Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja dla III klasy gimnazjum SKRZYDLATE SŁOWA. Na dzisiejszej lekcji przyswoisz sobie nowe wiadomości oraz nabędziesz nowe umiejętności, które zwiększą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja dla III klasy gimnazjum SKRZYDLATE SŁOWA. Na dzisiejszej lekcji przyswoisz sobie nowe wiadomości oraz nabędziesz nowe umiejętności, które zwiększą"— Zapis prezentacji:

1 Lekcja dla III klasy gimnazjum SKRZYDLATE SŁOWA

2 Na dzisiejszej lekcji przyswoisz sobie nowe wiadomości oraz nabędziesz nowe umiejętności, które zwiększą Twoją sprawność językową. Ćwiczenia rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Po każdej serii ćwiczeń przechodź do rozwiązywania zadań w karcie pracy. Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem. W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady:

3 Sprawdź, czy w bibliotece szkolnej znajduje się poniższy słownik. To jedno z zadań domowych. Henryk Markiewicz, Andrzej Romanowski SKRZYDLATE SŁOWA. WIELKI SŁOWNIK CYTATÓW POLSKICH I OBCYCH Wydawnictwo Literackie, Kraków – luty 2005 Zdjęcia pochodzą ze strony:www.merlin.com.pl

4 Autor słownika o skrzydlatych słowach Według mnie skrzydlate słowa to także wyrażenia, zwroty i frazy, które z różnych powodów stały się sławne, utrwaliły się w pamięci szerokiego kręgu ludzi i są przez nich powtarzane. Czasem dlatego, że są mądre, piękne czy dowcipne, czasem dlatego, że charakteryzują postawę i poglądy jakiegoś wielkiego człowieka lub wiążą się z jakimś wydarzeniem. (...) Każde skrzydlate słowo jest oczywiście cytatem, ale nie każdy cytat jest skrzydlatym słowem. (Henryk Markiewicz, Mój życiorys polonistyczny z historią w tle, Kraków 2002) POWRÓT

5 Skrzydlate słowa To często przytaczane cytaty ze znanych utworów literackich, które z czasem weszły do frazeologii języka potocznego, odgrywając w nim rolę aluzyjnych powiedzeń, (...) nierzadko bez świadomości pochodzenia. Henryk Markiewicz, Andrzej Romanowski SKRZYDLATE SŁOWA. WIELKI SŁOWNIK CYTATÓW POLSKICH I OBCYCH POWRÓT

6 Zredaguj notatkę w formie punktów, która będzie zawierała najistotniejsze informacje o skrzydlatych słowach. Pamiętaj, że powinna być jednorodna stylistycznie. Wróć do dwóch poprzednich slajdów. Slajd nr 4, nr 5nr 4 nr 5

7 Z jakich utworów literackich pochodzą poniższe skrzydlate słowa? Niech żywi nie tracą nadziei. Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz. Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Juliusz Słowacki, Testament mój Jan Kochanowski, Na zdrowie Adam Mickiewicz, Dziady część II Kliknij, oby porównać odpowiedzi. Zdjęcia pochodzą ze strony:www.merlin.com.pl

8 Skrzydlate słowa Przytocz skrzydlate słowa, których autorami są : Grupa I – Adam Mickiewicz, Dziady cz.II, Bajki; Grupa II – Aleksander Fredro, Zemsta, Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł; Grupa III – Jan Kochanowski, Fraszki, Treny. Efekty pracy zaprezentujcie podczas podsumowania lekcji.

9 Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi ! Kto jest autorem tych słów, w jakich okolicznościach zostały one wypowiedziane? Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją! Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny, Warszawa 1979 Pierwsze Światowe Dni Młodzieży, Rzym 1985 Kliknij, oby porównać odpowiedzi.

10 Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą. Przejrzyj I Księgę i Epilog. Wypisz z nich cytaty, które wg Ciebie są skrzydlatymi słowami. Zaprezentuj je podczas podsumowania lekcji.

11 Zredaguj krótki tekst, którego częścią będą prezentowane niektóre z poniżej prezentowanych skrzydlatych słów. Słabości, twe imię kobieta! Coś się psuje w państwie duńskim. Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, niż ich się śniło waszym filozofom. Słowa, słowa, słowa. W tym szaleństwie jest w nim przecie metoda. Autorem wszystkich cytatów jest William Szekspir (Hamlet w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego).

12 Zadanie domowe Gazety codzienne, tygodniki oraz reklamy często parafrazują skrzydlate słowa, tytuły znanych dzieł literackich, filmów. Czy pamiętasz słynną reklamę, w której pojawiają się Sienkiewiczowskie słowa – Ojciec prać? (Potop) Znajdź podobne w wyżej zaproponowanych źródłach.

13 To już koniec lekcji. Mam nadzieję, że ćwiczenia i zadania nie sprawiły Ci trudności. Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "Lekcja dla III klasy gimnazjum SKRZYDLATE SŁOWA. Na dzisiejszej lekcji przyswoisz sobie nowe wiadomości oraz nabędziesz nowe umiejętności, które zwiększą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google