Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wałbrzych – moje rodzinne miasto. Położenie Wałbrzycha Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce w centralnej części Sudetów Środkowych,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wałbrzych – moje rodzinne miasto. Położenie Wałbrzycha Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce w centralnej części Sudetów Środkowych,"— Zapis prezentacji:

1 Wałbrzych – moje rodzinne miasto

2 Położenie Wałbrzycha Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce w centralnej części Sudetów Środkowych, w województwie dolnośląskim w pobliżu granic z Czechami i Niemcami. Miasto leży na wysokości 450 - 500 m n.p.m. w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. Wałbrzych ma status gminy miejskiej, granice administracyjne obejmują obszar 85 km², który zamieszkały jest ponad 120.000 mieszkańców.

3 Położenie Wałbrzycha na mapie Polski i województwa

4 Herb Wałbrzycha korona dębu - zielona tło – czerwone góry - szare pień - brązowy dolne pole - zielone Płat zielony w centrum herb Wałbrzycha.

5 Logo Miasta Wałbrzycha Znak graficzny przedstawiający trzy różnokolorowe (ciemnozielony, jasnozielony i pomarańczowy), łukowate i różnej długości linie, skomponowane na inicjale litery "W" wraz z ciemnozielonym "Wałbrzych"

6 Prezydent miasta: Piotr Kruczkowski Powierzchnia: 85km² Kod pocztowy:58-300 do 58-309 i 58-316 Tablice rejestracyjne: DB Strefa numeracyjna: 74 Czy wiesz, że…

7 Pochodzenie nazwy miasta Niemiecka nazwa miasta, Waldenburg oznacza dosłownie "leśny gród". Miasto, nad którym wznosi się kopuła Chełmca (851 m n.p.m.), położone jest wśród zielonych wzgórz w centralnej części Sudetów Środkowych. Wałbrzych leży nad rzeką Pełcznicą. Niemiecki Waldenburg miał także swoje dialektyczne nazwy: Walmbrich, Walbrich. Na podstawie nazw niemieckich wytworzyły się następnie formy używane na terenie położonego nieopodal czeskiego obszaru językowego: Valdenburk oraz Valbřich. Ta ostatnia postać stała się podstawą polskiej nazwy Wałbrzych, ustalonej wraz z włączeniem miasta do Polski w 1945 r.

8 Dzielnice Wałbrzycha Biały Kamień, Centrum zwane też Śródmieściem, Gaj, Glinik, Glinik Stary, Kamieńsk, Konradów, Kozice, Książ, Kuźnice Świdnickie, Lubiechów, Nowe Miasto, Piaskowa Góra, Podgórze, Podzamcze, Poniatów, Rusinowa, Sobięcin, Stary Zdrój, Szczawienko.

9 Zabytki Wałbrzycha – to trzeba zobaczyć Zamek Książ

10 WAŁBRZYSKI RYNEK Wałbrzyski Rynek to centralny plac miasta na którym w 1 731 roku stał drewniany ratusz. W 1996 roku rynek przeszedł gruntowną modernizację, ograniczono na nim ruch samochodowy, wybudowano fontannę oraz elementy małej architektury (dotychczas mieścił się tam parking wybudowany w 1928 roku).

11 Ratusz Budynek Ratuszu pochodzi z 1854 r. Zaprojektował i wykonał go królewski budowniczy Waesemann. W pierwszej połowie XVIII wieku pośrodku placu rynkowego stała drewniana budowla ratusza, a dookoła znajdowały się budki handlowe i kamienice z podcieniami. Do dziś na szczególną uwagę zasługują trzy najstarsze: Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami pochodzą z czasów największego rozkwitu handlu płótnem, zaś w kamienicach nr 5 do 9 mieściły się niegdyś winiarnie, w których pijał wino wielki Goethe goszcząc w 1790 r., Obecny wygląd rynku jest efektem prac restauratorskich, które trwały od 1997 do 1999 roku.

12 Kościółek pw. Matki Boskiej Bolesnej Zbudowany w 1305 r., gruntownie przebudowany w stylu barokowym ok. 1720 r. - dawny kościół grzebalny. Według legendy jest to miejsce dające początek leśnej osadzie, z której powstał Wałbrzych

13 Neogotycki katolicki kościół pw. Aniołów Stróżów Zbudowany w latach 1899-1904 na miejscu renesansowego kościółka z 1438 r. Wałbrzych, ul Moniuszki (w pobliżu Rynku)

14 Muzeum Przemysłu i Techniki Muzeum prezentujące górniczą historię Wałbrzycha, która od wieków wiązała się z wydobyciem węgla kamiennego. Muzeum mieści się w starym obiekcie kopalnianym "Julia" Wałbrzych, ul. Andersa 30

15 Były pałac kupiecki rodziny Albertich zbudowany w 1801r. w stylu klasycystycznym, obecnie siedziba Muzeum w Wałbrzychu eksponującego bogate zbiory z zakresu geologii, górnictwa, ceramiki i historii miasta, Muzeum Okręgowe

16 Palmiarnia, jedna z pięciu w Polsce, znajdująca się w pobliżu Zamku Książ przyciąga miłośników unikatowej roślinności oraz zwolenników flory tropikalnej. Na powierzchni ok. 1900 m2 znajduje się około 80 gatunków roślin z całego świata, a ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny, co bez wątpienia jest ciekawostką. Każdy podróżny może odpocząć tu i ugasić pragnienie w kawiarence "Pod Tropikiem". Palmiarnia

17 ZAPRASZAMY DO WAŁBRZYCHA


Pobierz ppt "Wałbrzych – moje rodzinne miasto. Położenie Wałbrzycha Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce w centralnej części Sudetów Środkowych,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google