Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Holandia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Holandia."— Zapis prezentacji:

1 Holandia

2 Europejska część Królestwa Niderlandów
Europejska część Królestwa Niderlandów. Holandia jest członkiem Unii Europejskiej. Graniczy na południu z Belgią oraz na wschodzie z Niemcami. Aktualne granice zostały wytyczone w roku 1839.

3 Językiem urzędowym jest język niderlandzki, a we Fryzji od niedawna także fryzyjski. Holendrzy uczą się od dziecka języków obcych, bo mają świadomość, że zasięg ich rodzimego języka jest niewielki.

4 Literatura XVII-wieczny dramaturg Joost van den Vondel nazywany jest „niderlandzkim Szekspirem”. Za twórcę nowoczesnej prozy niderlandzkiej uznaje się Eduarda Douwesa Dekkera, który publikował pod pseudonimem Multatuli. Harry Mulisch, Gerard Reve i Willem Frederik Hermans stanowią według wielu krytyków „wielką trójkę współczesnej literatury niderlandzkiej”. Powieść Odkrycie nieba Harrego Mulischa została uznana w internetowym rankingu za "najlepszą książkę niderlandzką wszech czasów". Bardzo ważną postacią jest Johan Huizinga, autor Jesieni średniowiecza.

5 Malarstwo Znani malarze holenderscy to między innymi:
-Rembrandt van Rijn (holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich) -Vincent van Gogh (holenderski malarz, którego twórczość należy do kierunku zwanego postimpresjonizmem) -Jan Vermeer van Delft (wybitny malarz holenderski)


Pobierz ppt "Holandia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google