Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia odnawialna wody Woda źródłem życia. Stan ciekły- woda.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia odnawialna wody Woda źródłem życia. Stan ciekły- woda."— Zapis prezentacji:

1 Energia odnawialna wody Woda źródłem życia

2 Stan ciekły- woda

3 Stan gazowy- para wodna

4 Stan stały- lód

5

6

7

8 Akwedukty Starożytni inżynierowie wynaleźli akwedukty, które były dobrym sposobem na dostarczenia czystej wody do źródeł miast. Były to wodociągi, kanały podziemne i naziemne, które dostarczały wodę do fontann, łaźni i bogatszych domów. Jednym z najlepiej zachowanych do dzisiaj przykładów akweduktu jest tzw. Pont du Gard znajdujący się nieopodal Nimes w południowej Francji.

9 Pozyskiwania i oczyszczania wody Prawdziwe postępy w metodach pozyskiwania i oczyszczania wody nastąpiły dopiero w XVII w. n.e. Zaczęto stosować metody takie jak m.in.: filtracja, destylacja, sączenie i parowanie.

10 Filtracja wody Jest to metoda oddzielania substancji stałych od cieczy i gazów, poprzez mechaniczne zatrzymanie jednego ciała stałego w filtrach przy użyciu odpowiednich aparatów.

11 Destylacja Rozdzielanie ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników.

12 Elektrownie wodne Elektrownie wodne są źródłem energii odnawialnej. Zamieniają energię potencjalną wody w elektryczność. Największa z nich „Tama Trzech Przełomów” znajduje się w Chinach na rzece Jangcy.

13 Elektrownia we Włocławku

14 Szczytowo-pompowa, na przykład: Żarnowiec w Polsce Elektrownie te służą do dostosowania energii w jej chwilowym potrzebowania. Obecnie są to największe akumulatory energii potencjalnej.

15 Przepływowe np.: elektrownia Chief Joseph w USA. W tej elektrowni płynie jedynie naturalna woda, nie potrzeba tworzyć sztucznych zalewów.

16 Pływowa na przykład: Saint-Malo we Francji Elektrownia ta używa wodę spiętrzoną podczas przepływu. Ich moc zmienia się w sposób kontrolowany.

17 Małe na przykład: „Trzebiatów” na Młynówce

18 Energia geotermalna Wykorzystuje się ją w 64 krajach, głównie w Islandii i Filipinach. Ta energia wykorzystywana jest na Podhalu. Wykorzystywana jest głównie do: Wytworzenie prądu elektrycznego – 49% Ogrzewanie pomieszczeń – 14,5% Kąpieliska i Balneoterapia – 24,9% Inne – 11,6%

19 Hydroenergia Energia pozyskiwana z pływów, fal, prądów morskich, a także różnic temperatur. Nazywana jest również energią spadku. Lokalnie wykorzystywana jest w Norwegii. Dobrym przykładem jest technologia „OTEC”, która na razie jest wykorzystywana w Indiach. Elektrownia „OTEC” w Indiach.

20 Hydrosfera

21 Jest to jedna z geosfer, ogół wód na Ziemi obejmujący wody podziemne i powierzchniowe: rzeki, jeziora, morza, oceany, lodowce i lądolody oraz bagna, a także zawarta w atmosferze i biosferze. Hydrosfera Jest to jedną z geosfer, ogół wód na Ziemi obejmujący wody podziemne i powierzchniowe: rzeki, jeziora, morza, oceany, lodowce i lądolody oraz bagna, a także zawarta w atmosferze i biosferze.

22 Przyczyny niedoboru wody Niska ilość opadów atmosferycznych Nieracjonalne gospodarowanie wodą Zniszczenia zasobów wód podziemnych Pochłanianie wód podziemnych przez skały wapienne Ogromne ilości wód zużywanych przez ludzi Stale wzrastające zużycie wody

23 Skutki niedoboru wody Susza Niedostatek Wyginięcie organizmów Brak roślinności Wyginięcie organizmów

24 Choroby spowodowane niedoborem wody w organizmie Alergia, zaparcie, nadwaga, depresja, cholesterol, nadciśnienie, podwyższony poziom.

25 Światowy dzień wody (22 III) przypomina nam, że wodę należy chronić.

26 Warto oszczędzać wodę przede wszystkim ze względu na Środowisko. A do osób, dla których ekologia nie jest tak istotna może przemówi argument ekonomiczny – w chwili obecnej średnia cena wody i ścieków wynosi w Polsce ok. 8-9 zł za m3.

27 Największa elektrownia na świecie znajduje się: Kl. 1 Kl. 2 Kl. 3

28 Nauka o wodzie to: Kl. 1 Kl. 2 Kl. 3

29 Element przegradzający dolinę rzeczną, tworzący sztuczne jezioro: Kl.1 Kl. 2 Kl. 3

30 Kraj produkujący najwięcej energii z elektrowni wodnych: Kl. 1 Kl.2 Kl. 3

31 Prezentacje przygotowały: Karolina Wrembel, Oliwia Chalicka, Klaudia Rożek, Sara Kołcz Pod opieką: mgr Marii Sugier


Pobierz ppt "Energia odnawialna wody Woda źródłem życia. Stan ciekły- woda."

Podobne prezentacje


Reklamy Google