Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Ciągnie się on od miasta Ciajükuan.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Ciągnie się on od miasta Ciajükuan."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Ciągnie się on od miasta Ciajükuan (Jiayuguan) u północnego podnóża gór Nan-Szan na wschód do miasta Szanhajkuan (Shanhaiguan) nad Morzem Żółtym. Poza głównym murem obronnym istnieje wiele murów biegnących równolegle do głównego lub otaczających określone miejsca.

4 Pierwsze fragmenty muru powstały w VI wieku p. n. e
Pierwsze fragmenty muru powstały w VI wieku p.n.e. Ochraniały one chłopów pracujących na polach przed atakami plemion nomadów. W III wieku p.n.e. za panowania Pierwszego Cesarza zjednoczonych Chin Cin Szy Huangti (Qin Shihuangdi) rozpoczęto poważne prace budowlane. Za ponowanie Pierwszego Cesarza w pracach budowlanych brało udział około 300 tysięcy żołnierzy i 500 tysięcy chłopów. W późniejszym okresie w pracach uczestniczyło 1,8 miliona przymusowych robotników, głównie więzniów i chłopów, z których tysiące zmarło w czasie pracy. Wielki Mur Chiński ma wysokość 5-10 metrów i szerokość 5-8 metrów. Co metrów wznoszono wieżę obserwacyjną. Na całej długości muru jest ich około 20 tysięcy. Przez wiele lat mur spełniał swoją funkcje obronną, jednakże w 1211 roku wódz Mongołów Czyngis-chan najechał Chiny. Wielki Mur Chiński stanowi największą atrakcje turystyczną Chin. Każdego roku przyciąga on rzesze turystów, głównie w części na północny zachód od Pekinu. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

5

6 W sierpniu 1812 roku szwajcarski podróżnik i badacz Bliskiego Wschodu Johann Ludwig Burckhardt odkrył leżące pośrodku pustyni starożytne miasto, wykute w stromych ścianach wapiennych, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Odkrytym na nowo miastem była Petra, która leży na terytorium dzisiejszej Jordanii.

7 a miasto szybko się bogaciło.
Petra (po grecku skała) była dawną stolicą królestwa arabskiego plemienia Nabatejczyków. W IV w. p.n.e. to koczownicze plemię osiadło na otoczonym górami płaskowyżu, dostępnym jedynie przez wąskie przejście, nazywane Sik al-Barid. W ciągu następnych trzech wieków Petra stała się ośrodkiem handlu na skrzyżowaniu dwóch wielkich szlaków handlowych: jeden łączył Zatokę Perską z Morzem Śródziemnym, a drugi Syrię z Morzem Czerwonym. Kupcy przybywali tam ze swoimi karawanami, by odpocząć, zaopatrzyć się w żywność i wodę, a także sprzedać część swoich towarów. Nabatejczycy czerpali dochody z podatków nałożonych na karawany, a także z ze świadczonych im usług. Z czasem sami mieszkańcy Petry zajęli się handlem, a miasto szybko się bogaciło. W tym okresie powstały liczne budowle, na zachodnich stokach masywu Dżabal asz-Szara wykuto wiele świątyń i komnat grobowych. Styl rzeźbiarski w jakim powstały budowle historycy sztuki określają jako symbiozę sztuki hellenistycznej i orientalnej. Rozwój Petry trwał do III wieku n.e., kiedy to na otwarciu nowych szlaków handlowych skorzystało inne miasto – Palmyra, na północny wschód od Damaszku, Petra zaś poczęła tracić na znaczeniu i popadła w zapomnienie. W 1985 roku Petra została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku uczestnicy globalnego głosowania wybrali ją jednym z nowych siedmiu cudów świata.

8

9 Pomnik Chrystusa Zbawiciela znajduje się w Rio de Janeiro na szczycie granitowego wzniesienia Corcovado o wysokości 710 metrów. Statua jest symbolem miasta, najbardziej imponującym i charakterystycznym elementem Rio de Janeiro.

10 W 1921 roku w całej Brazylii rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika Chrystusa, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości państwa. Początkowo rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż, a także postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy - olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Odsłonięcie Pomnika Chrystusa Zbawiciela miało miejsce 12 października 1931 roku. Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, który włączył oświetlenie z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Ponowne odsłonięcie pomnika odbyło się po zainstalowaniu nowege oświetlenie, które zostało włączono przez papieża Pawła VI. Z okazji 50. rocznicy wzniesienia budowli, 12 października 1981 papież Jan Paweł II po raz kolejny dokonał odsłonięcie pomnika. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

11

12 Machu Picchu leży około 100 km od Cuzco, po wschodniej ścianie Andów Peruwiańskich, między szczytami Machu Picchu i Wayna Picchu na wysokości około 2300 m n.p.m. Odkrył je w 1911 roku amerykański profesor z uniwersytetu Yale - Hiram Bingham.

