Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Geografia – nauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powierzchni Ziemi (przestrzeni geograficznej)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Geografia – nauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powierzchni Ziemi (przestrzeni geograficznej)"— Zapis prezentacji:

1 Geografia – nauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powierzchni Ziemi (przestrzeni geograficznej)

2 Hiszpania Hiszpania- jest położona na Półwyspie Iberyjskim. od zachodu graniczy z Portugalią, a od wschodu, poprzez pasma Pirenejów, z Francją. Na południu graniczy z niewielkim terytorium brytyjskim, Gibraltarem. Stolica-Madryt Powierzchnia całkowita 504 645 [2] km² wody śródlądowe - 1,04 Liczba ludności całkowita- 46 157 822 [3] gęstość zaludnienia- 91,40 osób/km² Religia dominująca- katolicyzm Język urzędowy- hiszpański Konstytucja- Konstytucja Hiszpanii Ustrój polityczny- monarchia parlamentarna

3 Madryt-Stolica Hiszpanii

4 Widoki w Hiszpanii…

5 ~~Rośliny~~ Rośliny wOgrodach Hiszpanii

6 WAKACJE W HISZPANII Najlepszy okres na podróż do Hiszpanii to miesiące od maja do września. W południowych regionach kraju przyjemnie jest również w październiku i kwietniu. W okresach tych można liczyć na ładną i ciepłą pogodę. Często jednak zdarzają się dokuczliwe upały.

7 KLIMAT Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują duże amplitudy temperatur dziennych jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Strefa klimatyczna: Podzwrotnikowa Klimat: Śródziemnomorski Średnie temperatury wynoszą 12°C w styczniu i 25° w lipcu roczna ilość opadów sięga 250 mm. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym

8 Najważniejszą gałęzią gospodarki jest wysoko rozwinięty przemysł, zgrupowany w kilku wielkich okręgach. Hiszpania jest ważnym producentem samochodów osobowych (m.in. SEAT) i ciężarowych. Rozwinięty jest przemysł metalurgiczny, w Asturii kopalnie węgla, Różnorodny przemysł elektrotechniczny. Dzięki importowi paliw płynnych oraz znacznym zasobom energii wodnej Hiszpania produkuje ok. 185 TWh energii elektrycznej. Wielkim atutem jest rozwinięty przemysł włókienniczy oraz rolno-spożywczy.

9 Góry Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim (około 90 proc. obszaru zajmują wyżyny i góry). Centralna część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Iberyjską, która wznosi się średnio do 600 m n.p.m. Góry Kastylijskie dzielą ją (najwyższy szczyt Almanzor – 2592 m n.p.m.) na dwie części: Starą i Nową Kastylię. Mesetę otaczają góry: od północy Góry Kantabryjskie z najwyższym szczytem Peña de Cerredo (2648 m n.p.m.), od północnego wschodu Góry Iberyjskie z kulminacją Moncayo (2313 m n.p.m.). Na granicy z Francją rozpościerają się niedostępne Pireneje z kulminacją Aneto (3404 m n.p.m.), które wraz z Górami Iberyjskimi i niższymi Górami Katalońskimi otaczają nizinną Kotlinę Aragońską.

10 Wybitni malarze hiszpańscy El Greco (1541-1614) Diego Velázquez (1599-1660) Francisco Goya (1746-1828) Juan Gris (1887-1927) Pablo Picasso (1881-1973) Salvador Dalí (1904-1989) Joan Miró (1893-1983 )


Pobierz ppt "Geografia – nauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powierzchni Ziemi (przestrzeni geograficznej)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google