Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTERNET jako ocean informacji. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim wszystkiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTERNET jako ocean informacji. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim wszystkiego."— Zapis prezentacji:

1 INTERNET jako ocean informacji

2 Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim wszystkiego. Ale podobnie jak mistrz nawigacji, możesz sporządzić mapę znanych mórz i wyliczyć, jak bezpiecznie żeglować po tych nieznanych. G.HCandy, P.McGregor "Internet"

3 Internet i jego usługi Internet jest rozległą siecią połączeń między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Internet jest rozległą siecią połączeń między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Jest wszechstronnym systemem informacyjnym i komunikacyjnym. Udostępnia informacje ze wszystkich dziedzin życia, zgromadzone na komputerach całego globu oraz umożliwia komunikację między ludźmi z najbardziej odległych miejsc. Jest wszechstronnym systemem informacyjnym i komunikacyjnym. Udostępnia informacje ze wszystkich dziedzin życia, zgromadzone na komputerach całego globu oraz umożliwia komunikację między ludźmi z najbardziej odległych miejsc.

4 Do połączeń wykorzystuje sieci telekomunikacyjne Do połączeń wykorzystuje sieci telekomunikacyjne Istnieje wiele różnych sposobów uzyskania podłączenia do Internetu. Posiadając komputer z podstawowym oprogramowaniem, modem oraz linię telefoniczną można już korzystać z sieci. Istnieje wiele różnych sposobów uzyskania podłączenia do Internetu. Posiadając komputer z podstawowym oprogramowaniem, modem oraz linię telefoniczną można już korzystać z sieci. Wybór tematów jest nieograniczony a szybkość uzyskiwania i przesyłania informacji, a także cena jaką płacimy za korzystanie z Internetu, jest niewspółmierna do wiedzy, jaką się czerpie z tej największej encyklopedii świata Wybór tematów jest nieograniczony a szybkość uzyskiwania i przesyłania informacji, a także cena jaką płacimy za korzystanie z Internetu, jest niewspółmierna do wiedzy, jaką się czerpie z tej największej encyklopedii świata

5 Co umożliwia nam Internet? INTERNET NAUKAGRY USŁUGI BANKOWE MUZYKA RADIO FILM ZAKUPY POBIERANIE PROGRAMÓW ZDOBYWANIE INFORMACJI PODRÓŻE REZERWACJACZAT

6 Internet wciąż bardzo dynamicznie się rozwija i proponuje coraz więcej usług. Internet wciąż bardzo dynamicznie się rozwija i proponuje coraz więcej usług. Pierwszym zastosowaniem było umożliwienie wielu użytkownikom przesyłanie informacji, a także dostępu do programów i danych umieszczonych na specjalnych komputerach spełniających rolę super pamięci i przechowywania tych zasobów. Pierwszym zastosowaniem było umożliwienie wielu użytkownikom przesyłanie informacji, a także dostępu do programów i danych umieszczonych na specjalnych komputerach spełniających rolę super pamięci i przechowywania tych zasobów. Kolejną wynaleziona usługa Internetu była poczta elektroniczna Kolejną wynaleziona usługa Internetu była poczta elektroniczna

7 Natomiast pojawienie się systemu stron WWW (World Wide Web)- umożliwiającego dostęp do różnych serwisów informacji najbardziej rozpowszechniło Internet wśród przeciętnych użytkowników. Natomiast pojawienie się systemu stron WWW (World Wide Web)- umożliwiającego dostęp do różnych serwisów informacji najbardziej rozpowszechniło Internet wśród przeciętnych użytkowników.

8 Organizacja informacji w WWW Informacje w WWW są umieszczane w plikach zwanych stronami WWW lub witrynami. Podstawowa cecha strony WWW to możliwość dostępu poprzez hiperłącza do informacji na stronach umieszczanych na wielu komputerach, zwanych serwerami internetowymi. Strona WWW jest zbiorem plików - od jednego do kilkuset.

9 WWW (World Wide Web) to system prezentacji, oparty na hiperłączach dający możliwość korzystania z informacji umieszczanych na komputerach całego świata znajdujących się w sieci Internet WWW (World Wide Web) to system prezentacji, oparty na hiperłączach dający możliwość korzystania z informacji umieszczanych na komputerach całego świata znajdujących się w sieci Internet Witryna zawiera jedną stronę główną tzw. Stronę startową. Na niej umieszczone są hiperłącza, które umożliwiają przejście do innych części tej witryny. Dzięki hiperłączom można też przejść do witryny umieszczonej na innym serwerze Witryna zawiera jedną stronę główną tzw. Stronę startową. Na niej umieszczone są hiperłącza, które umożliwiają przejście do innych części tej witryny. Dzięki hiperłączom można też przejść do witryny umieszczonej na innym serwerze

