Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą?"— Zapis prezentacji:

1 Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą?

2 mgr Jacek Ruciński

3 3 Tresura a wychowanie Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Tresura zespół działań mających na celu przyzwyczajenie i wdrożenie (nauczenie) do wykonywania określonych czynności przez stosowanie systemu kar i nagród Wychowanie świadome oddziaływanie przez wychowawcę na wychowanka w celu uzyskania trwałej zmiany w jego osobowości

4 4 Nagradzanie i karanie Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Po co są nagrody i kary? Aby wpływać na zachowanie

5 5 Nagradzanie i karanie Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Po co wpływać na zachowanie? Żeby nauczyć zasad Celem wychowania jest nauczenie dziecka niezbędnych umiejętności i reguł życia w społeczeństwie, tak aby potrafiło ono po osiągnięciu dojrzałości samodzielnie funkcjonować.

6 6 Wychowanie jako wyznaczanie granic Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Czy dzieci potrzebują zasad ustalanych przez dorosłych? Tak, tracą bez nich poczucie bezpieczeństwa Zasady stanowią niejako granice, które mówią jakie zachowanie jest pożądane, a jakie nie Zasady powinny być JASNE, STABILNE i ZROZUMIAŁE

7 7 Zrozumiałość granic Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Dziecko funkcjonuje na konkretnym poziomie myślenia, dlatego rozmowa z nim powinna przebiegać na tym samym poziomie. Logiczne wyjaśnienie dzieciom, dlaczego dane zachowanie jest zakazane powoduje, że reguły postępowania stają się ZROZUMIAŁE. Dzieci postrzegają je wówczas jako logicznie wynikające z konkretnych przesłanek, a nie niezrozumiały wymysł rodziców, mający na celu uprzykrzenie im życia.

8 8 Jasność granic Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Oddziaływanie rodzica na dziecko to nie tylko słowa – to, co mówi, lecz także czyny – to co robi. Widoczna konsekwencja między jednym a drugim jest niezwykle ważna. Na przykład, kiedy mówimy dziecku, że powinno posprzątać rozrzucone w salonie zabawki, a następnie sprzątamy je za nie sami (bo za chwilę maja przyjść goście, a dziecko uparcie odmawia porządku) wysyłamy sprzeczny komunikat. W tej sytuacji czyny działają silniej niż słowa, przez co dziecko uczy się, że wcale nie trzeba podporządkowywać się rodzicowi, wystarczy bowiem wystarczająco długo się sprzeciwiać, aby nie musieć robić tego, o co prosi rodzic. Ustalone granice powinny być JASNE, a to oznacza, że nasze czyny muszą iść w parze ze słowami.

9 9 Stałość granic Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Co to znaczy, że granice są STAŁE? Jasne wyznaczenie granic oznacza, że wprowadzone zasady są znane dla dziecka, które nie ma wątpliwości, w jakich sytuacjach są one wymagane i oczekiwane. Jeśli obowiązuje np. zasada, że grać na komputerze można dopiero po zjedzeniu obiadu i odrobieniu lekcji, to te warunki powinny być dziecku znane, a ich zasadność wytłumaczona (np.: Nie chcę, aby komputer przeszkadzał ci w nauce, dlatego nie możesz grać, dopóki nie odrobisz lekcji.). Ważne jest też, by zasada ta była zawsze obowiązująca - dlatego też lepiej nie robić wyjątków (np. dlatego, że w tej konkretnej chwili nie możemy pomóc dziecku przy zadaniu), wyjątki będą zacierać jasność zasady i zachęcać do testowania granic.

10 10 Nienaruszalność granic Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Czy granice są nienaruszalne? Wraz z rozwojem i dorastaniem rośnie poziom umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, a także poziom odpowiedzialności dziecka. Dostosowanie granic do postępów rozwojowych będzie najlepszą nagrodą za stosowanie się do zasad ustalanych przez rodziców. Swoboda decydowania i wolność decydowania stopniowo przyznawane zachęcają dziecko do dalszych wysiłków w przestrzeganiu granic. Pokazują jednocześnie, że drogą do osiągania swoich celów nie jest bunt i opór, a współpraca.

11 11 Kara – naturalna konsekwencja Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Dzieci od czasu do czasu chcą testować granice, co wiąże się z okazjonalnym łamaniem zasad. Jak wtedy reagować? Kara powinna być naturalną konsekwencją. Przykład: jeśli dziecko nie chce wstawać na czas, powinno wieczorem pójść wcześniej spać. Po kilku dniach można znów pozwolić mu posiedzieć dłużej, z zastrzeżeniem, że jest to próba i sprawdzenie, czy będzie potrafiło wstać rano.

12 12 Kiedy i czym nagradzać? Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Kiedy nagradzać? Na początku zawsze, gdy zachowanie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami, potem stopniowo coraz rzadziej. Czym nagradzać? Zawsze pochwałą – pochwała rodzica utwierdza w przekonaniu, że wysiłek dziecka jest dostrzegany i doceniany. Dodatkowo taka pochwała nic nie kosztuje i jest zawsze dostępna. Największą nagrodą niech będzie zwiększanie swobody i przesuwanie granic ku większej wolności dziecka w stanowieniu o sobie – oczywiście wtedy, gdy mamy pewność, że wolność nie przerośnie dziecka.

13 13 Obecność uczuć – coś, co różni wychowanie od tresury Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Uczucia dziecka W trakcie poznawania granic, ich testowania i ponoszenia konsekwencji swojego postępowania u dzieci nieodłącznie pojawiają się emocje, zwłaszcza nieprzyjemne, takie jak: złość, frustracja, poczucie skrzywdzenia. Uczucia rodzica Gdy dzieci się nam sprzeciwiają czujemy złość, smutek i wiele innych emocji. Warto mówić o tym dzieciom, stajemy się przez to w ich oczach bardziej autentyczni. Słowa pomocne w takich sytuacjach to: niepokoi mnie…, martwię się gdy…, jest mi przykro kiedy….

14 14 Literatura Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą? Polecana literatura: R.J. MacKenzie, Kiedy pozwolić, kiedy zabronić, GWP, Gdańsk 2007 J. Korczak, Jak kochać dziecko, J. Santorski & CO, Warszawa 2002

15 Kontakt ul. Rękawka 3/ Kraków Biura ul. Wiśniowa 36 m Warszawa ul. Iwana Pawłowa 1/ Wrocław ul. Kościuszki 31a/ Olsztyn Dziękuję!


Pobierz ppt "Nagrody i kary – co zrobić, aby wychowanie nie stało się tresurą?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google