Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 19 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 19 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 19 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „E-VIVE.PL” Wspólne posiedzenie Zarządów województwa świętokrzyskiego i łódzkiego Przebieg drogi ekspresowej S-74, połączenie kolejowe Łódź-Kielce oraz realizacja przedsięwzięć w dziedzinie turystyki to cześć tematów, którymi zajmą się członkowie samorządu świętokrzyskiego i łódzkiego. W poniedziałek (18.03) odbędzie się wspólne posiedzenie Zarządu obu samorządów. Wspólne posiedzenie Zarządu ma na celu omówienie inwestycji i działań, które dotyczą obu województw. W programie spotkania znalazły się tematy dotyczące infrastruktury drogowej i kolejowej. Członkowie Zarządów dyskutują o przebiegu drogi ekspresowej S-74, połączeniu kolejowym Łódź–Kielce oraz planach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 746 na odcinków Końskie – Żarnów – Piotrków Trybunalski. Blok tematyczny dotyczący gospodarki będzie polegał na rozmowach o współpracy w ramach obszaru funkcjonalnego „Zagłębie Ceramiczno-Budowlane Opoczno-Tomaszów Mazowiecki”. Podejmowana będzie także dyskusja dotycząca turystyki. Omówione zostaną wspólne przedsięwzięcia dotyczące obu samorządów m.in.: ścieżki rowerowej, która połączy oba województwa.

3 PORTAL „ONET.PL” str. 1/2 Władze woj. świętokrzyskiego i łódzkiego podpisały umowę o współpracy Pierwsze w historii wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i łódzkiego odbyło się w poniedziałek w Sielpi. Samorządowcy podpisali porozumienie ws. współpracy dotyczącej inwestycji w infrastrukturę transportową oraz turystykę. - Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy tuż przed nowym okresem programowania funduszy unijnych to dobry czas na ponadregionalne spotkania w sprawie wspólnych, dużych inwestycji – powiedział w poniedziałek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Wśród tematów poruszonych przez samorządowców znalazły się m.in. sprawy dotyczące infrastruktury drogowej. Oba województwa łączą dwie drogi krajowe – nr 74 (Sulejów – Zosin) i nr 42 (Namysłów-Rudnik) oraz trzy drogi wojewódzkie. - Chcielibyśmy, by w przyszłym okresie programowania na lata 2014-20 udało się znaleźć fundusze na drogę krajową numer 74, która może zapewnić nie tylko lepszą komunikację między województwami, ale także umożliwić mieszkańcom świętokrzyskiego lepszą komunikację z autostradą A1 – powiedział Jarubas.

4 PORTAL „ONET.PL” str. 2/2 Władze woj. świętokrzyskiego i łódzkiego podpisały umowę o współpracy Innym tematem dotyczącym infrastruktury była linia kolejowa nr 25 łącząca Podkarpacie, wschodnią i południową część województwa świętokrzyskiego z Łodzią. Między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim linia nie jest zelektryfikowana. - Powinniśmy dążyć do modernizacji tego odcinka tak, by był wykorzystywany zarówno w przewozach pasażerskich, jak i towarowych – powiedział Jarubas. Według samorządowców linia zapewni dobrą komunikację z planowaną w Opocznie stacją na Centralnej Magistrali Kolejowej. Zarządy obu województw dyskutowały również o wspólnych przedsięwzięciach z dziedziny turystyki, takich jak wspólne trasy rowerowe oraz o turystyce kajakowej na Pilicy. Wzdłuż rzeki przebiega częściowo granica między województwami. Na styku obu województw znajduje się działający od 1988 roku Przedborski Park Krajobrazowy, z rezerwatami przyrody – m.in. rezerwatem roślinności stepowej "Murawy Dobromierskie". Samorządowcy zapowiadają kolejne spotkania oraz wspólny lobbing na rzecz inwestycji ważnych dla obydwu regionów. W podobny sposób województwo świętokrzyskie już współpracuje z graniczącą od południa Małopolską.

5 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Marszałkowie województw: świętokrzyskiego i łódzkiego będą współpracować Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień podpisali w Sielpi porozumienie dotyczące współpracy między obydwoma regionami. Przyjęto osiem priorytetowych obszarów, w których współpraca będzie się rozwijać. Najważniejszy z nich to: transport i logistyka, gdzie na pierwszym miejscu postawiono sprawę przyspieszenia prac nad budową ekspresowej trasy S 74 łączącej oba województwa. W ciągu kilkunastu dni zespoły robocze w Kielcach i Łodzi przygotują konkretne wystąpienia do ministra transportu i dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Najbardziej zależy nam na szybkiej możliwości dojechania z Kielc do sieci autostrad w regionie łódzkim - powiedział marszałek Adam Jarubas. W tym samym obszarze, czyli transport i logistyka zwrócono również uwagę na przyspieszenie modernizacji linii kolejowej nr 25 Łódź - Tomaszów Mazowiecki - Opoczno - Końskie - Skarżysko, która częściowo wymaga elektryfikacji.

6

7

8


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 19 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google