Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Usługi dostępne w Internecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Usługi dostępne w Internecie"— Zapis prezentacji:

1 Usługi dostępne w Internecie
Klasa Druga gimnazjum

2 Usługi dostępne w Internecie
Co trzeba mieć? Początki Internetu Rodzaje sieci Dostępne usługi Korzystanie z zasobów Internetu

3 Co trzeba mieć? Urządzenie Połączenie Oprogramowanie Numer internetowy
SDI Neostrada DSL Chello kablówka Wi-Fi

4 Początki Internetu 1945 – koniec II wojny światowej (rywalizacja mocarstw – ZSRR i USA) 1946 – przemówienie Winstona Churchilla w Fulton (początek zimnej wojny)

5 Czy Rosjanie też mają bombę?
Początki Internetu 1945 – zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Czy Rosjanie też mają bombę?

6 Czy Rosjanie mogą zaatakować USA?
Początki Internetu 1949 – ZSRR zbudował własną bombę atomową Czy Rosjanie mogą zaatakować USA?

7 Jak przetrwać atak jądrowy?
Początki Internetu 1957 – ZSRR umieszcza na orbicie pierwszego sztucznego satelitę Ziemi Jak przetrwać atak jądrowy?

8 Początki Internetu 1958 – w USA powstaje rządowa agencja ARPA wspierająca projekty naukowe mogące przydać się wojsku. 1967 – konferencja naukowa ARPA na temat technicznych możliwości budowy rozległych sieci komputerowych o rozproszonym zarządzaniu. Przewodnią ideą tej konferencji było ustalenie, czy możliwe jest za pomocą komputerów skonstruowanie takiej sieci łączności, która by nie posiadała central (które wróg może łatwo zniszczyć), lecz umożliwiała automatyczne wyszukiwanie połączeń między dowództwem i oddziałami polowymi nawet przy dużym stopniu zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej kraju. 1969 – powstaje sieć ARPANET. 1969

9 Początki Internetu 1971 – udostępnienie sieci uczelniom amerykańskim (odtajnienie protokołu TCP/IP). Z sieci korzysta ok. 100 osób. – wielu użytkowników sieci ARPANET nazywa ją Internetem. 1980 – oddzielenie części wojskowej i cywilnej Arpanetu. Sieć wojskowa istnieje do dzisiaj i nadal nazywa się Arpanet. Źródło: pl.wikipedia.org

10 Rodzaje sieci Ze względu na zasięg wyróżnia się sieci:
WAN (Wide Area Network) – sieć rozległa (np. TP, służb celnych), MAN (Metropolitan Area Network) – sieć miejska (UPC, Aster, Bydgman), LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa (np. w szkole).

11 Rodzaje sieci Ze względu na sposób połączenia wyróżnia się sieci:
peer-to-peer (każdy z każdym), klient-serwer.

12 Rodzaje sieci Zalety sieci P2P: tania, łatwa do zbudowania. Wady:
słabo zabezpieczona, podatna na uszkodzenia

13 Rodzaje sieci Zalety sieci klient-serwer: bezpieczna, niezawodna.
Wady: droga, wymaga dodatkowego komputera, trudniejsza do zbudowania, wymaga instalacji dodatkowych urządzeń, wymaga oprogramowania sieciowego.

14 Dostępne usługi Serwer oznacza właściwie usługę, np:
serwer pocztowy obsługuje pocztę, serwer www obsługuje strony internetowe, serwer ftp umożliwia kopiowanie plików itp. Program pracujący na komputerze użytkownika to Klient, np: korzystając z przeglądarki jesteśmy klientem odpowiedniej usługi, czyli serwera www.

15 Dostępne usługi www – world Wide web To najbardziej popularna usługa. Umożliwia publikowanie informacji na stronach internetowych oraz przeszukiwanie zasobów sieci.

16 Dostępne usługi Poczta elektroniczna Umożliwia wysyłanie i odbieranie listów elektronicznych.

17 Dostępne usługi Telnet Pozwala na łączenie się z komputerami i korzystanie z zainstalowanych na nich programów.

18 Dostępne usługi Umożliwia przesyłanie plików z serwera i na serwer.
FTP – file transfer protocol Umożliwia przesyłanie plików z serwera i na serwer.

19 Dostępne usługi wyszukiwarka To program lub strona, których zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji.

20 Dostępne usługi E-dysk Usługa prowadzona przez stronę www umożliwiająca użytkownikowi przechowywanie plików w sieci tak, jak na twardym dysku.

21 Dostępne usługi weblog Rodzaj strony, na której autorzy umieszczają datowane wpisy. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania, zestaw linków do blogów polecanych (blogroll). Blogi mają najczęściej charakter osobisty, służą jako internetowe pamiętniki.

