Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Górka Wojciech Sobkowicz Michał. Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka – pozostałość starego, średniowiecznego murowanego zamku zbudowanego prawdopodobnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Górka Wojciech Sobkowicz Michał. Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka – pozostałość starego, średniowiecznego murowanego zamku zbudowanego prawdopodobnie."— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Górka Wojciech Sobkowicz Michał

2

3 Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka – pozostałość starego, średniowiecznego murowanego zamku zbudowanego prawdopodobnie przez 1262 rokiem przez Woka z Rosenbergu, usytuowana jest w zachodniej części Starego Miasta, na lekkim wzniesieniu. Z dawnego zamku pozostała cylindryczna, murowana z kamienia wieża tzw. stołpa (wieża ostatniej szansy) o dwu kondygnacjach zaznaczonych odsadzkami oraz z trzecią niższą kondygnacją o rzucie ośmioboku. Od północy, w połowie wysokości znajduje się otwór w obramieniu kamiennym z dwoma konsolkami.

4 Ratusz miejski – jako obiekt drewniany istniał już w średniowieczu, murowany powstał w 1782 roku a obecny kształt uzyskał w latach 1894-1896.

5 Wieża Bramy Dolnej – w dokumentach wzmiankowana w 1481 roku, usytuowana jest w południowej zwartej zabudowanej obecnej ulicy Batorego. Do wysokości drugiej kondygnacji wieży wybudowana jest w mury zbudowanych później kamienic. Wieża jest murowana, otynkowana, posiada trzy kondygnacyjne i jest zwieńczona murowanym hełmem stożkowym. Została odremontowana w 2006 roku.

6 Baszty murów miejskich – zachowany fragment muru miejskiego z XV wieku z 2 murowanymi z kamienia i cegły basztami. (w chwili obecnej znajduje się tam Muzeum Ziemi Prudnickiej)

7 Kolumna maryjna – ufundowana w 1694 roku przez notariusza miejskiego Piotra Ortmana i jego żonę dla uczczenia ofiar dżumy w 1624 roku. Usytuowana w północno-zachodniej części Rynku.

8 Barokowa fontanna z 1695 r. – także na Rynku Starówki.

9 Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1321 roku. Na początku był to kościół drewniany. W 1554 roku przejęli go protestanci, którzy rozpoczęli przebudowę. Prace przerwał pożar w 1627 roku. Zgliszcza odzyskali na powrót katolicy i w 1730 roku rozpoczęto kolejną przebudowę. Murowany, tynkowany, z prostokątnym korpusem, półkolistym prezbiterium jest jednym z największych kościołów w Prudniku. Reprezentuje późny barok. Ciekawie rozwiązane są wnętrza - w kościele na piętrze znajdują się loże, do których prowadzą specjalne schody.

10 Miejska łaźnia powstała w 1906 roku, głównie dzięki fundacji rodziny Franklów, ówczesnych właścicieli wielkich zakładów przędzalniczych. W latach 70-tych XX w. basen przeszedł gruntowny remont. Zniknęły wówczas m.in. mozaikowe, kolorowe kafelki na ścianach i podłogach, które były prawdziwą ozdobą budynku a zastąpiły je szare, standardowe flizy. Usunięto także większość wanien i natrysków, w których dawniej wielu mieszkańców korzystało z kąpieli. W obiekcie oprócz siedziby gminnego OSiR mieści się basen kryty o rozmiarach 20x10 m.

11 Barokowa figura św. Jana Nepomucena na Rynku, z 1733 r. Na zdj. W tle Ratusz Miejski

12

13

14

15

16

17

18

19

20 O. Jan Góra (ur. 8 lutego 1948 w Prudniku) – zakonnik z Poznania, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana" w Jamnej.

21 Pinkus Max Max Pinkus pochodził z rodziny żydowskiej, był wnukiem Samuela Frankla, właściciela prudnickich zakładów bawełnianych, które dzisiaj nazywają się Frotex. Max Pinkus pochodził z rodziny żydowskiej, był wnukiem Samuela Frankla, właściciela prudnickich zakładów bawełnianych, które dzisiaj nazywają się Frotex. Zasłynął jako mecenas kultury. Kiedy Śląsk w zasadzie był pustynią kulturalną, stworzył on w Prudniku bibliotekę, której księgozbiór liczył 25 tysięcy tomów. Zgromadził w niej wiele unikatowych pozycji dotyczących Śląska. Zasłynął jako mecenas kultury. Kiedy Śląsk w zasadzie był pustynią kulturalną, stworzył on w Prudniku bibliotekę, której księgozbiór liczył 25 tysięcy tomów. Zgromadził w niej wiele unikatowych pozycji dotyczących Śląska. Zmarł w 1934. Pochowany został na cmentarzu żydowskim w Prudniku. Zmarł w 1934. Pochowany został na cmentarzu żydowskim w Prudniku.

22 Samuel Fränkel Samuel Fränkel stworzył podstawy nowoczesnego przemysłu w naszym mieście. Wraz ze swoją rodziną dbał również o potrzeby socjalne jego mieszkańców. Samuel Fränkel stworzył podstawy nowoczesnego przemysłu w naszym mieście. Wraz ze swoją rodziną dbał również o potrzeby socjalne jego mieszkańców. ← U zbiegu ulic Piastowskiej (Obervorstadt) i Nyskiej (Neisserstrasse) powstała kolejna willa będąca własnością fabrykanckiej rodziny Fränkel dziś willa ta jest siedzibą Zespołu Szkół Medycznych. ← U zbiegu ulic Piastowskiej (Obervorstadt) i Nyskiej (Neisserstrasse) powstała kolejna willa będąca własnością fabrykanckiej rodziny Fränkel dziś willa ta jest siedzibą Zespołu Szkół Medycznych.

23 Waleria Nabzdyk Urodzona 16 IX 1901 r. Mając 20 lat uczestniczyła w III Powstaniu Śląskim jako sanitariuszka, przechodząc szlak bojowy podgrupy "Bogdan". Urodzona 16 IX 1901 r. Mając 20 lat uczestniczyła w III Powstaniu Śląskim jako sanitariuszka, przechodząc szlak bojowy podgrupy "Bogdan". Waleria Nabzdyk zawsze udzielała się społecznie, była aktywną działaczką kultury oraz prudnickich towarzystw regionalnych. Uhonorowano ją wieloma wysokimi odznaczeniami m.in. Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Waleria Nabzdyk zawsze udzielała się społecznie, była aktywną działaczką kultury oraz prudnickich towarzystw regionalnych. Uhonorowano ją wieloma wysokimi odznaczeniami m.in. Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

24 Stefan Wyszyński ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie – arcybiskup metropolita warszawsko-gnieźnieński, kardynał, prymas Polski (zwany Prymasem Tysiąclecia). Sługa Boży Kościoła katolickiego. Więziony w prudnickim Lesie od 6 października 1954 do 27 października 1955. Patron Publicznego Gimnazjum nr 1

25 Prezentację przygotowali: - Daniel Zapotoczny; - Michał Sobkowicz; - Wojtek Górka; - Aleksandra Zając; - Agnieszka Zielińska.


Pobierz ppt "Wykonał: Górka Wojciech Sobkowicz Michał. Wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka – pozostałość starego, średniowiecznego murowanego zamku zbudowanego prawdopodobnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google