Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 30 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 30 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 30 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „E-VIVE.PL” Decentralizacja NFZ. Konsolidacja świętokrzyskich szpitali Zmiany w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia będą polegały na koordynowaniu szpitali przez służby wojewody. To jeden z punktów dotyczący decentralizacji NFZ. Ponadto nieunikniona jest konsolidacja szpitali, która ma wpłynąć na polepszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz poprawić sytuację finansową placówek medycznych. - Konsolidacja szpitali nie jest chyba przez nikogo już podważana - powiedział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz. W spotkaniu poświęconym ochronie zdrowia wicemarszałek odpowiedziany za służbę zdrowia mówił o zaletach takiego kroku w odniesieniu do szpitalika dziecięcego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie. Jak zapewnił Grzegorz Świercz, kroki w celu konsolidacji zostaną podjęte po wakacjach. Cała procedura potrwa kilka miesięcy. Jednak pierwsze działania już są w trakcie realizacji. Chodzi o budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego, która będzie mieściła się obok placówki medycznej na Czarnowie. Konsolidacja szpitali ma na celu podniesienie jakości świadczonych usług medycznych oraz poprawę finansowa szpitali. Ponadto niesie ona możliwość zakupu przez kilka jednostek medycznych m.in.: niektórych leków czy energii elektrycznej. Jednak niesie także pewne negatywne skutki czyli zwolnienia nie tyle wśród personelu medycznego co w kadrze administracyjnej. Jak zaznaczył Grzegorz Świercz nie jest wykluczone, że szpital na Czarnowie otworzy w przyszłości centrum urazowe. W sierpniu zostanie otwarty SOR. Resort zdrowia pracuje nad zmianami w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczyłyby one przejęcia przez wojewodów zarzadzania szpitalami w regionie. Jak podkreśliła posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła- Drewnowicz obecnie w tej sprawie trwają konsultacje społeczne.

3 PORTAL „ONET.PL” Rozpoczęła się rewitalizacja Nowego Korczyna W poniedziałek ruszyły prace przy szacowanej na 4,5 mln zł rewitalizacji miejscowości Nowy Korczyn w pow. buskim (Świętokrzyskie). Projekt zakłada m.in. odnowienie rynku i dochodzących do niego ulic, budowę placu festynowego, przystani kajakowej i urządzenie plaży. Projekt rewitalizacji Nowego Korczyna finansowany jest w 60 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, reszta pieniędzy pochodzi z budżetu gminy. Jak powiedział zastępca wójta Nowego Korczyna Piotr Strach, gmina zamierza w pierwszej kolejności odrestaurować rynek oraz dochodzące do niego ulice. Projekt zakłada między innymi budowę nowego oświetlenia, przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej, wymianę nawierzchni ulic i chodników oraz budowę parkingów. W dalszej kolejności powstanie plac festynowy, a wokół niego aleje spacerowe i parking. Na końcu wybudowana zostanie przystań kajakowa, urządzona plaża i kąpielisko. Zdaniem Stracha te inwestycje na Nidzie przyciągną turystów do gminy. - Przystań kajakowa w Nowym Korczynie będzie ostatnią stacją w spływach kajakowych po Nidzie, organizowanych w regionie świętokrzyskim. Poza tym przystań będzie oddalona od rynku zaledwie o 100 metrów - powiedział. Budowa w Nowym Korczynie powinna zakończyć się w październiku 2014 r. Gmina Nowy Korczyn jest niewielką gminą położoną na południowych krańcach województwa świętokrzyskiego w powiecie buskim. Zamieszkuje ją niewiele ponad 6 tys. osób.

4 PORTAL „ONET.PL” Warsztaty wiklinowe w Europejskim Centrum Bajki Litery składające się na napis "Pacanów", postaci bajkowe, ogródek z płotkiem to m.in. wykonają uczestnicy warsztatów wikliniarskich, które odbędą się w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (Świętokrzyskie). Pięciodniowe zajęcia rozpoczną się 1 maja. Jak powiedziała dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk, każdy z uczestników warsztatów wykona jeden z elementów wiklinowych, który wspólnie z innymi utworzy dekorację trasy, którą przejdzie bajkowy korowód tegorocznego Festiwalu Kultury Dziecięcej. Pod okiem wikliniarki i malarki z Buska Zdroju Beaty Borek uczestnicy poznają techniki wyplatania nie tylko klasycznych przedmiotów z wikliny takich jak kosze, gazony czy kwietniki, ale również liter składających się na napis "Pacanów", wybraną podczas zajęć postać bajkową oraz wiklinowe płoty i okiennice. - Chcemy stworzyć naturalną, spójną z Powiślem i Ponidziem dekorację. Bowiem okolice Pacanowa pełne są wierzb i wikliny. Ponadto będziemy zwiedzać Pacanów i gdy zauważymy zniszczony płot, zasugerujemy otoczenie go wikliną i przyozdobieniem kwiatami - powiedziała Kępczyk. Jak zapewniła na warsztaty może zgłaszać się każdy bez względu na wiek. Zajęcia będą odbywać się przez pięć dni. Zakończą się 5 maja. Wszystkie wiklinowe przedmioty, które powstaną podczas warsztatów zostaną podarowane mieszkańcom Pacanowa. Zdaniem Kępczyk będą one mogły służyć nawet kilka lat tak jak jest to z figurą wiklinową Koziołka Matołka, która od czterech lat zdobi teren Europejskiego Centrum Bajki, a wykonana była na pierwszych warsztatach wiklinowych. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą był Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 160 tysięcy turystów.

5 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Wojewódzki Szpital Zespolony powiększy się o zakład opieki długoterminowej? Wojewódzki Szpital Zespolony zamierza przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach wybudować zakład opieki długoterminowej. Obiekt ma mieć trzy kondygnacje, na których znalazłoby się 98 łóżek oraz sześć oddziałów, m.in. geriatryczny, hospicyjny, czy rehabilitacji ruchowej i neurologicznej. Jak informuje zastępca dyrektora szpitala Andrzej Domański, jest już gotowy projekt inwestycji oraz wymagane zgody. Brakuje pieniędzy na jej realizację. Dlatego szpital, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, będzie szukał wsparcia w programach unijnych oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak przyznaje rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, w regionie brakuje miejsc, do leczenia osób np. po udarach, czy wylewach. Dlatego z roku na rok zwiększa pulę pieniędzy na tego rodzaju świadczenia. W 2012 roku przeznaczył na ten cel 34 mln, a w tym już prawie 40 mln. Narodowy Fundusz Zdrowia, konkurs na świadczenia udzielane w zakładach opieki długoterminowej ogłosi jesienią tego roku. Obecnie w województwie świętokrzyskim jest 14 stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej oraz 6 domowych.

6

7

8

9


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 30 kwietnia 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46."

Podobne prezentacje


Reklamy Google