q2D. Uważam, że dany środek masowego przekazu jest niewiarygodny, kiedy jego polityka informacyjna jest podlega wpływom źródeł informacji, takich jak specjaliści w zakresie Public Relations. Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

12 12 Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287) różnice statystycznie istotne w stosunku do wartości ogółem Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Rozumienie niewiarygodności środków masowego przekazu Q2E. Uważam, że dany środek masowego przekazu jest niewiarygodny, kiedy jego polityka informacyjna jest tworzona przez redaktorów reprezentujących niski poziom moralny.

13 13 Wpływ na media Wpływ na media Q3. Kto – Pana(i) zdaniem – ma największy wpływ na media w Polsce? [pytanie otwarte] Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

14 14 Poziom etyczny mediów i Public Relations Poziom etyczny mediów i Public Relations Czy zgadza się Pan(i) z poglądem… Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

15 15 Doświadczenia związane z korupcją w mediach Doświadczenia związane z korupcją w mediach Q26. Czy ma Pan(i) jakieś osobiste doświadczenia związane z korupcją w mediach lub z omawianymi tu zagadnieniami? [pytanie otwarte] Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287) TAK = 57% NIE = 37% INNE, NIE WYPOWIADA SIĘ = 19%

16 16 Przypadki kryptoreklamy za opłatą Przypadki kryptoreklamy za opłatą Q4. Jak często zdarza się, że materiały o określonej firmie, osobie lub instytucji przedstawiane jako pochodzące od redakcji, są tak naprawdę efektem pośredniej lub bezpośredniej płatności … ? Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

17 17 Opinie o mediach ogólnopolskich Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

18 18 Opinie o mediach regionalnych Podstawa procentowania – wszyscy respondenci (N=287)

19 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Kampania na rzecz przejrzystości mediów w Polsce Wybrane wyniki badań Listopad 2004."

Podobne prezentacje


Reklamy Google