Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DEBATA SZKOLNA w Szkole Podstawowej w Licheniu Starym 29.11.2013 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DEBATA SZKOLNA w Szkole Podstawowej w Licheniu Starym 29.11.2013 r."— Zapis prezentacji:

1

2 DEBATA SZKOLNA w Szkole Podstawowej w Licheniu Starym r.

3 Plan naszego działania: 1.Przygotowanie do debaty : Krótkie przypomnienie założeń programu Szkoła z klasą 2.0; Przypomnienie problemów do rozstrzygnięcia; Omówienie wniosków z debat klasowych; 2. Rozpoczęcie debaty. Ustalenie zasad debatowania; Praca w grupach nad wnioskami; Przedstawienie wniosków – argumentacja, kontrargumentacja; Głosowanie za lub przeciw. 3. Utworzenie Kodeksu 2.0.

4 Szkoła z Klasą to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą. która promuje i współtworzy szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Szkoła z Klasą 2.0 Upowszechnia wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z internetu.

5 * W p * W programie bierze udział cała szkoła – dyrektor, nauczyciele i uczniowie; * Szkoły wypracowują Kodeks 2.0 (zasady korzystania z TIK w edukacji) i prowadzą zajęcia z wykorzystaniem wybranych zasobów i narzędzi; * Nauczyciele i uczniowie realizują projekty edukacyjne z użyciem nowych technologii, uczące samodzielności, kreatywności i współpracy; * Szkoła podsumowuje prace i osiągnięcia organizując Szkolny Festiwal 2.0

6 TIK Technologia Informacyjno Komunikacyjna - Czyli korzystanie z dostępnych źródeł nowej technologii: * Komputera * Telefonu komórkowego * Aparatu cyfrowego * Rzutnika * Skanera Nie tylko po to aby się bawić, ale również uczyć się.

7 KODEKS Zastanówmy się wspólnie co to słowo oznacza? Po co nam zasady?

8 1.UCZ SIĘ I UCZ INNYCH Z (TIK) * Jak chcielibyście aby wyglądały lekcje z wykorzystaniem komputera, Internetu ? * Zastanówcie się jak korzystać z internetu, gdy lekcja odbywa się poza pracownią? * Jakie narzędzia nowoczesnej technologii mogą nam się przydać na różnych przedmiotach i di różnych zadań? * Jak nauczyć się prezentować swoje poglądy w sieci? * Jak realizować zespołowe projekty z wykorzystaniem TIK? * Co to jest złe i dobre ściąganie informacji z sieci?

9 2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie. * W jaki sposób korzystać z TIK aby nie było to kopiowanie tylko korzystanie z zasobów sieci? * Jak rozpoznawać wiarygodne źródła informacji ? * Jak odróżniać informacje od opinii? * Jak mądrze i skutecznie szukać informacji? * Czy i jak reagować na nieprawidłowości oszustwa i błędy? * Jak reagować na przejawy nietolerancji?

10 3. Nie kradnij i nie daj się okraść * Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów- tekstów, zdjęć, filmów? * Jak szukać legalnych materiałów? * J ak podawać autorów i źródła? * Jak podpisywać swoje prace?

11 4. Komunikujmy się. * Jak używać TIK do komunikacji w szkole i z rodzicami? * Jak e oraz portale społecznościowe mogą ułatwić kontakty nauczycieli, uczniów i rodziców? * Czy używać sms w kontaktach z uczniami ? * Gazetka internetowa szkoły wasze pomysły? * Jak powinna wyglądać strona internetowa szkoły?

12 5. Komputery pod ręką. * Jak wykorzystywać komputery i dostęp do sieci w czasie pobytu w szkole? * Rozrywka na szkolnych komputerach kiedy i w jakim zakresie?

13 6. Bądź bezpieczny w sieci. * Na czym polega bezpieczne korzystanie w sieci? * Jakie ślady zostawiasz surfując w Internecie? * Komputery w szkole – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? * Kontakty z nieznajomymi – jak nauczyć się zasad bezpieczeństwa? * Strony na które lepiej nie wchodzić?

14 7. Nauczcie tego dorosłych * W jaki sposób możemy szkolić innych: - rodziców, dziadków, sąsiadów, w dziedzinie TIK? * Wybierzcie 5 umiejętności których chcielibyście nauczyć dorosłych?

15

16 * DEBATA SZKOLNA * KODEKS 2.0

17 ZASADY NASZEGO DEBATOWANIA 1.Spośród podanych propozycji działań wybieramy te, które Waszym zdaniem muszą znaleźć się w kodeksie. 2.Argumentujemy każde działanie. 3.Głosujemy za lub przeciw 4.Nie przerywamy cudzych wypowiedzi, słuchamy ich do końca, a dopiero potem wysuwamy kontrargumenty. 5.Dbamy o kulturę słowa. 6.Pracujemy w przyjaznej atmosferze.


Pobierz ppt "DEBATA SZKOLNA w Szkole Podstawowej w Licheniu Starym 29.11.2013 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google