Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet Realizacja: Karolina Wójcik Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet Realizacja: Karolina Wójcik Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet."— Zapis prezentacji:

1 Internet Realizacja: Karolina Wójcik Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet

2 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Ogólny plan prezentacji Podstawowe klasy sieci komputerowych. Czym jest Internet? Usługi w Internecie. Zasady korzystania z poczty elektronicznej. Zasady komunikowania się za pomocą Internetu. Zasady netykiety grup i forów dyskusyjnych. Zagrożenia w Internecie. Etykieta komputerowa. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

3 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Podstawowe klasy sieci komputerowych klient - serwer każdy z każdym

4 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Czym jest Internet? Rozległa sieć komputerowa o zasięgu globalnym. Światowa sieć sieci. Skarbnica wiedzy wszelakiej. Medium informacyjne, które ze względu na zasięg i powszechność dostępu ma nie tylko charakter społeczny, ale również ogólnoludzki.

5 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Usługi w Internecie Serwisy WWW. Poczta elektroniczna (e-mail). Pogawędki sieciowe. Listy i grupy dyskusyjne. Darmowe rozmowy głosowe. Internetowe pamiętniki (blogi). Usługi finansowe. Robienie zakupów. Nauka i praca na odległość. Transfer plików.

6 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Zasady korzystania z poczty elektronicznej Nadawaj listy krótkie i na temat. Bądź profesjonalny i ostrożny w tym co piszesz o innych (przesyłki e-mail łatwo jest rozpowszechniać). Podpisuj swoją korespondencję przed wysłaniem. Pisz dużymi literami tylko aby podkreślić ważny punkt. Bądź ostrożny pisząc z humorem lub sarkazmem – twój żart może być odebrany jako złośliwa krytyka. Nie rozpowszechniaj prywatnej poczty bez zgody autora.

7 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Zasady komunikowania się za pomocą Internetu Należy szanować osobę, z którą rozmawiamy. Niewolno nam nikogo obrażać, ale też i nikt nie może obrażać nas. Nie wolno używać wulgarnych słów (język wulgarny to język hołoty). Sposób wyrażania naszego zdania świadczy o naszym wychowaniu. Nie należy lekceważyć ortografii i pisać wielkimi literami. Do wyrażania uczuć można używać emotikonów.

8 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Zasady netykiety grup i forów dyskusyjnych Dbaj aby twoje pytania i komentarze odpowiadały tematowi danej listy. Nie wahaj się prowokować innych do dyskusji. Sprawdzaj czy twoje posty nie zawierają błędów ortograficznych i nie są pisane wielkimi literami. Pisząc wiadomości i odpowiadając na listy przestrzegaj zasad netykiety pocztowej.

9 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Emotikony – buźki zamiast słów szeroki uśmiech gafa to nie jest zabawne uściśnięcie dłoni uśmiech krzyk smutek mrugnięcie przedrzeźniania

10 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Zagrożenia w Internecie Spam – niechciane listy elektroniczne. Załączniki do e-maili z wirusami. Oszuści na aukcjach internetowych. Plaga pornografii. Zagrożenia dzieci podczas rozmów z pedofilami. Uzależnienie od gier online. Uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem (np. pobieranie płatnych plików).

11 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Etyka komputerowa Nie będziesz używał komputera, aby szkodzić innym. Nie będziesz zaglądał bez pozwolenia do cudzych plików. Nie będziesz używał komputera, aby kraść. Nie będziesz używał komputera do dawania fałszywego świadectwa. Nie będziesz używał ani kopiował odpłatnych programów, za które nie zapłaciłeś. Nie będziesz przywłaszczał sobie wysiłku intelektualnego innych. Nie będziesz używał zasobów cudzych komputerów bez zezwolenia.

12 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu. Chroń swoją prywatność w Sieci. Nie wysyłaj swoich zdjęć. Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości. Bądź ostrożny korzystając z czat roomów. Nigdy nie umawiaj się z osobami, które poznałeś w Sieci, bez zgody rodziców. Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony WWW.

13 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Literatura G. Koba. Informatyka. Podstawowe tematy. WSZ PWN, 2009. A. Wojciechowski. Usługi w sieciach informatycznych. MIKOM, 2004. Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej - http://www.cmppp.edu.pl/. http://www.cmppp.edu.pl/ E. Gurbiel. Technologia informacyjna. WSiP, 2008. Witryna konkursu Bezpieczny Internet - http://www.safe.net.pl/http://www.safe.net.pl/

14 Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet Koniec


Pobierz ppt "Internet Realizacja: Karolina Wójcik Szczecin 2010 Konkurs Bezpieczny Internet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google