Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XVI wiek – 1565 rok. Malarz flamandzki, który w XVI w. stworzył nową, świecką szkołę malarstwa; jako pierwszy w europejskim malarstwie ukazał pejzaż związany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XVI wiek – 1565 rok. Malarz flamandzki, który w XVI w. stworzył nową, świecką szkołę malarstwa; jako pierwszy w europejskim malarstwie ukazał pejzaż związany."— Zapis prezentacji:

1 XVI wiek – 1565 rok

2 Malarz flamandzki, który w XVI w. stworzył nową, świecką szkołę malarstwa; jako pierwszy w europejskim malarstwie ukazał pejzaż związany z porą roku, dnia, rodzajem pogody, efektami światła i atmosfery; Cykl Miesiące zawierał 12 obrazów, z których zachowało się 5, wszystkie z 1565 r.

3

4

5

6

7

8 Bruegel pierwszy w malarstwie europejskim ukazał pejzaż związany z porą roku, dnia, rodzajem pogody, efektami światła i atmosfery. Patrzył na naturę nie przez pryzmat sakralny czy fantastyczny (...). Artysta ten uważany jest za pierwszego, który namalował krajobraz zimowy, z drzewami pozbawionymi liści i rzeką pokrytą lodem, wprowadził też do malarstwa nieznany dotąd w Europie motyw padającego śniegu.

9 Pieter Bruegel miał niezwykłą umiejętność pokazywania ogromnych przestrzeni, otchłani nieba, łańcuchów górskich, dolin i rzek. Przyroda w jego dziełach nie jest traktowana «nastrojowo», jako sceneria ludzkich działań, zawsze wspaniała i piękna, obojętna na poczynania człowieka – małego wobec niej, niewiele znaczącego w swej codziennej krzątaninie. (...) Ludzie na tych obrazach żyją i pracują zgodnie z rytmem natury i jej prawami.

10 Pejzaże przedstawione w kompozycjach z cyklu «Miesiące» Jan Białostocki, wybitny znawca sztuki nowożytnej, określił mianem kosmicznych – takich, w których człowiek został wpleciony w żywy i rozwijający się organizm świata. Stwierdza: «W tych obrazach świat ludzki włącza się organicznie w continuum przyrody, zgodny z jej rytmem ufnie bierze to, co każda pora roku przynosi dobrego; współżyje ze wzrostem natury i zbiera owoce kwitnienia».

11 Zawartość prezentacji na podstawie: 1) Pieter Bruegel. Wielka kolekcja sławnych malarzy, pod red. Studia Print, Poznań 2006. 2) http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieter _Bruegel_%28starszy%29, dostęp: 07.10.2013. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieter _Bruegel_%28starszy%29


Pobierz ppt "XVI wiek – 1565 rok. Malarz flamandzki, który w XVI w. stworzył nową, świecką szkołę malarstwa; jako pierwszy w europejskim malarstwie ukazał pejzaż związany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google