Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jej celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jej celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury,"— Zapis prezentacji:

1 Polskie zabytki na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

2 UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jej celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Lista UNESCO obejmuje 830 obiektów w 138 krajach, w tym 644 obiektów dziedzictw kulturowego, 162 przyrodniczego i 24 mieszanych.

3 Stare Miasto w Krakowie
Stare Miasto razem ze wzgórzem wawelskim oraz zabytkami Kazimierza zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.

4 Kopalnia soli Wieliczka
Jedna z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. W 1978 roku wpisana przez UNESCO na listę. Kaplica św. Kingi

5 Niemiecki obóz koncentracyjny
Auschwitz-Birkenau Niemiecki obóz koncentracyjny Wpisany na Listę w 1979 roku.

6 Białowieski Park Narodowy
Obejmuje fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej zachowane w stanie zbliżonym do naturalnego. Wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi Park Białowieski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7 Stare Miasto w Warszawie
W 1980 roku warszawska starówka została umieszczona na liście UNESCO. Ważniejsze zabytki: Plac Zamkowy. Zamek Królewski. kolumna Zygmunta III. katedra św. Jana. Zamek Królewski i kolumna Zygmunta

8 Zamość Wśród wielu zabytków Zamościa zwanego „perłą renesansu” są m.in. barokowy Ratusz, renesansowy Arsenał, Kamienice z podcieniami przy Rynku Wielkim, renesansowa Katedra.

9 Toruń W 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie cenne jest Stare i Nowe Miasto, z zachowanym prawie bez zmian XIII-wiecznym układem urbanistycznym.

10 Zamek w Malborku Twierdza obronna w stylu gotyckim, dawna siedziba wielkiego mistrza krzyżackiego i stolica państwa zakonnego. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na listę światowego dziedzictwa.

11 Kalwaria Zebrzydowska
Szczególnie cenny jest kościół Matki Boskiej Anielskiej, klasztor bernardynów oraz zespół 42 kapliczek i kościółków kalwaryjskich. Zespół ten został w 1999 roku wpisany na listę UNESCO.

12 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z:
(repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jej celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google