Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kajakiem w nieznane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kajakiem w nieznane."— Zapis prezentacji:

1 Kajakiem w nieznane

2 Witam Państwa na Kociewiu...
…Kociewie to region etniczno-kulturowy, którego odrębność określa przede wszystkim gwara kociewska, najbardziej uchwytny element tej ziemi. Kociewie obejmuje pod względem fizyczno-geograficznym w całości obszar Pojezierza Starogardzkiego, część Wysoczyzny Świeckiej i zachodni fragment Borów Tucholskich. Leży w dorzeczu dwóch rzek uchodzących do Wisły: Wierzycy i Wdy… …Kociewie nie jest krajobrazowo jednolite. Można się o tym przekonać, wędrując przez dwa podstawowe, naturalne podregiony - mniejszy, przygraniczny: lewobrzeżnej doliny Dolnej Wisły, oraz większy, niejako centralny: wysoczyzny denno morenowej o odmiennej od poprzedniego genezie i rzeźbie.

3 Zapraszam Państwa na wycieczkę - spływ kajakiem po rzece Wdzie…
Wda jest piękną nizinno-leśną rzeką. Jest to lewy dopływ Wisły, do której wpada za Świeciem. Źródła Wdy znajdują się w okolicach Jeziora Wieckiego, niedaleko Bytowa. Przepływa przez Pojezierze Kaszubskie, przepiękną, porośniętą borami Równinę Tucholską i Wysoczyznę Świecką. Jest to jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych Polski. Wdę nazywa się również Czarną Wodą. Wda pięknie meandruje wśród lasów tworząc liczne zakola i często zmieniając kierunek. Szlak jest bardzo dobrze położony pod względem komunikacyjnym. Wdę charakteryzuje to, iż nadaje się na spływy nawet podczas suszy. Nie spotyka się tutaj problemu zbyt niskiego stanu wody.

4 Oto trasa wycieczki … …Trasa spływu zaczyna się w Czarnej Wodzie, a kończy w Świeciu. Będziemy mijać malownicze miejsca, wsie i małe miasteczka: Wdę, Łuby, Starą Rzekę, Tleń, a także jeziora Żur, Gródek.

5 …Szlak Wdy to jedna z najbardziej malowniczych tras kajakowych w Polsce. Znajduje się w regionie o mniejszym natężeniu cywilizacji, zachwycając swym pięknem dzikiej przyrody i cudownych krajobrazów…

6 Górny odcinek rzeki należy do bardzo kapryśnych i słabo nadaje się do spływu rodzinnego. Jest to fragment dla ludzi lubiących wyzwania. Większość spływów rozpoczyna się od miejscowości Czarna Woda i kończy się w Tleniu. Ten odcinek daje się pokonać w ciągu jednego tygodnia, a chętni, którzy chcą dotrzeć do ujścia potrzebują jeszcze kolejnych dwóch dni.

7 Podczas spływu można zwiedzić:
wystawę „Przyroda Borów Tucholskich” w Czarnej Wodzie - dworek z XIX/XX wieku we Wdeckim Młynie - kościół w Hucie Kalnej z XVII wieku - rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”

8 Turystyka kajakowa po Wdzie to sama przyjemność
Turystyka kajakowa po Wdzie to sama przyjemność! Na trasie istnieją pomniki przyrody, takie jak: głazy narzutowe w rzece, przybrzeżne wiekowe dęby oraz rezerwaty przyrody.

9 Uroku dodają rzece lasy, liczne zakola, niekiedy mocno rozczłonkowane rozlewiska, a także przepiękne, wąskie zatoczki. Niekiedy po Wdzie płynie się po kamienistym podłożu, innym razem meandruje wśród zarośli, trzcin i szuwarów, stanowiących prawdziwy raj dla dzikiego ptactwa.

10 Ta krótka charakterystyka szlaku Wdy nie oddaje całego piękna tej rzeki…
…Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do aktywnego wypoczynku na tym terenie.

11 Zapraszam Państwa do zajrzenia na strony internetowe:

12 Dziękuję Państwu serdecznie za uwagę, pozdrawiam i do zobaczenia na spływie kajakowym po malowniczej rzece Wdzie. Szanowni Państwo

13 Bibliografia Zdjęcia: Tekst:
Tekst: Ellwart, Jarosław Kociewie wśród lasów, jezior i rzek. Wyd ISBN Milewski, Józef Pojezierze Kociewskie i okolice ISBN X

14 Prezentację wykonał: Kamil Bielicki z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. H. Sienkiewicza w Tczewie


Pobierz ppt "Kajakiem w nieznane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google