Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
„Wolontariat na rzecz aktywności społecznej ” XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

2 „Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia”
- to hasło przyświecało nam we wszystkich działaniach, które podejmowaliśmy, chcieliśmy wzbudzić w naszych rówieśnikach większą wrażliwość na innych ludzi, a tym samym zachęcić ich do aktywności.

3 Koło Młodych Kaszubów Jest to koło, które powstało z naszej inicjatywy, krótko po nadaniu imienia szkole „Ziemi Kaszubskiej”. Nikt nie zmusił nas do założenia tego koła, a jednak zdawaliśmy sobie sprawę, że przecież wiążą się z tym dodatkowe obowiązki, dodatkowa praca.

4 Koło Młodych Kaszubów Żeby zachęcić naszych rówieśników do wolontariatu na rzecz aktywności społecznej zorganizowaliśmy warsztaty filmowe …

5 Warsztaty filmowe z Panią Anną Cupa

6 Koło Młodych Kaszubów Udało nam się stworzyć film, który zaprezentowaliśmy w Sejmie RP, braliśmy udział w posiedzeniu Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Jako prezes KMK mogę powiedzieć, że niezmiernie cieszę się z tak wielkiej aktywności młodzieży. Na początku było nas 15, a teraz dołączają do nas kolejne roczniki, które bardzo angażują się w nasze działania czego dowodem są m.in. artykuły w lokalnych gazetach.

7

8

9 Koło Młodych Kaszubów Organizujemy wieczorki poetyckie dla mieszkańców gminy, ostatnio zaprosiliśmy także inną szkołę spoza naszej gminy aby „wspólnie działać” - bo jeśli nie my młodzi ludzie, to kto będzie dalej kultywował tradycje i zwyczaje, które w życiu Kaszub odgrywają tak wielką rolę…

10

11 Na Zjeździe Kaszubów w Płucku

12 Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny
Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny (MSE) jest już tradycją w naszej szkole. Co roku przyjeżdżają do nas tłumy młodzieży, której na sercu leży stale pogarszający się stan wód jezior kaszubskich. Spotykamy się by badać wodę, analizować wyniki i robić „coś” dla „naszej małej ojczyzny - Kaszub”

13 Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny
W tych działaniach młodzież w szczególny sposób może wykazać się aktywnością. Jest to dość nietypowa forma wolontariatu, w którą może zaangażować się każdy uczeń. Uczniowie, aby zapobiec degradacji jezior kaszubskich pod kierunkiem Pani Teresy Dyll – Sosnowskiej przygotowali kampanię „Najwyższa pora ratować kaszubskie jeziora”, która odbiła się głośnym echem w mediach.

14 Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny
Udzielaliśmy wywiadów, przygotowywaliśmy plakaty i ulotki, rozmawialiśmy z ludźmi, którzy mogą mieć wpływ na stan wód jezior kaszubskich. W lokalnej telewizji w programie „Tede Jo” ukazał się program podsumowujący działania młodzieży.

15 Młodzieżowa Rada Gminy
Naszym kolejnym pomysłem na działalność jest Młodzieżowa Rada Gminy. Ponieważ bardzo mało młodych ludzi interesuje się życiem gminy, chcielibyśmy przesz to zachęcić do aktywnego udziału na rzecz społeczności lokalnej. „Świadomi obywatele to obywatele korzystający ze swoich praw i aktywni”.

16 Młodzieżowa Rada Gminy
Jeżeli już w młodym wieku nie interesujemy się tym, co dzieje się w lokalnym społeczeństwie, to co będzie potem? Dlatego na tych spotkaniach chcielibyśmy rozmawiać nie tylko o istotnych problemach gminy, społeczeństwa, ale również o tym, dlaczego aktywny udział młodzieży jest tak ważny.

17 Aktywność społeczna – przez pamięć o tym co było…
Nasz kolejny, dość nietypowy pomysł, bo różni się formą jego realizacji. „Kto nie pamięta historii jest skazany na jej ponowne przeżycie” – z naszej inicjatywy został zorganizowany apel ku czci pomordowanych podczas wydarzeń Grudniowych w Gdyni.

18 Aktywność społeczna – przez pamięć o tym co było…
Oczywiście bez pomocy dyrekcji, nauczycieli, władz samorządowych nie dalibyśmy rady. Zrealizowaliśmy apel poświęcony właśnie tym wydarzeniom, w który zaangażowaliśmy uczniów naszej szkoły oraz szkolny chórek. Nie chcieliśmy jednak, aby to był zwyczajny apel, dlatego zaprosimy na niego rodzinę tragicznie zamordowanego Ludwika Piernickiego – ofiarę Grudnia 1970, jego matkę oraz rodzeństwo, wójta gminy oraz posła na sejm, który również pochodzi z naszego regionu. Zaplanowaliśmy również prelekcję pracowników IPN w Gdańsku - Pan Piort Szubarczyk oraz Pan Piotr Brzeziński, który jest współautorem książki „Zbrodnia bez kary”. Niestety coraz mniej młodych ludzi o tym pamięta, odkąd istnieje nasze Gimnazjum zawsze upamiętnimy to wydarzenie zapalając symboliczny znicz.

19 Aktywność społeczna – przez pamięć o tym co było…

20 Aktywność społeczna – przez pamięć o tym co było…

21 Debaty o wolontariacie i aktywności…
Postanowiliśmy organizować debaty, spotkania, na które moglibyśmy zapraszać aktywnych obywateli z naszej gminy. W spotkanych miałaby uczestniczyć młodzież z naszej gminy. Jest tyle ludzi, którzy potrzebują pomocy, nie tylko są to ludzie starsi, pomocy także potrzebują osoby w naszym wieku, a może nawet bardziej niż osoby starsze. Czasami wystarczy zwykła rozmowa, by ktoś inaczej spojrzał na swoje życie.

22 Debaty o wolontariacie i aktywności…
Na spotkaniach młodzieży rozmawialibyśmy o tym w jaki sposób możemy podejmować wolontariat w naszych miejscowościach. Chcielibyśmy zacząć właśnie od ludzi młodych, od pomocy w lekcjach, rozmowy, organizowania spotkań dla małych dzieci, których rodzicie często nie mają czasu na zabawę, a dla nas byłby to przyjemność i wewnętrzna satysfakcja z tego, że komuś pomagamy…


Pobierz ppt "XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google