Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich, nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich, nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i."— Zapis prezentacji:

1 „I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich, nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i będą jeść z nich owoce. Zaszczepię ich na ich ziemi; i nikt ich już nie wyrwie z ich ziemi, którą im dałem – mówi Jahwe – twój Bóg”. (Amos 9:14-15) Opracowała: Dorota Mysza

2 Walory turystyczne Izraela
Informacje ogólne Walory przyrodnicze: Położenie Klimat

3 Informacje ogólne Stolica: Jerozolima Obszar: 21 946km2
Liczba ludności: tys., 302 osób/km2 Języki urzędowe: hebrajski, arabski Religie: judaizm (81%), muzułmanie (14%), chrześcijanie (3%) Główne miasta: Jerozolima,Tel Awiw – Jaffa PKB: $ Waluta: nowy szekel izraelski Domena internetowa: .il Strefa czasowa: UTC + 2

4 Położenie Izrael leży w pd.-zach. Azji, pomiędzy Morzem Śródziemnym a Półwyspem Synaj. Izrael graniczy z Egiptem, Jordanią, Libanem, Syrią, Strefą Gazy, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Wzgórzami Golan, Morzem Martwym oraz Morzem Czerwonym (przez Zat. Akaba).

5

6 Kraj charakteryzuje się wyżynno-górskim ukształtowaniem
Kraj charakteryzuje się wyżynno-górskim ukształtowaniem. Równiny znajdują się nad Morzem Śródziemnym (Równina Szaron) oraz w dolinie Jordanu. Występują tu liczne rowy tektoniczne: na wschodzie Rów Jordanu z jeziorem Tyberiadzkim. Na południu znajduje się pustynia Negew, która zajmuje około 50% powierzchni kraju. Najwyższym punktem jest szczyt Meron (1208 m n.p.m.) w Górach Galilejskich (pn.), najniższym Morze Martwe (-405 m p.p.m).

7 Klimat Na bardzo małej przestrzeni, występują tu cztery strefy klimatyczne, od śródziemnomorskiej po saharyjską. Roczne sumy opadów maleją z pn. na pd. – od ok mm do ok. 50 mm. Na przeważającym obszarze kraju panuje klimat umiarkowany, z dwoma porami roku: gorącym i suchym latem oraz chłodną i deszczową zimą. Deszcze padają w okresie od listopada do marca. W styczniu temperatura w Jerozolimie może spaść nawet do 5ºC. Duże zróżnicowanie temperatury. Lata są suche i gorące (średnio 33ºC), a zimy ciepłe (średnio 16ºC), w górach sporadycznie pojawia się śnieg.

8 Ciekawostki Nie należy manifestować swej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni nosić odpowiedni strój (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Niewskazane jest poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabasu. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu bez aprobaty osób uczestniczących w uroczystościach religijnych ani też fotografować tych osób bez ich zgody. Podobne zasady obowiązują w miejscach kultu innych religii – w meczetach i kościołach.

9 W Izraelu w okresie szabasu, tj
W Izraelu w okresie szabasu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór, komunikacja jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane - należy to uwzględnić w swoich planach wycieczkowych.

10 Prezentacja opracowana na podstawie:
R. Mydel, J. Groch, Przeglądowy atlas świata – Azja, Fogra, Kraków 2006. l


Pobierz ppt "„I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich, nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google