22 Dostępne usługi fotoblog Jest rodzajem bloga, którego podstawową treść stanowią zdjęcia.

23 Dostępne usługi Skaner on-line To usługa prowadzona przez firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe. Komputer podłączony do sieci może być sprawdzony na obecność wirusów.

24 Dostępne usługi Grupy dyskusyjne To miejsca, w których można wymieniać informacje i poglądy na ściśle określone tematy. W dyskusji biorą udział osoby, które zapisały się do danej grupy.

25 Dostępne usługi listy dyskusyjne To forma internetowej grupy dyskusyjnej polegającej na automatycznym rozsyłaniu i przysyłanych na adres listy do osób, które zdecydowały się na zapisanie się do takiej listy. Tego rodzaju listy są najstarszą formą funkcjonowania grup dyskusyjnych w internecie i powstały one niemal równocześnie z samym Internetem.

26 Dostępne usługi Forum dyskusyjne Jest przeniesioną do struktury stron www formą grup dyskusyjnych. Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w internecie.

27 Dostępne usługi Listy dystrybucyjne To lista internetowych adresów , która służy do masowego rozsyłania listów do osób, których adresy znajdują się na liście. Listy dystrybucyjne są stosowane w wielu różnych celach. Służą one m.in. do rozsyłania czasopism internetowych, newsletterów, reklamy, oraz niestety także spamu.

28 Dostępne usługi Programy komunikacyjne Umożliwiają prowadzenie publicznej rozmowy (chat), pogawędki, przesyłanie plików. Wykorzystując mikrofon, głośniki i kamerę można w sieci prowadzić wideokonferencję, rozmawiać i widzieć się nawzajem. Korzystając z bramek SMS można wysyłać wiadomości do właścicieli telefonów komórkowych.

29 Dostępne usługi RSS Umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS.

30 Dostępne usługi hosting To usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej serwerów oraz wynajmie wirtualnej platformy systemowej. Typową usługą w tym zakresie jest wynajmowanie przestrzeni i oprogramowania pod serwery HTTP (web hosting).

31 Korzystanie z zasobów Internetu
Netykieta – główne zasady Kiedy coś piszesz, rób to z namysłem. Tekstu wysłanego pocztą czy opublikowanego na stronie WWW nie da się cofnąć. Staraj się nie szkodzić innym. Łatwo jest kogoś oczernić, urazić, trudno jest oczyścić siebie lub innych z nieprawdziwych zarzutów. Trudno przeprosić i uzyskać przyjęcie przeprosin. Przesada nie jest wskazana. Duże listy zapychają skrzynki, wielkie zdjęcia spowalniają strony WWW.

32 Korzystanie z zasobów Internetu
Netykieta – korespondencja Poczty elektronicznej używaj z umiarem. Uważaj, co piszesz. List elektroniczny też jest dokumentem. Odbieraj pocztę systematycznie. Spóźnienie może być niedobre dla ciebie lub osoby, która do ciebie napisała. Stosuj oprogramowanie antywirusowe. Programy te mają funkcje sprawdzania poczty wychodzącej i przychodzącej. Listy zawsze muszą mieć temat. List bez tematu odbiorca może uznać za wirus i wyrzucić bez czytania. Staraj się nie wysyłać listów w formacie HTML, chyba że jest to konieczne. Są one dużo większe od pisanych w formacie tekstowym i mogą się do nich łatwo „przyczepiać” wirusy.

33 Korzystanie z zasobów Internetu
Netykieta – korespondencja Nie przesyłaj bardzo dużych plików bez uprzedzenia adresata. Nie ulegaj namowom typu „wyślij list do wszystkich znajomych”. Nie pisz całych słów lub zwrotów bez potrzeby WIELKIMI literami. Oznacza to krzyk lub podniesiony głos. Nie nadużywaj tego. Zawsze skrupulatnie sprawdzaj błędy. Programy pocztowe mają wbudowane słowniki. Używaj zwrotów grzecznościowych – witam, pozdrawiam, dziękuję. Dobre wychowanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Odpowiadając, nie zostawiaj całej treści odebranego listu bez wyraźnej potrzeby. Odbiorca lepiej zapamięta krótką wypowiedź.

34 Korzystanie z zasobów Internetu
Netykieta – korespondencja Nie pisz anonimów. Twój adres pocztowy powinien dać się zidentyfikować. Każdy list powinien być wyraźnie i charakterystycznie podpisany. Dbaj o kulturę języka. Buduj logiczne i poprawne zdania. Korzystaj z wiedzy zdobytej na lekcjach języka polskiego.

35 Korzystanie z zasobów Internetu
Prawa autorskie ftp://

36 Korzystanie z zasobów Internetu
zagrożenia ftp://

37 Koniec 2009


Pobierz ppt "Usługi dostępne w Internecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google