Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo

2 Temat naszego projektu to „Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo”. Wybraliśmy taki temat, bo nasza szkoła należy do sieci „Szkół Promujących Zdrowie” i dba o promowanie zdrowego stylu życia oraz bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym „Trzymaj Formę”. Dlatego projekt był kontynuacją dotychczasowych działań szkolnych, wzbogacony o wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnej oraz poszerzenie umiejętności i treści z języka angielskiego. Projekt był realizowany przez trzech nauczycieli, którzy biorą udział w programie Szkoła z Klasą 2.0. Projekt był realizowany w klasach III, IVB i VB szkoły podstawowej podczas lekcji wychowawczych, zajęć świetlicowych oraz języka angielskiego.

3 Każda z klas stanowiła odrębny zespół, który miał do wykonania wyznaczone zdania. Opiekunem klasy III była p. Magdalena Jakubczyk. Opiekunem klasy IV b była p. Anna Herok Opiekunem klasy V b była p. Karolina Partyka-Dziadura

4 Celami głównymi projektu były: - rozwijanie umiejętności uczniów w samodzielnym poszukiwaniu informacji w różnych źródłach (internet, książki, publikacje), a następnie w selekcjonowaniu i porządkowaniu znalezionych informacji – celem sformułowania jasnego, prostego przekazu; - rozwijanie krytycznego podejścia do narzędzi TIK służących tłumaczeniu z jednego języka na drugi i ćwiczenie umiejętnego ich wykorzystywania; - rozwijanie umiejętności pracy w grupie – autonomii uczniów, odpowiedzialności za własną pracę, współpracy i wspierania się nawzajem w działaniach, podziału obowiązków; - uczenie planowania działań, określania celów i sposobów realizacji zadań, trzymania się wytyczonego planu, ewaluacji własnej pracy; - doskonalenie posługiwania się narzędziami TIK - wdrażanie do stosowania w praktyce Kodeksu 2.0 – porozumiewanie się z nauczycielem poza szkołą, zamieszczanie informacji

5 Zadania wykonane przez kl. III Pierwszym naszym zadaniem było wyszukanie informacji na temat zdrowej żywności i zdrowego odżywiania się. Wiele ciekawych informacji na ten temat można było znaleźć w Internecie. Kolejnym naszym zadaniem było przygotowanie słowniczka w języku angielskim dotyczącego zdrowej żywności. Pracowaliśmy w małych grupach. Najpierw przetłumaczyliśmy w słownikach nazwy owoców, warzyw i innych zdrowych produktów a następnie stworzyliśmy słowniczki.

6 Oto nasze mini słowniczki.

7

8 Następne lekcje języka angielskiego były poświęcone tworzeniu piramidy zdrowia. Wykorzystaliśmy do tego znalezione w Internecie obrazki zdrowej żywności, obrazki wycięte z gazet oraz wydrukowane napisy w języku angielskim do podpisu produktów spożywczych. Każdy z nas pracował indywidualnie.

9 Oto kilka naszych piramid zdrowia:

10

11

12

13 Pierwsze zadanie dotyczyło przygotowania materiałów związanych ze zdrowym stylem życia, które ukazały się w gazetce szkolnej. Każdy uczeń mógł rozwiązać rebus, krzyżówkę czy też przygotować ulubioną sałatkę Julki z kl. IV B Zadania wykonane przez kl. IV b

14 Następnie stworzyliśmy pytania do ankiety, które dotyczyły zdrowego stylu życia. Chcieliśmy się dowiedzieć czy uczniowie naszej szkoły dbają o swoje zdrowie. Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów realizujących nasz projekt. A oto wyniki Uczniowie często biegają i jeżdżą na rowerze codziennie jedzą warzywa i owoce często jedzą jogurty bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu lubią chodzić na spacery nie często jedzą chipsy Lubią WF śpią w nocy co najmniej 8 godzin Większość uczniów twierdzi, że komputer to nie ich przyjaciel Niezbyt często jadają ryby  Często kupują sobie coś słodkiego np. batony, cukierki,ciastka  połowa ankietowanych twierdzi, że dużo czasu spędza przed komputerem  Na godzinie z wychowawcą dyskutowaliśmy na temat ważności zdrowego stylu życia.

15 Ostatnie zadanie dotyczyło stworzenia "Polish menu"- polskiego menu. Zadanie było realizowane na lekcjach języka angielskiego. Poznaliśmy słownictwo w języku angielskim związane z jedzeniem, czytaliśmy bloga brytyjskich uczniów o ich tradycyjnych potrawach. Następnie opisywaliśmy w języku angielskim tradycyjne polskie potrawy, wzbogacając swoje projekty zdjęciami tych potraw wyszukanymi w Internecie. Oto niektóre z projektów

16

17

18

19

20

21 Zadanie wykonane przez kl. Vb 1.Książka kucharska z prostymi przepisami na zdrowe jedzenie pt.„Jem kolorowo odżywiam się zdrowo czyli przepisy kulinarne klasy VB”. Pierwsze zadanie polegało na szukaniu przepisów kulinarnych w Internecie bądź w domu rodzinnym. Uczniowie znaleźli przepisy m.in. na sałatki owocowe, warzywne, kolorowe kanapki, sorbety owocowe, lemoniadę, owsiane ciasteczka. Następnie wszystkie przepisy zostały wydrukowane i na forum klasowym uczniowie wybrali zdaniem ich najciekawsze i najzdrowsze pomysły na przygotowanie dań. Ustaliliśmy, że nasza książka będzie składała się z 20 przepisów. Tytuł książki to "Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo czyli przepisy kulinarne klasy 5B".Zakończeniem tego zdania było przeniesienie teorii w praktykę czyli przygotowanie w małych grupach wybranych dań: szaszłyki owocowe, sałatka owocowa, sałatka warzywa, kolorowe kanapeczki, lemoniada. Ta część zadania najbardziej podobała się uczniom. Klasa VB chętnie przygotowała dania, a jeszcze chętniej je jadła.


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 Jem kolorowo, odżywiam się zdrowo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google