Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szymon Majsnerowski i Adrian Kaczmarek.  Będą pokazane wskazówki na temat zabytku, o którym jest mowa.  Gracz ma za zadanie odgadnąć, co to za zabytek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szymon Majsnerowski i Adrian Kaczmarek.  Będą pokazane wskazówki na temat zabytku, o którym jest mowa.  Gracz ma za zadanie odgadnąć, co to za zabytek."— Zapis prezentacji:

1 Szymon Majsnerowski i Adrian Kaczmarek

2  Będą pokazane wskazówki na temat zabytku, o którym jest mowa.  Gracz ma za zadanie odgadnąć, co to za zabytek.

3 Zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki P.A.N. Odp. Zamek w Kórniku

4 Główna siedziba zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich Nazwa miasta, w którym znajduje się budynek jest podobna do nazwy pieczywa. Odp. Zamek w Rogalinie

5 Jeden z najstarszych polskich Kościołów. Miejsce pochówków pierwszych Piastów. Odp. Bazylika archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

6 Znajduje się tam muzeum ziemi średzkiej. Powstał ok. 1790r. dla Józefa Zabłockiego. Odp. Dworek w Koszutach.

7 Codziennie odgrywany tam jest hejnał poznański. Znany z koziołków. Odp. Ratusz w Poznaniu.

8 Barokowa bazylika w Poznaniu. Na fasadzie ma rzeźby Świętych Piotra i Pawła. Odp. Fara poznańska.

9 Nazwa budynku pochodzi od imienia pomysłodawcy budowy. Była to pierwsza publiczna książnica na ziemiach zaboru pruskiego. Odp. Biblioteka Raczyńskich.

10 Neoklasyczny teatr. W okresie międzywojennym miała tam miejsce polska premiera baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego. Odp. Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki.

11 Katedra, gdzie pierwsi królowie Polski byli koronowani. Znajduję się tam relikwia św. Wojciecha. Odp. Bazylika prymasowska Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie.

12 Wybudowany dla Zygmunta Czarnieckiego. Budynek jest w stylu renesansu francuskiego. Odp. Pałac w Siekawie.

13 Budynek powstał dla ostatniego króla Prus Wilhema II. Jest to jeden z najmłodszych zamków w Europie. Odp. Zamek cesarski w Poznaniu.

14 Pierwszy kościół w Polsce poświęcony św. Józefowi. Znajduje się obok kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. Odp. Kościół św. Józefa i klasztor karmelitów bosych w Poznaniu.

15 Największy Kościół w Polsce. Odp. Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

16 Klasztor, do którego nie mają wstępu kobiety. Znajduje się w Bieniszewie. Odp. Pustelnia Kamedułów w Bieniszewie.

17 Zamek w stylu renesansowym. Z ostał wzniesiony w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego) Budynek od 1952r.działa jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Odp. Zamek w Gołuchowie.

18 Druga pośród katedr polskich, wybudowana w stylu neoromańskim. Odp. Konkatedra św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim

19 Kościół słynący z cudownego obrazu Matki Bożej Boreckiej. Odp. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim.

20 Dawnej nazywanymi „budy śledziowe” ( bo niegdyś tam sprzedawano ryby, świece i sól). Jest to jeden z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej. Odp. Domki budnicze w Poznaniu.

21 Początkowo kościół nosił wezwanie św. Pawła, ale potem zmieniono je na obecne. Przy kościele znajduje się Głaz Piotra Majchrzaka. Odp. Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu

22 Budynek zlokalizowany bezpośrednio przy Moście Teatralnym. Niemiecka nazwa budynku to „Deutsche Pfandbriefanstalt” Odp. Niemiecki Bank Listów Zastawnych w Poznaniu.

23 Ufortyfikowany obiekt hydrotechniczny Twierdzy Poznań. Była położona na rzece Cybina. Odp. Śluza Katedralna

24 Dawnej Gmach komisji kolonizacyjnej. Po wybuchu powstania wielkopolskiego przeniosła tu swoją siedzibę Naczelna Rada Ludowa. Odp. Collegium Maius w Poznaniu

25 Muzeum istniejące od 1978r. Ekspozycje poświęcone są rozwojowi państwa polskiego od średniowiecza, do ostatniego króla Dynastii Piastowskiej. Odp. Muzeum początków państwa Polskiego w Gnieźnie.

26 Muzeum to gromadzi architektury ludowej z terenu północnej Wielkopolski i Puszczy Noteckiej. Na powierzchni 13 ha odtworzono typową wieś dla tego obszaru z końca XIX w. Odp. Muzeum Kultury Ludowej z Osieku.

27 W grudniu 1941r. zamordowano tam Romana Szepniaka z Żernik. Projektem budowy był Paul Pitl. Odp. Ratusz w Kórniku.

28 Jedna z największych placówek botanicznych w Europie. Znajduje się w parku Wilsona. Odp. Palmiarnia w Poznaniu.

29 Potocznie nazywana „Cytadelą”. W dniu 21 lipca 1946r. Miała miejsce ostatnia w historii Polski publiczna egzekucja, powieszono wtedy niemieckiego zbrodniarza Artura Greisera. Odp. Fort Winiary.

30 Wzniesiony przez Przemysła II. W 1493r. Złożył tu królowi Polski hołd lenny wielki mistrz krzyżacki Hans Von Tieffen. Odp. Zamek Królewski w Poznaniu.

31 Nazywana pierwotnie Kaplicą Królów Polskich, została ukończona w 1841 r. Stała się, obok m.in. Kopca Kościuszki w Krakowie, jednym z najważniejszych, narodowych monumentów, które powstały w I połowie XIX w. Odp. Złota kaplica w poznańskiej katedrze

32 Dzieło o tematyce patriotycznej, przedstawiające polskich władców, poczet polskich świętych, wykonane przez krakowskiego artystę Włodzimierza Tetmajera w czasach zaborów na początku XX w. Znajduje się w kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja Odp. Kaplica Matki Bożej Pocieszenia, kaplica ''Pod Orłami'', Kaplica Polska '''

33 Zdjęcia: Adrian Kaczmarek Opracowanie: Szymon Majsnerowski Źródło: Wikipedia, www.regionwielkopolska.pl


Pobierz ppt "Szymon Majsnerowski i Adrian Kaczmarek.  Będą pokazane wskazówki na temat zabytku, o którym jest mowa.  Gracz ma za zadanie odgadnąć, co to za zabytek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google