Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,"— Zapis prezentacji:

1 Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny, praca ta często staje się niezwykle skomplikowana, wymagająca i frustrująca. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny, praca ta często staje się niezwykle skomplikowana, wymagająca i frustrująca. Elizabeth Pantley

2 Samo słowo dyscyplina wielu rodzicom kojarzy się z surowymi karami i płaczącym dzieckiem. Samo słowo dyscyplina wielu rodzicom kojarzy się z surowymi karami i płaczącym dzieckiem. Dyscyplina nie polega na karaniu i nie musi skutkować płaczem. Dyscyplina nie polega na karaniu i nie musi skutkować płaczem.

3 Dyscyplina bez płaczu oznacza skuteczne wychowanie poprzez unikanie łez i złości. Dyscyplina bez płaczu oznacza skuteczne wychowanie poprzez unikanie łez i złości. Kiedy dziecko nas nie słucha i płacze nauka nie przynosi żadnych efektów. Kiedy dziecko nas nie słucha i płacze nauka nie przynosi żadnych efektów.

4 Zosia maluje farbami jajka dla babci, a wokół jest wielki bałagan…

5 Co mama Zosi zrobiła źle: Mama próbowała wywrzeć na Zosię nacisk za pomocą wielu próśb i pytań zaczynających się od słowa dlaczego Mama próbowała wywrzeć na Zosię nacisk za pomocą wielu próśb i pytań zaczynających się od słowa dlaczego W ten sposób nie osiągnęła żadnego efektu, ponieważ sprowokowała Zosię do bezsensownych odpowiedzi typu: Bo nie i niekończącej się dyskusji. W ten sposób nie osiągnęła żadnego efektu, ponieważ sprowokowała Zosię do bezsensownych odpowiedzi typu: Bo nie i niekończącej się dyskusji. Mama w żadnym wypadku nie powinna sprzątać za Zosię. Mama w żadnym wypadku nie powinna sprzątać za Zosię.

6 Jak powinna postąpić mama: Mama powinna wyrażać się jasno i dać Zosi jednoznaczny komunikat czego od niej chce: Mama powinna wyrażać się jasno i dać Zosi jednoznaczny komunikat czego od niej chce: Zosiu posprzątaj teraz swoje rzeczy odkurzę twój pokój Zosiu posprzątaj teraz swoje rzeczy odkurzę twój pokój Jeśli Zosia nie zareaguje: W takim razie nie odkurzę twojego pokoju i będziesz musiała zrobić to sama zanim wyjdziesz na lekcję angielskiego Jeśli Zosia nie zareaguje: W takim razie nie odkurzę twojego pokoju i będziesz musiała zrobić to sama zanim wyjdziesz na lekcję angielskiego Mama powinna mówić krótko, konkretnie i stanowczo żądać wykonania polecenia. Mama powinna mówić krótko, konkretnie i stanowczo żądać wykonania polecenia.

7 Czteroletni Kacper z zapałem naprawia swoje auto plastikowym śrubokrętem, który dostał od dziadka… Czteroletni Kacper z zapałem naprawia swoje auto plastikowym śrubokrętem, który dostał od dziadka…

8 Co mama zrobiła źle: zajęła się pracą w kuchni i zapomniała o swojej groźbie, mimo, że Paweł jeszcze dłuższą chwilę drażnił się z bratem. zajęła się pracą w kuchni i zapomniała o swojej groźbie, mimo, że Paweł jeszcze dłuższą chwilę drażnił się z bratem. Jeśli rodzice ciągle tylko grożą podjęciem określonych działań, ale ich potem nie realizują to dzieci wykorzystują ten brak konsekwencji i nie stosują się do ich poleceń. Jeśli rodzice ciągle tylko grożą podjęciem określonych działań, ale ich potem nie realizują to dzieci wykorzystują ten brak konsekwencji i nie stosują się do ich poleceń.

9 Jak należało postąpić: Należało wprowadzić swoją groźbę w czyn i nie pozwolić na wyjście Pawła do kolegów. Należało wprowadzić swoją groźbę w czyn i nie pozwolić na wyjście Pawła do kolegów. Rodzice: zanim wydacie jakieś zakazy zastanówcie się dobrze, czy będziecie w stanie konsekwentnie je zrealizować. W przeciwnym razie tracicie autorytet. Rodzice: zanim wydacie jakieś zakazy zastanówcie się dobrze, czy będziecie w stanie konsekwentnie je zrealizować. W przeciwnym razie tracicie autorytet.

10 Marcin organizuje w ogrodzie mamy mecz piłki nożnej…

11 Co mama zrobiła źle: Wpadła w furię i uderzyła Marcina! Wpadła w furię i uderzyła Marcina! Kary fizyczne jako środek wychowawczy są niedopuszczalne!!! Kary fizyczne jako środek wychowawczy są niedopuszczalne!!!

12 Jak należało postąpić: Powstrzymać chwilowo falę gniewu, wziąć głęboki oddech i dopiero potem zareagować. Powstrzymać chwilowo falę gniewu, wziąć głęboki oddech i dopiero potem zareagować. Nie karać w silnym wzburzeniu! Nie karać w silnym wzburzeniu! Przeprowadzić z dzieckiem wyjaśniającą, rzeczową rozmowę. Przeprowadzić z dzieckiem wyjaśniającą, rzeczową rozmowę. Powiedzieć mu, że zniszczenie ogródka sprawiło mamie wielką przykrość. Powiedzieć mu, że zniszczenie ogródka sprawiło mamie wielką przykrość.

13 1. Bądź konsekwentny. Nie rzucaj słów na wiatr i nie zmieniaj zdania. 2. Rozmawiaj z dzieckiem rzeczowo i stanowczo egzekwuj wykonanie polecenia. 3. Jasno formułuj swoje oczekiwania. 4. Nie podnoś głosu i nie krzycz na dziecko. 5. Nigdy nie używaj obraźliwych zwrotów typu: Zejdź mi z oczu-nie cierpię Cię! 6. W żadnym razie nie stosuj kar fizycznych! 7. Dostrzegaj wszelkie pozytywne zachowania swojego dziecka i nagradzaj je!

14 Dziękuję za uwagę! Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google