Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkole Podstawowej w Licheniu Starym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkole Podstawowej w Licheniu Starym"— Zapis prezentacji:

1

2 Szkole Podstawowej w Licheniu Starym
DEBATA SZKOLNA w Szkole Podstawowej w Licheniu Starym r.

3 Plan naszego działania:
Przygotowanie do debaty: Krótkie przypomnienie założeń programu Szkoła z klasą 2.0; Przypomnienie problemów do rozstrzygnięcia; Omówienie wniosków z debat klasowych; 2. Rozpoczęcie debaty. Ustalenie zasad debatowania; Praca w grupach nad wnioskami; Przedstawienie wniosków – argumentacja, kontrargumentacja; Głosowanie za lub przeciw. 3. Utworzenie Kodeksu 2.0.

4 O programie Szkoła z Klasą to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. która promuje i współtworzy szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Szkoła z Klasą 2.0 Upowszechnia wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z internetu. 

5 Co dzieje się w szkole? W p
W programie bierze udział cała szkoła – dyrektor, nauczyciele i uczniowie; Szkoły wypracowują Kodeks 2.0 (zasady korzystania z TIK w edukacji) i prowadzą zajęcia z wykorzystaniem wybranych zasobów i narzędzi; Nauczyciele i uczniowie realizują projekty edukacyjne z użyciem nowych technologii, uczące samodzielności, kreatywności i współpracy; Szkoła podsumowuje prace i osiągnięcia organizując Szkolny Festiwal 2.0

6 TIK Co to jest TIK Technologia Informacyjno Komunikacyjna
- Czyli korzystanie z dostępnych źródeł nowej technologii: Komputera Telefonu komórkowego Aparatu cyfrowego Rzutnika Skanera Nie tylko po to aby się bawić, ale również uczyć się .

7 Zastanówmy się wspólnie co to słowo oznacza?
Kodeks – co to znaczy? KODEKS Zastanówmy się wspólnie co to słowo oznacza? Po co nam zasady?

8 Problemy do rozstrzygnięcia – siedem punktów Kodeksu
1.UCZ SIĘ I UCZ INNYCH Z (TIK) Jak chcielibyście aby wyglądały lekcje z wykorzystaniem komputera , Internetu ? Zastanówcie się jak korzystać z internetu, gdy lekcja odbywa się poza pracownią? Jakie narzędzia nowoczesnej technologii mogą nam się przydać na różnych przedmiotach i di różnych zadań? Jak nauczyć się prezentować swoje poglądy w sieci? Jak realizować zespołowe projekty z wykorzystaniem TIK? Co to jest złe i dobre ściąganie informacji z sieci?

9 Problemy do rozstrzygnięcia – siedem punktów Kodeksu
2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie. W jaki sposób korzystać z TIK aby nie było to kopiowanie tylko korzystanie z zasobów sieci? Jak rozpoznawać wiarygodne źródła informacji ? Jak odróżniać informacje od opinii? Jak mądrze i skutecznie szukać informacji? Czy i jak reagować na nieprawidłowości oszustwa i błędy? Jak reagować na przejawy nietolerancji?

10 Problemy do rozstrzygnięcia
3. Nie kradnij i nie daj się okraść Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów- tekstów , zdjęć , filmów? Jak szukać legalnych materiałów? Jak podawać autorów i źródła? Jak podpisywać swoje prace?

11 Problemy do rozstrzygnięcia
4. Komunikujmy się. Jak używać TIK do komunikacji w szkole i z rodzicami? Jak e oraz portale społecznościowe mogą ułatwić kontakty nauczycieli , uczniów i rodziców? Czy używać sms w kontaktach z uczniami ? Gazetka internetowa szkoły wasze pomysły? Jak powinna wyglądać strona internetowa szkoły?

12 Problemy do rozstrzygnięcia
5. Komputery pod ręką. Jak wykorzystywać komputery i dostęp do sieci w czasie pobytu w szkole? Rozrywka na szkolnych komputerach kiedy i w jakim zakresie?

13 Problemy do rozstrzygnięcia
6. Bądź bezpieczny w sieci. Na czym polega bezpieczne korzystanie w sieci? Jakie ślady zostawiasz surfując w Internecie? Komputery w szkole – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? Kontakty z nieznajomymi – jak nauczyć się zasad bezpieczeństwa? Strony na które lepiej nie wchodzić?

14 Problemy do rozstrzygnięcia
7. Nauczcie tego dorosłych W jaki sposób możemy szkolić innych: - rodziców, dziadków, sąsiadów, w dziedzinie TIK? Wybierzcie 5 umiejętności których chcielibyście nauczyć dorosłych?

15

16 DEBATA SZKOLNA KODEKS 2.0

17 ZASADY NASZEGO DEBATOWANIA
Spośród podanych propozycji działań wybieramy te, które Waszym zdaniem muszą znaleźć się w kodeksie. Argumentujemy każde działanie. Głosujemy „za lub przeciw” Nie przerywamy cudzych wypowiedzi, słuchamy ich do końca, a dopiero potem wysuwamy kontrargumenty. Dbamy o kulturę słowa. Pracujemy w przyjaznej atmosferze.


Pobierz ppt "Szkole Podstawowej w Licheniu Starym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google