Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 27 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 27 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 27 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „E-VIVE.PL” Wspólne posiedzenie Zarządów świętokrzyskiego i lubelskiego Polityka regionalna, turystka oraz infrastruktura to trzy główne bloki tematyczne wtorkowego (26.03) spotkania Zarządów Województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Posiedzenie jest okazją do rozmowy na tematy, które są wspólnymi przedsięwzięciami obu regionów. Chodzi m.in.: o budowę drogi ekspresowej S74 jako strategicznego połączenia z centrum kraju w kierunku Ukrainy i Bałkanów. Blok polityki regionalnej dotyczy podjęcia wspólnych inicjatyw obu Zarządów Województw. W tym zakresie rozmowa dotyczy wspólnych ponadregionalnych przedsięwzięć, które będą realizowane w latach 2014-2020. Omawiane są projekty m.in.: rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 754 czyli połączenia Ostrowca Świętokrzyskiego z Kraśnikiem. Tematy dotyczące infrastruktury drogowej będą opierały się głownie na podkreśleniu znaczenia komunikacyjnego drogi krajowej 74 w kontekście planowanej udowy drogi ekspresowej S74 jako strategicznego połączenia z centrum kraju w kierunku Ukrainy i Bałkanów. Wspólne przedsięwzięcia turystyczne to m.in.: trasy rowerowe, które połączą oba regiony w ramach Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Ponadto wspólne posiedzenie Zarządów świętokrzyskiego i lubelskiego jest okazja do zaplanowania udziału na Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel, które odbędą się 5-7 kwietnia. Partnerem dla Świętokrzyskiego jest Województwo Lubelskie.

3 PORTAL „E-VIVE.PL” Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Europejskim Centrum Bajki W środę (27.03) z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie przygotowało specjalny program. Na odwiedzających czekają m.in. „Pchła Szachrajka”, „Legenda o Zbóju Madeju” i warsztaty „Bum Bum Rurki”. Harmonogram Międzynarodowego Dnia Teatru 8:00-12:00 Warsztaty plastyczne - tworzenie kukiełek oraz masek teatralnych 8:00-12:00 Warsztaty origami 8:00-10:00 Warsztaty Bum Bum Rurki 10:00-11:00 „Pchła Szachrajka” wg Jana Brzechwy z udziałem kieleckich aktorów - spektakl dla dzieci i dorosłych 11:00 Finał Bum Bum Rurkowej Orkiestry 11:30 „Legenda o zbóju Madeju” – grupa teatralna Kurtyna działająca w ECB 12:45 Niespodzianka w kinie

4 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” O komunikacji i turystyce rozmawiali ze sobą przedstawiciele zarządów województw świętokrzyskiego i lubelskiego Poprawa połączeń komunikacyjnych, rozwój energii odnawialnej oraz tworzenie nowej oferty turystycznej, to dziedziny, w których regiony: świętokrzyski i lubelski powinny tworzyć wspólne projekty, z myślą o nadchodzącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-20. W Sandomierzu obradowały zarządy tych dwóch województw. Marszałek województwa lubelskiego - Krzysztof Hetman podkreślił, że oba regiony mają wiele zbieżnych interesów, chociażby ochronę środowiska naturalnego i kwestie zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Z kolei, szef świętokrzyskiego samorządu - Adam Jarubas, wśród priorytetów wymienił poprawę stanu dróg, łączących oba regiony. Chodzi o trasy wojewódzkie nr 754 i 755, z Ostrowca i Zawichostu, w kierunku Lubelszczyzny. Podkreślił też znacznie drogi krajowej nr 74, w kontekście jej planowanej modernizacji do parametrów drogi ekspresowej. Samorządy zamierzają także współpracować w dziedzinie rolnictwa i rozwijać kontakty między wyższymi uczelniami. Zdaniem Grzegorza Orawca, dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, obu regionom potrzeba flagowego produktu turystycznego. Mogłyby go stworzyć Sandomierz i Kazimierz nad Wisłą. "Te miasta rywalizują o turystów, tymczasem wspólnie mogłyby być okrętem flagowym, podobnie jak i nasze uzdrowiska, w połączeniu z lubelskim Nałęczowem - dodał. Podobne posiedzenia, zarząd województwa świętokrzyskiego odbył już z władzami Małopolski i regionu łódzkiego.

