Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam do obejrzenia prezentacji. Zamek w Lublinie, położony na wzgórzu, niemal w środku miasta, obok zabytkowego Starego Miasta. Fundowany przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam do obejrzenia prezentacji. Zamek w Lublinie, położony na wzgórzu, niemal w środku miasta, obok zabytkowego Starego Miasta. Fundowany przez."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam do obejrzenia prezentacji

2

3 Zamek w Lublinie, położony na wzgórzu, niemal w środku miasta, obok zabytkowego Starego Miasta. Fundowany przez Kazimierza trzeciego Wielkiego na miejscu istniejącej wcześniej warowni. Z najstarszych budowli zachowała się trzypiętrowa wieża z XIII w. o murach dochodzących do 4 m grubości oraz kaplica Św. Trójcy, zbudowana na przełomie XIV i XV w. z inicjatywy Władysława drugiego Jagieły, z cennymi malowidłami rusko- bizantyjskimi.

4  Bramę Krakowską zbudowano w stylu gotyckim w XIV wieku, natomiast w XVIII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Była częścią murów obronnych miasta.Dawniej Brama Krakowska nazywana była też Bramą Wyższą, w odróżnieniu od Bramy Grodzkiej usytuowanej w niżej położonej części miasta. Na wieży Bramy Krakowskiej znajduje się zegar, zaś we wnętrzu mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.

5  Plac Litewski powstał w latach 20. XIX wieku; pierwotnie nosił nazwę Placu Musztry i przeznaczony był do parad wojskowych.Na Placu Litewskim znajduje się grób nieznanego żołnierza, pomnik Konstytucji 3 Maja i marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2010 roku nastąpiła jego rewitalizacja. Obecnie odbywają się w tym miejscu ceremonie państwowe, a także happeningi i inne imprezy, takie jak sylwester.

6  Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941-1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu (3 obiekty: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń), na obszarze pól więźniarskich (49 obiektów: baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, 2 prace rzeźbiarskie więźniów), w części gospodarczej (17 obiektów: magazyny, warsztaty, barak łaźni i komór gazowych) oraz nowe krematorium.

7  Znajdują się tam m.in. piwnice, w których przechowywano wino i mięsiwa. W innych piwnicach można obejrzeć makiety przedstawiające dawny Lublin oraz posłuchać barwnych opowieści o dziejach miasta snutych przez przewodnika. Dużą atrakcją jest też ruchomy teatrzyk przedstawiający wielki pożar, który wybuchł w dzielnicy żydowskiej w dniu 2.06.1719 po uderzeniu pioruna. Według legendy pożar u bram miasta zatrzymały przyniesione przez zakonników relikwie świętego krzyża (zaginął w 1991 r.).

8  Bramę Grodzką, inaczej zwaną Bramą Żydowską pobudowano za zgodą Kazimierza Wielkiego w 1342 roku. Obecny wygląd brama zawdzięcza nadwornemu architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego Dominikowi Merliniemu. W pomieszczeniach bramy znajduje się Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, w którym prezentowana jest makieta żydowskiej dzielnicy na Podzamczu, przedstawiająca jej stan sprzed II wojny światowej.

9 Daniel Król kl.2B


Pobierz ppt "Zapraszam do obejrzenia prezentacji. Zamek w Lublinie, położony na wzgórzu, niemal w środku miasta, obok zabytkowego Starego Miasta. Fundowany przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google