Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pieter Bruegel „Miesiące”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pieter Bruegel „Miesiące”"— Zapis prezentacji:

1 Pieter Bruegel „Miesiące”
XVI wiek – 1565 rok

2 Pieter bruegel Malarz flamandzki, który w XVI w. stworzył nową, świecką szkołę malarstwa; jako pierwszy w europejskim malarstwie „ukazał pejzaż związany z porą roku, dnia, rodzajem pogody, efektami światła i atmosfery”; Cykl „Miesiące” zawierał 12 obrazów, z których zachowało się 5, wszystkie z 1565 r.

3 żniwa

4 Powrót stada

5 sianokosy

6 Pochmurny dzień

7 Myśliwi na śniegu

8 Recenzje 1 „Bruegel pierwszy w malarstwie europejskim ukazał pejzaż związany z porą roku, dnia, rodzajem pogody, efektami światła i atmosfery. Patrzył na naturę nie przez pryzmat sakralny czy fantastyczny (...). Artysta ten uważany jest za pierwszego , który namalował krajobraz zimowy, z drzewami pozbawionymi liści i rzeką pokrytą lodem, wprowadził też do malarstwa nieznany dotąd w Europie motyw padającego śniegu.”

9 Recenzje 2 „Pieter Bruegel miał niezwykłą umiejętność pokazywania ogromnych przestrzeni, otchłani nieba, łańcuchów górskich, dolin i rzek. Przyroda w jego dziełach nie jest traktowana «nastrojowo», jako sceneria ludzkich działań, zawsze wspaniała i piękna, obojętna na poczynania człowieka – małego wobec niej, niewiele znaczącego w swej codziennej krzątaninie. (...) Ludzie na tych obrazach żyją i pracują zgodnie z rytmem natury i jej prawami.”

10 Recenzje 3 „Pejzaże przedstawione w kompozycjach z cyklu «Miesiące» Jan Białostocki, wybitny znawca sztuki nowożytnej, określił mianem kosmicznych – takich, w których człowiek został wpleciony w żywy i rozwijający się organizm świata. Stwierdza: «W tych obrazach świat ludzki włącza się organicznie w continuum przyrody, zgodny z jej rytmem ufnie bierze to, co każda pora roku przynosi dobrego; współżyje ze wzrostem natury i zbiera owoce kwitnienia».”

11 koniec Zawartość prezentacji na podstawie:
Pieter Bruegel. Wielka kolekcja sławnych malarzy, pod red. Studia Print, Poznań 2006. _Bruegel_%28starszy%29, dostęp:


Pobierz ppt "Pieter Bruegel „Miesiące”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google