Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK UCHRONIĆ DZIECI I MŁODZIEŻ PRZED SIĘGANIEM PO UŻYWKI???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK UCHRONIĆ DZIECI I MŁODZIEŻ PRZED SIĘGANIEM PO UŻYWKI???"— Zapis prezentacji:

1 JAK UCHRONIĆ DZIECI I MŁODZIEŻ PRZED SIĘGANIEM PO UŻYWKI???

2 Prewencja, czyli przeciwdziałanie problemowi jest znacznie skuteczniejsze niż leczenie jego skutków ? Ryzyko zetknięcia się dziecka z używkami jest w dzisiejszych czasach bardzo wysokie, a usuwanie szkód i konsekwencji czasochłonne i trudne. Liczne fakty na temat szkodliwości wszelkich używek powinny skłonić dorosłych do reagowania, ale i działania prewencyjnego w środowisku dzieci i młodzieży. Specjaliści wkładają coraz więcej wysiłku w zapobieganie chorobom i wszelkiej patologii. Zachowania prewencyjne uznaje się obecnie za bardziej skuteczne i trwałe, niż przeciwdziałanie zaistniałym już skutkom.

3 Oto kilka pomysłów, sugerujących co możesz zrobić, aby zmniejszyć szanse na kontakt Twojego dziecka z używkami.

4 Podstawą przeciwdziałania jest rozmowa - należy przekazać kluczowe informacje na temat niebezpieczeństw i pułapek związanych z używkami. - Rozmawiaj z dzieckiem na temat alkoholu, narkotyków i papierosów. Bez moralizowania i straszenia przekaż, w jaki sposób działają i jakie są najważniejsze konsekwencje konkretnych używek. -Jeśli dziecko jest starsze porozmawiaj o konsekwencjach psychologicznych sięgania po alkohol, czy narkotyki. -Rozmowa, ale i aktywne słuchanie mogą sprzyjać wyłonieniu się problemów, jakie nastolatek aktualnie przeżywa.

5 -Dla uwiarygodnienia swojego przekazu bądź dla swojego dziecka dobrym przykładem - ono doskonale widzi i zna Twoją postawę wobec używek, o których mówisz. Jeśli chcesz uchronić swoich najbliższych przed szkodliwymi następstwami ich zażywania, najlepiej zacznij od zmiany własnej postawy. -Ustal jasne zasady dotyczące wszelkich używek. Granice pozwalają rozpoznawać dzieciom, co jest złe, a co dobre i akceptowalne. Wyraźnie zakomunikuj, że picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków jest zakazane. Warto podkreślić, że zasada ta jest stworzona z miłości i troski o ich dobro. Bądź dla swojego dziecka przyjacielem, a nie wrogiem. Zbyt surowe, nieuzasadnione zakazy mogą przyczynić się do postawy buntowniczej. Pamiętaj - gdy ustalona zasada zostanie złamana, zawsze wyciągaj ustalone wcześniej konsekwencje. Ważne, aby kary były adekwatne do wieku dziecka.

6 -Pomóż swojemu dziecku wykształcić jego własny system wartości
-Pomóż swojemu dziecku wykształcić jego własny system wartości. Bądź dla niego wsparciem i podporą. Dla błądzących nastolatków wartości są niezwykle ważnym ugruntowaniem i poczuciem wchodzenia w dorosłość. Sprzyjają również wzmacnianiu pewności siebie. Bez obranych priorytetów i celów bardzo łatwo jest ulec urokowi używek. Ponadto świadomość, co jest dobre a co złe dodaje odwagi w podejmowaniu decyzji i w ewentualnej obronie własnego zdania. Rola dorosłego polega nie tylko na byciu przykładem, ale i drogowskazem w odnalezieniu najważniejszych aspektów w życiu.

7 -Zorganizuj dziecku czas
-Zorganizuj dziecku czas. Okres wakacji jest najlepszy na eksperymentowanie z używkami. Dlaczego? Ponieważ dzieci i młodzież mają wówczas najwięcej czasu, a zarazem najmniej kontroli ze strony dorosłych. Młodzi ludzie sięgają najczęściej po alkohol, papierosy, czy narkotyki z nudy, ale i chęci eksperymentowania. Atrakcyjne, twórcze i zdrowe zajęcia staną się obszarem do eksplorowania nowości, ale i zabiją wakacyjną nudę (zwłaszcza u dzieci spędzających wakacje w mieście). Będą również źródłem ciekawych doświadczeń, które na pewno zaowocują w przyszłości.

8 -Pomóż wykształcić wysoką samoocenę
-Pomóż wykształcić wysoką samoocenę. Dzieci i młodzież w wieku najbardziej podatnym na eksperymentowanie z używkami są jednocześnie w okresie kształtowania swojej samooceny i umiejętności społecznych. Pomoc rodzica czy pedagoga jest tutaj jak najbardziej wskazana. Ich rola leży we wspieraniu i pomocy, by nastolatek czuł się dobrze sam ze sobą. Akceptacja, jawna aprobata dla wskazanych postaw i zachowań, oraz zaufanie sprzyjają wykształceniu się u dziecka wiary w siebie. Okres młodzieńczy to także nauka asertywności i radzenia sobie z naciskiem grupy rówieśniczej. Umiejętność poradzenia sobie z namowami kolegów będzie na tym etapie bardzo cenna. Pomóż, więc dziecku nauczyć się odmawiać w sposób zgodny z jego uczuciami i oczekiwaniami.

9 -Rozmawiaj z rodzicami innych dzieci
-Rozmawiaj z rodzicami innych dzieci. Wzajemne wsparcie i wymiana informacji są wskazane i mogą być bardzo pomocne. Wspólnie zawsze łatwiej znaleźć rozwiązania. -Czasami dorośli niestety nie mają wpływu na to, czy ich dziecko zetknie się z używkami. Mogą jednak wiele zrobić, by opóźnić moment pierwszego kontaktu a tym samym zapobiec uzależnieniu. Wpojone wartości powinny uniemożliwić niebezpieczny kontakt z alkoholem czy narkotykami. Wzmacniana wiara w siebie stanie się fundamentem potrzebnym do tego, by nigdy nie próbować podwyższać swojej samooceny szkodliwymi używkami.

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "JAK UCHRONIĆ DZIECI I MŁODZIEŻ PRZED SIĘGANIEM PO UŻYWKI???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google