Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowali: Aleks i Kordian. Alkohole od strony chemii:  Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną –OH, zwaną grupą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowali: Aleks i Kordian. Alkohole od strony chemii:  Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną –OH, zwaną grupą."— Zapis prezentacji:

1 Opracowali: Aleks i Kordian

2 Alkohole od strony chemii:  Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną –OH, zwaną grupą hydroksylową (wodorotlenową).

3 Wzór ogólny alkoholi:  C n H 2n+1 -OH lub R-OH  „N” jest kolejną liczbą naturalną określającą liczbę atomów węgla w cząsteczce alkoholu.  „R” to alkil (grupa węglowodorowa uzyskana z cząsteczki węglowodoru po oderwaniu od niej jednego).

4 Najbardziej rozpoznawalne alkohole:  Metanol  Etanol  Glicerol

5 Budowa metanolu: Alkohol metylowy CH 3 OH, jest pierwszym członem szeregu homologicznego alkoholi.

6 Właściwości metanolu  Czysty metanol jest bezbarwną, łatwo rozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym zapachu.  Spala się bladoniebieskim płomieniem. Reakcja spalania metanolu: 2CH 3 OH+3O 2  2CO 2 +4H 2 O  Metanol jest silną trucizną. Picie lub wdychanie par metanolu grozi śmiercią.  8-10g metanolu powoduje ślepotę,  większa ilość = śmierć.  Czysty metanol jest bezbarwną, łatwo rozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym zapachu.  Spala się bladoniebieskim płomieniem. Reakcja spalania metanolu: 2CH 3 OH+3O 2  2CO 2 +4H 2 O  Metanol jest silną trucizną. Picie lub wdychanie par metanolu grozi śmiercią.  8-10g metanolu powoduje ślepotę,  większa ilość = śmierć.

7 Otrzymywanie  Metanol otrzymuje się jako uboczny produkt suchej destylacji drewna- stąd nazwa „spirytus drzewny”. Można go też otrzymać z tlenku węgla(II) i wodoru (tzw. gaz do syntez), stwarzając odpowiednie warunki procesu.  Reakcja: CO+2H 2  CH 3 OH Katalizatorami w tej reakcji są: ZnO, Cr 2 O 3, MnO 2

8 Budowa etanolu: Etanol-alkohol etylowy C2H5OH- jest drugim członem szeregu homologicznego alkoholi.

9 Otrzymywanie etanolu  Etanol otrzymuje się metodą biochemiczną w procesie fermentacji alkoholowej. Proces ten zachodzi pod wpływem enzymów- np. zymazy zawartej w drożdżach.  Enzym jest to substancja wytwarzana przez organizm żywy, regulująca przebieg procesu biochemicznego.  Fermentacja alkoholowa polega na przemianie cukru prostego (glukozy).  Etanol otrzymuje się metodą biochemiczną w procesie fermentacji alkoholowej. Proces ten zachodzi pod wpływem enzymów- np. zymazy zawartej w drożdżach.  Enzym jest to substancja wytwarzana przez organizm żywy, regulująca przebieg procesu biochemicznego.  Fermentacja alkoholowa polega na przemianie cukru prostego (glukozy).

10 Właściwości EEtanol jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym zapachu i ostrym smaku. EEtanol jest lotną cieczą. BBiałko jajka ścina się pod wpływem etanolu. ŁŁatwo spala się jasnoniebieskim płomieniem. Reakcja: C2H5OH+3O2  2CO2+3H2O

11

12 Dziękujemy za oglądanie.


Pobierz ppt "Opracowali: Aleks i Kordian. Alkohole od strony chemii:  Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną –OH, zwaną grupą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google