Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza i interpretacja dzieła sztuki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza i interpretacja dzieła sztuki"— Zapis prezentacji:

1 Analiza i interpretacja dzieła sztuki
1 TYCJAN APOLLO I MARSJASZ LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO (III KLASA GIMNAZJUM, I KLASA LICEUM) 1 1

2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady:
2 Drogi Uczniu W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady: Ćwiczenia rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Po obejrzeniu dzieła Tycjana przejdź do rozwiązywania zadań w karcie pracy. Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem.

3 Tycjan, Autoportret (1550 – 1562)
1488 (1490) – 1576 3 W ciągu długiego życia zyskał sławę jednego z największych mistrzów malarstwa zachodniego W przeciwieństwie do Michała Anioła, mistrza rysunku, ceni się go jako najwybitniejszego kolorystę w historii malarstwa. Jego dorobek obejmuje obrazy o tematyce biblijnej, mitologicznej, świeckiej, przede wszystkim zaś portrety. WIELKI TYCJAN Tycjan, Autoportret (1550 – 1562)

4 4 TYCJANOWSKA PIĘKNOŚĆ OBOK TEMATU Flora
Ciało kobiety, miękkie, cieple, o karnacji złocistej, rozmarzone zdolnością odczuwania własnej piękności, zdobywa miejsce w sztuce. Artysta wenecki ma w sobie radosna potrzebę rozkoszowania się pięknem bez wysiłku, bez tęsknoty. Maluje w złotych połyskach ciało (...) bo rozumie malarstwo jako radowanie oczu kolorem. OBOK TEMATU Flora Mieczysław Sterling, Giorgione, Tycjan, Tintoretto, Warszawa 1939, seria: Sześć wieków malarstwa europejskiego, tom I

5 6 TYCJAN

6 5 Trudno znaleźć drugiego takiego artystę, który wywarłby równie silny wpływ na następne pokolenia jak Tycjan. Jego niepowstrzymana siła, radość życia i tajemnica barwy pociągały niemal wszystkich największych malarzy. Wśród „wyznawców” Tycjana figurują takie nazwiska jak: Tintoretto, Rubens, Van Dyck, Rembrandt czy Manet. Wszyscy, każdy z nich na swój sposób, brali od Tycjana to, co współbrzmiało z ich własnymi poszukiwaniami twórczymi. Lecz wszystkich najbardziej pociągała w Tycjanie umiejętność posługiwania się kolorem. I tu był Tycjan nieodrodnym synem Wenecji – stolicy koloru w malarstwie. ZAPAMIĘTAJ

7 8 JASNE – CIEMNE 1. Porównaj pozytyw i negatyw obrazu. Wymień jaśniejsze detale. Jaką pozamalarską funkcję pełnią?

8 Tycjanowska paleta barw
7 2. Wymień możliwie jak najwięcej kolorów, które zastosował w obrazie malarz. KOLORYSTYKA 3. Których barw nie ma na obrazie?

9 9 4. Które elementy obrazu są dynamiczne, które statyczne? Dlaczego? DYNAMIKA I STATYKA 5. Jaki to ma wpływ na interpretację pozamalarską obrazu? Kliknij i porównaj odpowiedzi.

10 DETALE 10 6. To bohaterowie mitu. Marsjasz został umieszczony w centrum obrazu, Apollo z prawej strony. Dokonaj interpretacji takiego usytuowania postaci.

11 DETALE 11 7. To twarze towarzyszy Marsjasza. Co wyrażają?
8. Jakimi środkami malarskimi artysta osiągnął taki efekt?

12 12 Apollo i Marsjasz uważany jest za jeden z najpiękniejszych obrazów jego późnej twórczości. Zabiegi konserwatorskie ujawniły wielką delikatność i precyzję zestawień kolorystycznych, wyszukaną oszczędność kolorów, a zarazem przepych malarski. Farba została położona cienko i lekko. Uważna i bliższa obserwacja ukazuje przeprowadzoną na całej powierzchni obrazu niezmiernie kunsztowną technikę podmalówek i wielokrotnych laserunków. NA KONIEC Cały obraz jest delikatny, przejrzysty, świetlisty. Trudno to zauważyć na reprodukcji. Przyjrzyj się jednak prezentowanemu detalowi.

13 Wykonaj teraz kolejne zadania w karcie pracy.
13 Wykonaj teraz kolejne zadania w karcie pracy. Uzupełnioną kartę oddaj nauczycielowi języka polskiego. To już koniec Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "Analiza i interpretacja dzieła sztuki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google