13 ofiarnym zwana Torreon.
Machu Picchu było osiedlem Inków wzniesionym w połowie XV wieku. W latach Inkowie z niewiadomych powodów opuścili miasto. W Machu Picchu archeolodzy odkryli liczne świątynie i budowle o charakterze religijnych. Jedną z takich budowli jest skalna platforma z granitowymi schodami, którą archeolodzy nazwali Intihuatana. Podobne budowle służyły Inkom jako zegary słoneczne. W mieście znajduje się również dobrze zachowana Świątynia Słońca oraz półokrągła wieża z ołtarzem ofiarnym zwana Torreon. Miasto było położone na różnych poziomach i żeby zachować dobrą komunikację Inkowie zbudowali liczne schody, które łącznie mają około 1200 stopni. Z centralnej części osiedla wznosiły się setki tarasów uprawnych, na których Inkowie uprawiali ziemniaki, warzywa oraz zboża. Ziemia do uprawy pochodziła zapewne z położonej 500 metrów poniżej osiedła rzeki Urubamba. Badania archeologiczne ujawniły, że miasto były zamieszkane głównie przez kobiety, które to najprawdopodobniej były ajillas - wybrane dziewczęta składane jako ofiary w obrzędach kultu Słońca. Machu Picchu jest uważana za sanktuarium Dziewic Słońca. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

14

15 Chichén Itzá znajduje się w na półwyspie Jukatan w Meksyku
Chichén Itzá znajduje się w na półwyspie Jukatan w Meksyku. Jest to zrujnowane, porośnięte roślinnością miasto, które pod koniec XIX wieku odkrył archeolog amator, Amerykanin Edward Herbert Thompson.

16 Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 r
Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 r. (w okresie klasycznym rozwoju sztuki Majów). Prezentują one typowe cechy architektury Majów (są to niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach). Największe budowle wzniesione zostały w okresie wpływów Tolteków. Powstały w tym czasie: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w pelotę (o długości 150,0 m), El Castillo – świątynię Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynię Wojowników (Templo de los Guerreros), grupę Tysiąca Kolumn i Świątynię Jaguara. Największy rozwój datowany jest na X – XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od roku 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

17

18 Koloseum jest jedną z najwspanialszych budowli antycznych
Koloseum jest jedną z najwspanialszych budowli antycznych. Kiedyś demonstrowało potęgę Rzymu, dzisiaj budzi respekt i zachwyt zwiedzających.

19 Wspaniały amfiteatr, mieszczący się na terenach parku Domus Aurea Nerona, został wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Budowa rozpoczęła się w 72 roku za panowania Wespazjana i wykończona w 80 roku przez Tytusa, stąd też budowla zwana jest amfiteatrem Flawiuszów. Z kolei nazwa Koloseum pochodzi od ogromnego posągu Nerona o wysokości 36 m., który znajdował się w pobliżu amfiteatru. W 445 roku Koloseum zostało uszkodzone przez trzęsienie ziemi. Kolejnych zniszczeń dokonali mieszkańcy Rzymy, którzy traktowali amfiteatr jako kopalnię materiału do budowy. Niszczenia budowli zaprzestano dopiero w 1744 roku, kiedy to ogłoszono Koloseum miejscem uświęconym krwią męczenników chrześcijańskich. Został umieszczony w amfiteatrze krzyż, a także Benedykt XIV odprawił pierwszą drogę krzyżową. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

20

21 Tadź Mahal znajduje się w Agrze, w zachodniej części Niziny Gangesu
Tadź Mahal znajduje się w Agrze, w zachodniej części Niziny Gangesu. Jest on najsłynniejszą budowlą Indii. Budynek ma cebulasty kształt, z wieżyczkami na skrzydłach, środkowa kopuła ma 17,7 m średnicy i 24,5 m wysokości.

22 narodowe dzieło sztuki.
Tadż Mahal został wybudowany przez Szahdżahana, indyjskiego cesarza z dynastii Mogołów, dla uczczenia pamięci ukochanej żony Arjumand Banu Baygam, zwanej Mumtaz Mahal, co znaczy perła pałacu. Mumtaz Mahal zmarła wkrótce po urodzeniu czternastego dziecka, a Szahdżahan ogłosił dwuletnią żałobę narodową: zakazał świętowania, słuchania muzyki, używania perfum, a także noszenia biżuterii. Postanowił on także wybudować mauzoleum. Do pracy sprowadził architektów, rzeźbiarzy z Persji, Turcji i Samarkandy, z Wenecji natomiast pochodził dekorator wnętrz. Prace nad mauzoleum zostały ukończone w roku 1648 roku, natomiast budowę otaczających budynków oraz perskiego ogrodu zakończono 5 lat później. Przy pracach brało udział 20 tysięcy robotników. Tadż Mahal na całym świecie uważany jest za najcudowniejsze dzieło architektury indyjskiej, w Indiach uznane jest za świętość narodową, narodowe dzieło sztuki. W 2004 roku świętowano 350. rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

23

24 Yuki Kajiura - A Song Of Storm And Fire
Wykonawca: Piotr Rozynek Obrazy: Teksty: Muzyka: Yuki Kajiura - A Song Of Storm And Fire


Pobierz ppt "Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Ciągnie się on od miasta Ciajükuan."

Podobne prezentacje


Reklamy Google