Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fot: Szater (public domain). CO WARTO ZOBACZYĆ LUBLINIE?  Brama Krakowska Slajd 4Slajd 4  Brama Grodzka Slajd 5Slajd 5  Zamek  Archikatedra  Kościół.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fot: Szater (public domain). CO WARTO ZOBACZYĆ LUBLINIE?  Brama Krakowska Slajd 4Slajd 4  Brama Grodzka Slajd 5Slajd 5  Zamek  Archikatedra  Kościół."— Zapis prezentacji:

1 Fot: Szater (public domain)

2 CO WARTO ZOBACZYĆ LUBLINIE?  Brama Krakowska Slajd 4Slajd 4  Brama Grodzka Slajd 5Slajd 5  Zamek  Archikatedra  Kościół Dominikanów  Kościół Brygidek  Kamieniczki Starego Miasta  Teatr Stary  Trybunał Koronny  Ratusz  Muzeum Na Majdanku  Skansen  Zalew Zemborzycki

3 Brama Krakowska - brama wjazdowa na Stare Miasto, pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy. Codziennie w południe grany jest z niej Hejnał Miasta Lublina Fot: Grzegorz Polak (CC BY-SA 2.0)

4 Brama Grodzka - pierwotnie brama w murach miejskich, pod koniec XVIII wieku przebudowana wg projektu Dominika Merliniego na kamienicę z drogą prowadzącą ze Starego Miasta na zamek. Obecny jej kształt pochodzi z XVIII wieku. Aż do wojny łączyła Stare Miasto z dzielnicą żydowską. Fot: Szater (public domain)

5 Zamek – najstarszym obiektem na zamku, jak i na całej Lubelszczyźnie jest powstała w połowie XIII wieku okrągła wieża. Z XIV wieku pochodzi kościół świętej Trójcy, natomiast neogotyckie mury zamkowe wzniesiono w latach 1824 – 1826. Do 1954 roku w zamku znajdowało się więzienie. Obecnie siedziba Muzeum Lubelskiego. Fot: Grzegorz Polak (CC BY-SA 2.0)

6 Katedra – dawny kościół Jezuitów pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, z kolegium i szkołą, zbudowany w latach 1576 – 1596, przebudowany w XVII wieku i w I połowie XVIII, barokowy. Bogate, stylowe wnętrze. Atrakcją turystyczną jest „zakrystia akustyczna”. Fot: Szater (public domain)

7 Kościół Dominikanów – ufundowany w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, gotycki, rozbudowany w XVII wieku jako późno-renesansowy. Boczne kaplice dobudowano w XVI i XVII wieku. Wewnątrz jednej z mniejszych kaplic (Szaniawskich) znajduje się pokaźny obraz przedstawiający pożar Lublina w 1719 roku. W kościele tym do kradzieży w 1991 roku przechowywana była jedna z największych na świecie relikwii Krzyża Św., najprawdopodobniej znajdująca się wcześniej kolejno w Jerozolimie, Konstantynopolu i Kijowie, a która do Lublina dotarła ok. 1420 roku. Fot: Szater (public domain)

8 Kościół Brygidek wzniesiony z fundacji Władysława Jagiełły jako wotum za zwycięstwo grunwaldzkie, zbudowany w latach 1412-1426. Gotycki, przekształcony na pocz. XVII wieku, na strychu zachowane gotyckie malowidła, w kościele ciekawy cykl obrazowy ukazujący żywot św. Brygidy Szwedzkiej, założycielki zakonu. Był to pierwszy klasztor brygidek na terenie Królestwa Polskiego. Fot: Grzegorz Polak (CC BY-SA 2.0)

9 Stare Miasto – jedno z najpiękniejszych w Polsce. Jego unikalność polega na zachowaniu oryginalnego układu średniowiecznego miasta otoczonego murami obronnymi. Wszystkie kamienice mają bogatą historię. Urok Starego Miasta przyciąga wielu turystów. Fot: Szater (public domain)

10 Teatr Stary - XIX-wieczny budynek w granicach Starego Miasta, początkowo mieścił się tam teatr, w XX wieku także kino, obecnie budynek popada w ruinę. Budynek został wpisany na listę 100 Najbardziej Zagrożonych Obiektów Światowej Straży Zabytków (WMW), programu Światowego Funduszu Zabytków (WMF). Fot: Magkrys (CC BY-SA 3.0)

11 Trybunał Koronny - zbudowany pod koniec XIV wieku służył początkowo jako ratusz, od 1578 roku mieścił się w nim Trybunał Koronny, najwyższy sąd dla szlachty małopolskiej, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycystycznym przez Dominika Merliniego, obecnie znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego Fot: Grzegorz Polak (CC BY-SA 2.0)

12 Ratusz – zbudowany w latach 1827- 1828, klasycystyczny, wystawiony na murach spalonego wcześniej kościoła i klasztoru Karmelitów. Obecnie siedziba prezydenta m. Lublina i władz miejskich.

13 Muzeum na Majdanku – zachowana część obozu koncentracyjnego, założonego przez hitlerowców w 1941 – 1942 roku. Po Oświęcimiu stał się drugim pod względem wielkości obozem śmierci w krajach okupowanej Europy. Zginęło w nim 300 tysięcy ludzi z 26 krajów. Fot: Magkrys (CC BY-SA 3.0)

14 Idea budowy w Lublinie muzeum na wolnym powietrzu zrodziła się w 1960 r. Pierwszym krokiem w tym celu było utworzenie w Muzeum Okręgowym w Lublinie Oddziału Budownictwa Ludowego jako odrębnej jednostki organizacyjnej. Z dniem 1 stycznia 1970 r. Oddział został przekształcony w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej.

15 Zalew Zemborzycki – sztuczny zbiornik wodny utworzony w 1974 roku na Bystrzycy. Miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców Lublina i turystów. Fot: Magkrys (CC BY-SA 3.0)

16 Źródła informacji: www. magiczny-lublin.pl Ulicami Lublina (współaut. H. Gawarecki, Cz. Gawdzik), Wyd. Lub., Lublin 1976. Fotografie: Grzegorz Polak (CC BY-SA 2.0) Magkrys (CC BY-SA 3.0) Szater (public domain)


Pobierz ppt "Fot: Szater (public domain). CO WARTO ZOBACZYĆ LUBLINIE?  Brama Krakowska Slajd 4Slajd 4  Brama Grodzka Slajd 5Slajd 5  Zamek  Archikatedra  Kościół."

Podobne prezentacje


Reklamy Google