Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elementy informatyki w kształceniu zintegrowanym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elementy informatyki w kształceniu zintegrowanym."— Zapis prezentacji:

1

2 Elementy informatyki w kształceniu zintegrowanym

3 Przygotowana prezentacja jest prezentacją programowaną. Wszystko co dzieje się na ekranie jest zaprogramowane.

4 Internet jest rozległą, rozproszoną po całym świecie Siecią komputerową. Łączy ze sobą wiele odległych systemów komputerowych. Łącze transmisji (przesyłania) danych Serwer internetowy Komputer

5 Serwery internetowe to komputery gromadzące dane i udostępniające je innym użytkownikom sieci, mogą znajdować się w odległych miastach lub krajach. Sieć tworzy tzw. wszechświatową pajęczynę, łącząc milionowe rzesze internautów na całym świecie.

6 Do przesyłania informacji w internecie, niezbędne są protokoły sieciowe, czyli specjalne języki używane przez różnego typu komputery do komunikowania się. Poszczególne protokoły spełniają różne funkcje. Protokoły to nic innego jak reguły, zasady przesyłania informacji w sieci.

7 odpowiada za przesyłanie wiadomości (Internet Protocol IP) sprawdza poprawność przesyłanych danych (Transmission Control Protocol TCP) przekształcają odbierane dane na postać zrozumiałą dla użytkownika (protokoły aplikacji WWW, FTP,Telnet, Archie)

8 Do przesyłania informacji w Internecie niezbędne są adresy, pozwalające na skierowanie informacji do konkretnego komputera. Każdy komputer posiada swój adres - identyfikator, nazywany adresem IP.

9 www oznacza, że jest to adres strony w Sieci WWW disney to nazwa indywidualna strony w Sieci WWW com określa typ strony (np. com. - to strona komercyjna) Mój adres

10 Wiadomość przekazywana drogą Internetu musi być zaopatrzona w adres IP. 198.105.232.1 Adres zapisywany jest w formie czterech liczb, oddzielonych od siebie kropkami. Taki adres w Internecie posiada wyłącznie jeden komputer.

11 Zapamiętanie kilku lub kilkunastu takich adresów 198.105.232.1 nie było proste, dlatego zastąpiono je symbolami : ftp.microsoft.com. Za adres internetowy uważa się numer IP danego komputera lub też jego tłumaczenie na adres domenowy (słowny) - DNS (Domain Name Serwer).

12 Nie denerwuj się! Zajrzyj na listę adresową. www.baba.pl. www.disney.com. ftp.microsoft.com. Powstały specjalne serwery, na których gromadzona jest lista adresów domenowych.

13 Korzyści płynące z dostępu do Internetu Zdobywanie informacji Kontakty między ludźmi Wymiana poglądów Przesyłanie danych Przesyłanie danych Publikacje Zakupy I wiele innych...

14 Mroczna strona Sieci - pokusy i zagrożenia Rozpowszechnianie nielegalnych treści Nielegalne uzyskiwanie danych Włamania sieciowe Uzależnienie od Internetu WIRUSY

15 Każdy, kto zamierza wędrować po Internecie, powinien dysponować niezbędnym do tego celu wyposażeniem. Modem umożliwia podłączenie komputera do sieci telefonicznej Zestaw komputerowy wraz z oprogramowaniem Dostęp do sieci telefonicznej Serwer

16 Do korzystania z Sieci niezbędne są odpowiednie narzędzia - programy, w które należy wyposażyć komputer. Internet Exoplorer przeglądarka stron WWW zawarta w systemie operacyjnym Windows. Qutlok Expres program zawarty w systemie operacyjnym Windows, do prowadzenia poczty elektronicznej.

17 Klikając w odsyłacze umieszczone na stronie głównej przechodzi się do innych stron związanych z tematem. Sieć World Wide Web zawiera setki milionów witryn (stron), na których można znaleźć informacje na każdy niemal temat..

18 Proste operacje powodują wyświetlenie strony w przeglądarce Internet Explorer. Strony WWW zapisuje się np. w Notatniku, za pomocą specjalnego języka, zwanego HTML.

19 Aby wysłać komuś wiadomość, należy ją najpierw utworzyć. Każda wiadomość składa się z pakietów. Adresy podają zarówno nazwę nadawcy, jak i adresata. Poczta e-mail jest zwykle wiadomością tekstową lub binarną, zapisaną w specjalnym kodzie.

20 Przekazujemy informacje o naszej elektronicznej skrytce pocztowej naszemu komputerowi. Zakładamy skrzynkę pocztową w jednej z wielu internetowych firm nazywanych dostawcami, usługodawcami.

21 o naszej elektronicznej skrzynce pocztowej uzyskane od usługodawcy internetowego: Nasz adres e-mail Nazwa serwera poczty przychodzącej Nazwa serwera poczty wychodzącej Nazwa naszego konta Hasło dostępu do skrzynki Musimy też wiedzieć jak łączymy się z Internetem, bezpośrednio czy przez lokalną sieć komputerową.

22 Internet Relay Chat - dyskusje na żywo IRC jest systemem, który umożliwia użytkownikom podłączenie się za pomocą specjalnych programów do komputera zwanego serwerem IRC.

23 Życzymy wszystkim przyjemnego smerfowania w Internecie!!!


Pobierz ppt "Elementy informatyki w kształceniu zintegrowanym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google