5 PORTAL„ONET.PL” str. 1/2 Sejmik uchwalił program opieki nad zabytkami Czteroletni program opieki nad zabytkami przyjął Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Dokument określa kierunki i priorytety działań ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie województwa do 2016 roku. Jak powiedział dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, to właśnie na ten dokument będą powoływać się instytucje starające się o pieniądze na ochronę zabytków. - Ten dokument, czasami określam jako "prawo jazdy" na ochronę zabytków w regionie, będzie podstawą rozdziału środków - wyjaśnił. Program ochrony zabytków określa trzy podstawowe cele. Pierwszym jest ochrona dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. - W to wchodzi także ochrona układu przestrzennego miejscowości. W tym zakresie dokument ma stworzyć podstawy do tworzenia parków kulturowych. - Na terenie naszego województwa mamy tylko jeden taki park w Końskich. W tym zakresie czeka nas sporo pracy - zaznaczył Kowalczyk. Zdaniem urzędnika to jedno z zadań na następne lata, aby "takich stref ochrony krajobrazu było więcej". Drugim segmentem jest "efektywne wykorzystywanie potencjału dziedzictwa kulturowego". Chodzi o promocję zabytków i ich otoczenia. - Możemy sobie wyobrazić, że szereg zabytków uda nam się odremontować, (...), ale potem trzeba dbać o strategię promocji i rozwój turystyki - wyjaśnił Kowalczyk. Ostatnią sprawą, którą porusza dokument, jest wzmacnianie tożsamości regionalnej. Według Jacka Kowalczyka, - To bardzo często nam gdzieś ginie, a przecież chodzi o promocję tradycji, popularyzację gwary, architektury lokalnej czy rzemiosła, czyli o to, co nas wyróżnia - ocenił.

6 PORTAL„ONET.PL” str. 2/2 Sejmik uchwalił program opieki nad zabytkami Na podstawie tych trzech priorytetów, będzie można tworzyć złożone programy nieograniczające się wyłącznie do doraźnych prac konserwacyjnych. Będzie je można na tej podstawie rozbudowywać o "całą otoczkę" składającą się na produkt turystyczny. Program nie wskazuje konkretnych zabytków, zasługujących na priorytetowe potraktowanie. - Specjalnie tego nie robiliśmy. Trudno wartościować zabytki, na tym etapie wszystkie są dla nas równe - zaznaczył Kowalczyk. Przyznał, że wczytując się w program można jednak dostrzec priorytetowe kierunki działań. - Jednym z naszych priorytetów jest wprowadzenie "Krzemionek Opatowskich" na listę UNESCO, to jest jedyny nasz zabytek na liście prezydenckiej pomników kultury. Trzeba go bardziej wspierać - zaznaczył. Chodzi o rezerwat archeologiczny koło Ostrowca Świętokrzyskiego chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Drugim priorytetem będzie nacisk na tworzenie wspomnianych parków kulturowych. - Wyobrażam sobie, że taki park powstanie np. w Tokarni (Muzeum Wsi Kieleckiej) czy na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Wśród pomników historii wymienię Wiślicę czy Sandomierz z całym Starym Miastem - powiedział Kowalczyk, podkreślając, że są to tylko przykłady, a nie konkretne miejsca, które zyskają dotacje. Program opieki nad zabytkami na lata 2013-2016. Jest to drugi taki program przyjęty przez samorząd wojewódzki. Pierwszy, opracowany w 2007 roku obowiązywał w latach 2007-2011. Opracowanie Programu stanowi wypełnienie obowiązku wynikającego z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dokument uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z prawem do opracowania podobnych dokumentów zobligowane są także powiaty i gminy. Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w regionie ma je jedynie 28 gmin i 2 powiaty. Obecnie w rejestrze zabytków województwa świętokrzyskiego znajduje się 1707 zabytków nieruchomych oraz 137 zabytków archeologicznych.

