Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Automatyczne wyświetlanie Klikaj tylko, gdy pojawi się ikona myszki inaczej utracisz wiele animowanych fotografii Slides will advance automatically.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Automatyczne wyświetlanie Klikaj tylko, gdy pojawi się ikona myszki inaczej utracisz wiele animowanych fotografii Slides will advance automatically."— Zapis prezentacji:

1

2 Automatyczne wyświetlanie Klikaj tylko, gdy pojawi się ikona myszki inaczej utracisz wiele animowanych fotografii Slides will advance automatically

3 53°5534N 18°4204E Pelplin Pelplin - miasto położone jest w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim, nad rzeką Wierzycą w regionie zwanym Kociewiem. Historia miasta datuje się od roku 1274 kiedy to ówczesną wieś Polplin książę pomorski podarował zakonowi cystersów. Pelplin przez wieki związany jest z kościołem katolickim. Od 1823 stał się stolicą biskupów chełmińskich. Nad miastem góruje gotycka Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która pierwotnie była świątynią Zakonu Cystersów. W 1829 w pomieszczeniach poklasztornych otwarto seminarium duchowne, a w kilka lat później przy katedrze otwarto słynne liceum Collegium Marianum. Od 1992 Pelplin zostaje stolicą nowo utworzonej Diecezji pelplińskiej. W 1999 roku miasto odwiedził z pielgrzymką papież Jan Paweł II. W Katedrze organizowane są Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej. Aktualnie miasto zamieszkuje około 1900 osób.

4 W 1999 roku na Górze Jana Pawła II (92m npm.) postawiono stalowy, podświetlany 33-metrowy krzyż, pod którym w czasie pielgrzymki papież odprawił Mszę św.

5 Fragment centrum miasta

6 Bazylika Katedralna budowana była od 1380 roku przez około 250 lat. Jest wiodącym zabytkiem Pelplina i jest drugim co do wielkości kościołem ceglanym w Polsce. Wejście główne do Katedry. Po prawej stronie przykatedralne liceum Collegium Marianum

7 Ołtarz główny bazyliki wykonany z drewna i złocony powstał w 1623 roku ma 25,5 m wysokości i uznawany jest za najwyższy w Europie. W Katedrze zamontowano łącznie 23 ołtarze Misternie wykonane gotyckie sklepienie gwiaździste w nawie głównej bazyliki. Jest to najstarsze tego typu sklepienie w kontynentalnej Europie.

8 Organy główne na emporze nad wejściem głównym wybudował berliński organmistrz Carl August Buchholz w latach Instrument był kilkukrotnie przebudowywany. Neogotycka oprawę instrumentu wykonał Wallbaum z Nowego Portu. Organy należą do grupy największych w kraju. Barokowe organy na emporze południowego transeptu po renowacji w latach 2000÷2003. Organy należą obecnie do nielicznych zachowanych w Europie XVII-wiecznych sprawnych instrumentów barokowych.

9 Prezbiterium – po obu stronach bogato rzeźbione drewniane ławki (stalle) Ambit – obejście prezbiterium za ołtarzem głównym

10

11 Kiedyś zielone serce klasztoru, otoczony z czterech stron krużgankami kwadratowy ogród zwany wirydarzem

12 Kaplica św. Krzyża

13 Krużganki klasztorne z łukowymi obrazami z XVII wieku

14 Płyta nagrobna upamiętniająca poległych 600 żołnierzy armii napoleońskiej z 1807 roku

15 Gotycki Kościół pw. Bożego Ciała z XV wieku

16 Pałac Biskupi

17 Fragment ogrodów biskupich

18 Ogrody biskupie - Pomnik Johannesa Gutenberga - złotnika i mincerza Rekonstrukcja prasy drukarskiej mistrza Gutenberga wykonana na podstawie XV wiecznych rycin, wystawiana w Muzeum Diecezjalnym Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii wydrukowanej przez Gutenberga metodą ruchomej czcionki

19 Kolekcja sztuki nowożytnej od baroku po czasy współczesne

20 Skarbiec muzealny – zbiory paramentów liturgicznych

21

22 Foto i opracowanie: Tadeusz Łomiński 2012 © Muzyka: J.S.Bach – Jesu joy of man's desiring


Pobierz ppt "Automatyczne wyświetlanie Klikaj tylko, gdy pojawi się ikona myszki inaczej utracisz wiele animowanych fotografii Slides will advance automatically."

Podobne prezentacje


Reklamy Google