Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczny internet!. Co to jest Internet?  Jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Czasem jest kojarzony jako połączenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczny internet!. Co to jest Internet?  Jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Czasem jest kojarzony jako połączenie."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczny internet!

2 Co to jest Internet?  Jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Czasem jest kojarzony jako połączenie ze sobą wielu komputerów. W dzisiejszych czasach jest on już powszechnie znany i dostępny. Początki Internetu sięgają końca lat 60. XX wieku. Podobnie jak wszystko inne ma swe dobre i złe strony. Jest bezpieczny, ale gdy z niego korzystamy nie tak jak się powinno może stać się bardzo niebezpieczny.

3 Dobre strony Internetu:  Może służyć jako pomoc w nauce  Wzbogaca naszą wyobraźnie i wiedzę  Jest źródłem wiedzy, ale informacje tam zawarte nie zawsze są zgodne z prawdą  Jest źródłem zabawy i rozrywki  Służy do komunikowania się na każde odległości  Możemy kupować dzięki niemu wszystko co tyklo chcemy

4 Złe strony Internetu:  Różnego rodzaju gry przeglądarkowe są naszpikowane przemocą i dają złe przykłady dzieciom i młodzieży  Powoduje uzależnienie  Powoduje, że dzieci przesiadują przed komputerem całymi godzinami  Możemy dzięki niemu poznać osoby, które mogą nap wyrządzić krzywde

5 Jak korzystać z Internetu, by był dla nas bezpieczny?  Nigdy nie należy umieszczać w sieci prawdziwych danych osobistych  Nie należy umawiać się na spotkania z nieznajomymi poznanymi w sieci  Nie należy wysyłać nieznajomym swoich zdjęć  Gdy coś jest niepokojącego należy powiadomić o tym dorosłego  Nie należy spędzać przy komputerze całego wolnego czasu  Należy szanować innych użytkowników tak jak my chcemy, by nas traktowano

6 Cyberprzemoc co to?  Stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i innych urządzeń. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem. Objawia się ona w różny sposobów, ale zawsze powoduje, że osoba nią dotknięta źle się czuje. Może to mieć duże znaczenie dla zdrowia psychicznego poszkodowanej osoby. Może ona być pod postacią np. tworzenia kompromitujących stron internetowych.

7 Piractwo internetowe:  Piractwo komputerowe jest działalnością polegająca na nielegalnym kopiowaniu i zarządzaniu czyjąś własnością bez zgody autora. Dotyczy to wszelkich działań wbrew umowie licencyjnej, która jest akceptowana przez instalującego oprogramowanie. Piractwo jest przestępstwem popełnianym przez rozpowszechniającego i uzyskującego oprogramowanie, do którego te osoby nie mają praw autorskich.

8 Co jest piractwem?  rozpowszechnianie muzyki lub filmów w miejscach publicznych  wypożyczanie innym osobom plików multimedialnych i oprogramowania (z wyjątkiem licencji niewyłącznej, tzn. że właściciel praw autorskich może umożliwić wielu osobom korzystanie z pliku równocześnie)  umieszczanie i pobieranie muzyki, filmów i oprogramowania z Internetu (oprócz licencji niewyłącznej)  powielanie dysków z plikami multimedialnymi i oprogramowaniem (nie dotyczy kopiowania dla użytku własnego, posiadając oryginalną kopię)

9 Oszustwa internetowe:  Oszuści w Internecie to zjawisko realne - należy mieć jego pełną świadomość i się go wystrzegać! Randki w Internecie, które rozpoczynają się od logowania na portalach matrymonialnych cieszą się coraz częstszą popularnością wśród osób zamieszczających w sieci ogłoszenia poznam pana/panią. Często jednak za obietnicą miłości kryje się wielkie zagrożenie ze strony internetowego oszusta. Wyróżnia się kilka najczęstszych typów internetowych oszustów matrymonialnych: udawana miłość i rozłąka lub wypadek, miliony z Nigerii, kradzież tożsamości. Każdy z tych typów jest niebezpieczny.

10 Ludzie, którzy są samotni, zdesperowani nie wiedzą co robią. Myślą, że gdy poznają osobę w sieci, która im napisze parę miłych słów to jest ich drugą połówką. Często ulegają temu co im powiedzą oszuści co ma potem tragiczne skutki. Są one pod różną postacią, mogą się zakończyć samobójstwem ofiary.

11 Kradzież tożsamości:  Celowe używanie danych osobowych innej osoby, adresu zameldowania, numeru PESEL, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kradzież tożsamości zwana jest także defraudacją tożsamości, gdyż chodzi o podszywanie się pod czyjeś dane, a nie "usunięcie" danych ofiary. Inaczej jest to nazywane fałszerstwem tożsamości. Dla przestępcy może być dużym zyskiem, ale dla poszkodowanego traumą.

12 Internet a uzależnienie:  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że można się uzależnić od komputera i Internetu. Problem ten dotyczy dzieci jak i dorosłych. Bardzo dużo osób jest uzależnionych. Gdy problem ten dotyczy dzieci głównymi objawami jest to, że taka osoba nie interesuje się znajomymi, cały czas gra na komputerze, nie mówi o niczym innym tylko o nim, nie chce chodzić do szkoły i ma z nią problemy. Tą chorobę jest łatwo zauważyć zarówno u dzieci jak i dorosłych dopiero wtedy, gdy ma ona duże stadium zaawansowania. W początkowych fazach jest to trudne.

13 Krótkie podsumowanie:  Przestępstw związanych z Internetem jest bardzo dużo. Bardzo wiele osób nie jest świadoma o ich istnieniu i nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie za sobą brak wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Pamiętajmy, że przez nieuwagę możemy mieć poważne problemy. Bądźmy tego świadomi i nie ulegajmy rutynie. Internet wbrew pozorom może wyrządzić nam wielką krzywdę. Naprawdę jest to opłacalne, by trochę się o nim dowiedzieć i uniknąć ewentualnych problemów.

14 Źródła informacji:  www.wikipedia.pl  www.googlegrafika.pl  www.zadane.pl  www.bryk.pl  www.sieciaki.pl  www.dzieciwsieci.pl

15 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Bezpieczny internet!. Co to jest Internet?  Jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Czasem jest kojarzony jako połączenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google