7 PORTAL„ONET.PL” Władze woj. świętokrzyskiego i lubelskiego podpisały umowę o współpracy Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i lubelskiego odbyło się we wtorek w Sandomierzu. Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie współpracy dotyczącej inwestycji w drogi oraz promocji turystyki. Podobnie jak podczas zeszłotygodniowego spotkania zarządów woj. świętokrzyskiego i łódzkiego, również i tym razem głównym tematem spotkania były inwestycje w drogi łączące oba regiony. Jak poinformował marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas wspólnie z samorządowcami z Lublina uznali drogę nr 74 Sulejów-Zosin za bardzo ważną, jeśli chodzi o transport między regionami. "Będziemy wspólnie lobbować za wpisaniem tej trasy na listę projektów kluczowych w przyszłej perspektywie unijnej" - zapowiedział Jarubas. Samorządowcy rozmawiali także o specjalizacjach ponadregionalnych, czyli obszarach gospodarczych, które województwa mogą wspólnie wspierać. "Na pewno jest to rolnictwo oraz turystyka uzdrowiskowa. Jesteśmy zgodni, że w tym zakresie mogą powstawać wspólne projekty" - podkreślił marszałek. Jednym z tematów spotkania była także budowa sieci ścieżek rowerowych z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" oraz ochrona środowiska. W ostatnich tygodniach zarząd województwa świętokrzyskiego spotyka się z samorządowcami z sąsiednich regionów. Porozumienia o współpracy zostały już podpisane z województwem małopolskim oraz łódzkim. W najbliższym czasie samorządowcy z Kielc i Lublina mają spotkać się na kolejnym spotkaniu, tym razem na Lubelszczyźnie.

8 SERWIS INTERNETOWY ZWIĄZKU WOJEWÓDZTW RP Świętokrzyskie ma program opieki nad zabytkami Czteroletni program opieki nad zabytkami przyjął w poniedziałek Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Dokument określa kierunki i priorytety działań ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie województwa do 2016 roku. Jak powiedział dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, to właśnie na ten dokument będą powoływać się instytucje starające się o pieniądze na ochronę zabytków. "Ten dokument, czasami określam jako prawo jazdy na ochronę zabytków w regionie, będzie podstawą rozdziału środków" - wyjaśnił. Program ochrony zabytków określa trzy podstawowe cele. Pierwszym jest ochrona dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. "W to wchodzi także ochrona układu przestrzennego miejscowości". W tym zakresie dokument ma stworzyć podstawy do tworzenia parków kulturowych. "Na terenie naszego województwa mamy tylko jeden taki park w Końskich. W tym zakresie czeka nas sporo pracy" - zaznaczył Kowalczyk. Zdaniem urzędnika to jedno z zadań na następne lata, aby "takich stref ochrony krajobrazu było więcej". Drugim segmentem jest "efektywne wykorzystywanie potencjału dziedzictwa kulturowego". Chodzi o promocję zabytków i ich otoczenia. "Możemy sobie wyobrazić, że szereg zabytków uda nam się odremontować, (...), ale potem trzeba dbać o strategię promocji i rozwój turystyki" - wyjaśnił Kowalczyk. Ostatnią sprawą, którą porusza dokument, jest wzmacnianie tożsamości regionalnej. Według Jacka Kowalczyka, "To bardzo często nam gdzieś ginie, a przecież chodzi o promocję tradycji, popularyzację gwary, architektury lokalnej czy rzemiosła, czyli o to, co nas wyróżnia" - ocenił. Na podstawie tych trzech priorytetów, będzie można tworzyć złożone programy nieograniczające się wyłącznie do doraźnych prac konserwacyjnych. Będzie je można na tej podstawie rozbudowywać o "całą otoczkę" składającą się na produkt turystyczny. Program nie wskazuje konkretnych zabytków, zasługujących na priorytetowe potraktowanie.

9


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 27 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google