Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANALIZA I NTERPRETACJA DZIEŁA SZTUKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANALIZA I NTERPRETACJA DZIEŁA SZTUKI"— Zapis prezentacji:

1 ANALIZA I NTERPRETACJA DZIEŁA SZTUKI
1 ANALIZA I NTERPRETACJA DZIEŁA SZTUKI Honore Daumier Don Kichot i Sancho Pansa LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM 1 1

2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady:
Drogi Uczniu 2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady: Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem. Zadania najpierw rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Następnie po dokładnej ich analizie wpisuj odpowiedzi do karty pracy.

3 Honoré Daumier (1808 – 79) 3 Francuski grafik, malarz, rzeźbiarz, najwybitniejszy karykaturzysta XIX wieku. Tworzył rysunki satyryczne o rozmaitej tematyce, w tym politycznej i obyczajowej. Należał do artystów, wykorzystujących ze swobodą najróżniejsze techniki. Z jednakowym mistrzostwem wypowiadał się w litografii, rzeźbie i rysunku Obecnie uwagę przyciąga jednak przede wszystkim jego twórczość malarska.

4 Honore Daumier. Don Kichot i Sancho Pansa 1849 – 1850
Jego malarstwo odznacza się szkicową formą, miękkim modelunkiem światłocieniowym, pełnym ekspresji kolorytem. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantyzmu

5 Honore Daumier Don Kichot i Sancho Pansa 1865 – 70

6 Don Kichot, bohater powieści Cervantesa
6 Saavedra Miguel de Cervantes (1547 – 1616), wybitny pisarz hiszpański, uważany za twórcę nowożytnej powieści europejskiej, na progu XVII wieku powołał do życia postać błędnego rycerza – Don Kichota z La Manczy. Don Kichot wędruje przez świat na swoim wychudzonym koniu Rosynancie, w towarzystwie sprytnego i zarazem naiwnego giermka Sancho Pansy. Jego celem jest naprawa krzywd i walka ze złem. Jego postawa odznacza się godnością i szlachetnością, a także prostodusznością, naiwnością. Dziś Don Kichot jest symbolem ludzi broniących swoich racji, często nierozumianych przez innych, idealistów.

7 7 KOMPOZYCJA OBRAZU Ćwiczenie: Poprowadź linie, na których oparł malarz kompozycję swojego obrazu. Interpretacja: Jakie treści przekazuje obserwatorowi twórca taką właśnie kompozycją? Kliknij i porównaj.

8 W analizie pomoże Ci negatyw obrazu.
8 KOLOR, WALORY Zadanie: Wymień barwy, które zastosował malarz, by przedstawić: plan pierwszy, tło (walory trzech kolorów). W analizie pomoże Ci negatyw obrazu. Zwróć uwagę, że cienie są kolorem dopełniającym.

9 9 MALARSKOŚĆ OBRAZU Autor wykorzystuje plamę, światło i cień, by uzyskać malarski efekt. Tym samym daje obserwatorowi możliwość własnej interpretacji. Jest to otwarta przestrzeń dla naszej wyobraźni. Zadanie: Dlaczego Don Kichot nie ma twarzy, dlaczego jego sylwetka jest uproszczona?

10 10 JEDNOŚĆ Nie tylko w powieści, ale także na obrazie Don Kichot i jego koń Rosynant mają te same cechy fizyczne. Zadanie: Jakimi środkami malarskimi została przedstawiona centralna scena obrazu? W odpowiedzi uwzględnij także swoje przemyślenia na temat barwy obrazu.

11 Zadanie: Odnajdź w pracy obrazowanie typowe dla karykatury.
11 KARYKATURA? Malarz był wielkim karykaturzystą. Zadanie: Odnajdź w pracy obrazowanie typowe dla karykatury.

12 PRZEJRZYJ ZADANIA W KARCIE PRACY.
12 PRZEJRZYJ ZADANIA W KARCIE PRACY. Uzupełnioną kartę oddaj nauczycielowi języka polskiego. To już koniec Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "ANALIZA I NTERPRETACJA DZIEŁA SZTUKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google