10 Właściwości adresu internetowego Każda strona WWW ma swój adres internetowy, który jednocześnie identyfikuje stronę. Do oznaczania stron oznacza się tzw. Adres URL – uniwersalny lokalizator zasobów, działa on jak normalny adres pocztowy - ale identyfikuje jednocześnie nadawcę i odbiorcę Każda strona WWW ma swój adres internetowy, który jednocześnie identyfikuje stronę. Do oznaczania stron oznacza się tzw. Adres URL – uniwersalny lokalizator zasobów, działa on jak normalny adres pocztowy - ale identyfikuje jednocześnie nadawcę i odbiorcę

11 Standardowa postać adresu:

12 Przykłady adresów stron WWW

13 Protokoły w zależności od tego co chcemy robić w Internecie używamy do tego różnych protokołów w zależności od tego co chcemy robić w Internecie używamy do tego różnych protokołów Np.: Np.: - Protokół transferu plików - kopiuje pliki między komputerami połączonymi w sieci Internet. FTP - Protokół transferu plików - kopiuje pliki między komputerami połączonymi w sieci Internet. - Protokół transferu hipertekstu - pozwoli ci na przeglądanie (a nawet na wysłanie) stron internetowych na twoim komputerze. HTTP - Protokół transferu hipertekstu - pozwoli ci na przeglądanie (a nawet na wysłanie) stron internetowych na twoim komputerze. - Ten protokół bezpieczeństwa pozwoli ci na wysyłanie i odbieranie poufnych informacji (takich jak numery kart kredytowych lub hasła) w sieci World Wide Web. HTTPS - Ten protokół bezpieczeństwa pozwoli ci na wysyłanie i odbieranie poufnych informacji (takich jak numery kart kredytowych lub hasła) w sieci World Wide Web.

14 - Protokół dostępu do wiadomości internetowych - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych protokołów odbierania wiadomości z Internetu. IMAP - Protokół dostępu do wiadomości internetowych - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych protokołów odbierania wiadomości z Internetu. - Protokół transferu dla sieciowych grup dyskusyjnych - pozwala ci na przenoszenie wiadomości między twoim komputerem a serwerami grup dyskusyjnych. NNTP - Protokół transferu dla sieciowych grup dyskusyjnych - pozwala ci na przenoszenie wiadomości między twoim komputerem a serwerami grup dyskusyjnych. - Protokół pocztowy - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych do odbierania wiadomości za pośrednictwem Internetu. POP3 - Protokół pocztowy - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych do odbierania wiadomości za pośrednictwem Internetu. - Prosty protokół transferu poczty - pozwoli ci na wysyłanie wiadomości za pośrednictwem Internetu. SMTP - Prosty protokół transferu poczty - pozwoli ci na wysyłanie wiadomości za pośrednictwem Internetu.

15 DOMENY Komputery, na których gromadzone są dane, maja określone adresy, zwane domenami. Komputery, na których gromadzone są dane, maja określone adresy, zwane domenami. - firmy komercyjne com - firmy komercyjne - instytucje edukacyjne edu - instytucje edukacyjne - instytucje rządowe gov - instytucje rządowe - organizacje międzynarodowe int - organizacje międzynarodowe - instytucje militarne mil - instytucje militarne - administracje sieciowe net - administracje sieciowe - organizacje niekomercyjne org - organizacje niekomercyjne domeny krajowe np. czy domeny krajowe np. pl czy us

16 Przeglądanie stron WWW Przeglądarka internetowa - to program, który umożliwia dostęp do zasobów Internetu, stron www, plików, programów... Przeglądarka internetowa - to program, który umożliwia dostęp do zasobów Internetu, stron www, plików, programów... Najpopularniejsze z nich to: Mozilla Firefox Najpopularniejsze z nich to: Mozilla Firefox Internet Explorer Opera Netscape Navigator (Netscape Communicator)

17 Na czym polega przeglądanie strony.

18 Ćwiczenie 1 Zrób krótką notatkę w zeszycie lub w programie Word (co najmniej 1 strona) obrazującą historię Internetu. – NIE KOPIUJ JUŻ GOTOWYCH NOTATEK Zrób krótką notatkę w zeszycie lub w programie Word (co najmniej 1 strona) obrazującą historię Internetu. – NIE KOPIUJ JUŻ GOTOWYCH NOTATEK

19 Ćwiczenie 2 Wyjaśnij pojęcia: Wyjaśnij pojęcia: - - Czat - Grupy dyskusyjne - Komunikatory

20 Ćwiczenie 3 Podaj 3 przykłady do czego wykorzystujesz Internet, pomiń najbardziej popularne (poczta, komunikatory, wyszukiwanie wiadomości) Podaj 3 przykłady do czego wykorzystujesz Internet, pomiń najbardziej popularne (poczta, komunikatory, wyszukiwanie wiadomości)


Pobierz ppt "INTERNET jako ocean informacji. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim wszystkiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google